Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Препорака за интернет+ТВ оператор

Daniel987

Intern
27 ноември 2021
4
4
Здраво дечки,

Се префрлам во нов стан и треба да вклучувам интернет и ТВ (пакети со мобилни не ми требаат) имам опција оптика од Телеком и А1. Досега бев на Телекабел (релативно задоволен) па немам искуство со овие два провајдери.

Се распрашав кај агентиве, понудата која ми ја дадоа за 100/100 интернет и телевизија со вклучени плус спортски канали (тоа ми е најпотребно освен стандардните канали) е следнава:

Телеком - 1500 ден со вклучен 1 месец гратис

А1 - 1200 ден со вклучени 6 месеци гратис (цената е за некоја нова телевизија преку апликација на ТВ инаку инаку се доплаќа +99 ден за ресивер месечно)

Е сега моето прашање е што се предностите и недостатоците. Ова новово од А1 ми е непознато. Како би влијаело на брзината на интернет, дали телевизијата би била стабилна и слично. Додека кај Телеком овде на форумов најдов коментари дека спортските канали не се баш со највисок квалитет (битрејт).

Ќе гледам ТВ на нов 55 инчен Хисенс У7 Мини Лед и секако сликата би сакал да биде што е можно подобра, па би ценел ваш совет.

Дополнително дали оваа интернет ТВ од А1 е проверена ствар или доколку бирам тоа би земал "мачка во вреќа". Плус како тоа би влијаело на интернетот кој би го користел за дома.

Да скратам - која опција е подобра за гледање генерално спорт на ТВ и нормална употреба на интернет низ домот.

Благодарам однапред за секој совет и искуство кое би го споделиле. Ако треба некое дополнително инфо, тука сум.
 
18 септември 2020
522
410
Македонија
Здраво дечки,

Се префрлам во нов стан и треба да вклучувам интернет и ТВ (пакети со мобилни не ми требаат) имам опција оптика од Телеком и А1. Досега бев на Телекабел (релативно задоволен) па немам искуство со овие два провајдери.

Се распрашав кај агентиве, понудата која ми ја дадоа за 100/100 интернет и телевизија со вклучени плус спортски канали (тоа ми е најпотребно освен стандардните канали) е следнава:

Телеком - 1500 ден со вклучен 1 месец гратис

А1 - 1200 ден со вклучени 6 месеци гратис (цената е за некоја нова телевизија преку апликација на ТВ инаку инаку се доплаќа +99 ден за ресивер месечно)

Е сега моето прашање е што се предностите и недостатоците. Ова новово од А1 ми е непознато. Како би влијаело на брзината на интернет, дали телевизијата би била стабилна и слично. Додека кај Телеком овде на форумов најдов коментари дека спортските канали не се баш со највисок квалитет (битрејт).

Ќе гледам ТВ на нов 55 инчен Хисенс У7 Мини Лед и секако сликата би сакал да биде што е можно подобра, па би ценел ваш совет.

Дополнително дали оваа интернет ТВ од А1 е проверена ствар или доколку бирам тоа би земал "мачка во вреќа". Плус како тоа би влијаело на интернетот кој би го користел за дома.

Да скратам - која опција е подобра за гледање генерално спорт на ТВ и нормална употреба на интернет низ домот.

Благодарам однапред за секој совет и искуство кое би го споделиле. Ако треба некое дополнително инфо, тука сум.
A1 - најпрофи понуда со 2тв приклучоци и 100/100Mbps за 1200 денари месечно. Оптиката им е иста како на Телеком, а цената пониска и исто така имаш сега Арените сите, Еуроспорт и Дискавери вклучени во претплатата. Имаат врвна оптика која што им е раширена во неколку градови и на некои локации.
Квалитетот е им многу добар на каналите, нема да имаш проблеми ни со интернет ни со телевизија оти имаат стабилни конекции.
Ова ти е мој најдобар совет, јас користам лично интернет и си е супер.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.400
1.685
orgrimar
A1 - најпрофи понуда со 2тв приклучоци и 100/100Mbps за 1200 денари месечно. Оптиката им е иста како на Телеком, а цената пониска и исто така имаш сега Арените сите, Еуроспорт и Дискавери вклучени во претплатата. Имаат врвна оптика која што им е раширена во неколку градови и на некои локации.
Квалитетот е им многу добар на каналите, нема да имаш проблеми ни со интернет ни со телевизија оти имаат стабилни конекции.
Ова ти е мој најдобар совет, јас користам лично интернет и си е супер.
хахах во мкд има 2 интернета евтин на телекабел и добар на телеком, ако интернетот ти е најбитен држи се до ова
 
18 септември 2020
522
410
Македонија
хахах во мкд има 2 интернета евтин на телекабел и добар на телеком, ако интернетот ти е најбитен држи се до ова
А1 го има најдобриот домашен интернет во Македонија после Телеком. На безжичен интернет со константна брзина 20/1 (после 200Gb се намалува на 2/1) дома и скоро 50/3 на мобилен денеска истестирав да видам како се движи на мобилен брзината. Телеком се скапи за дома, а вака на А1 ми е се без обврска, плаќаме 714 денари месечно (15 денари за плаќање во салони) и мобилните ни се припејд подобро нема.
 

Атачменти

 • 1000002292.jpg
  1000002292.jpg
  279,2 KB · Прегледи: 29
 • 1000002293.jpg
  1000002293.jpg
  195,7 KB · Прегледи: 28

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
1.039
456
А1 го има најдобриот домашен интернет во Македонија после Телеком. На безжичен интернет со константна брзина 20/1 (после 200Gb се намалува на 2/1) дома и скоро 50/3 на мобилен денеска истестирав да видам како се движи на мобилен брзината. Телеком се скапи за дома, а вака на А1 ми е се без обврска, плаќаме 714 денари месечно (15 денари за плаќање во салони) и мобилните ни се припејд подобро нема.
Наместо мобилните припејд ако се на А1 префрлете ги на lycamobile со некоја годишна претплата бидејки така ви е најисплатливо.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.474
12.850
Многу битно прашање е што подразбираш под „нормална употреба на интернет“. За некого тоа е да провери фејсбук, вибер и вести. Додека за некого е да игра со брз пинг, да даунлоудува големи фајлови, повеќе уреди да гледаат видео фајлови со висок битрејт истовремено, да учествува на онлајн конференции и сл.

На А1 телевизија не сум видел како изгледа освен многу одамна со тие боксовите што беа. На телекабел телевизијата (на оптика но со коаксијален до ТВ) пред година дена беше неспоредливо полоша во однос на Телеком. За жал спортски канали не гледам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.112
Мислења
974.763
Членови
35.415
Најнов член
g0rd0n
На врв Дно