1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за Интернет Провајдер и Опции за Викендчки

Дискусија во форумот 'Интернет провајдери' започната од TheMarshal, 25 Јули 2019.

 1. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  759
  1,218
  3 Јануари 2019
  Машко
  Денес ги прошетав сите оператори, па најдов неколку опции за интернет што ми звучат атрактивно.

  1) Vip Combo Box Go
  - Тапа брзина на upload, ама најприфатлива цена.

  2) Мобилниот пакет од телекабел со неограничен интернет, па сим картичката да се стави на 4G рутер.

  Ме интересира дали некој од вас ги користи овие опции и кое е вашето мислење. Такоџе, би било топ ако имате ваши препораки. Се работи за село во близината на Скопје, но нема кабловска покриеност од ниеден од операториве.
   
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,340
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Јас дома зедов неотел на претплата, 800 ден 2 годишен договор, 20/2 брзини. 4g е, така да уредот можиш кај сакаш да го носиш-било во село, друг град итн. Знам дека се шлепаат на т-мобиле, така да би требало секаде да имаш добар сигнал. Кај мене е скоро 2 месеци (охрид), и немам забелешки. Секако, нормално, накратко некогаш знај да зазеза интернетот, ама во 95% од времето е супер.
   
  На olikomerc и TheMarshal им се допаѓа ова.
 3. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  759
  1,218
  3 Јануари 2019
  Машко
  Го користев дома тој пакет на неотел пред едно 4-5 години, беше многу лош на времето. Место 20 мегабити, имав 7-8, а никако никако не успеаа да го решат проблемот.Менуваа антена, тој нивниот рутер, проверија на различни уреди. Ma да, изгледа на времето им беше Wimax, а не LTE.
   
 4. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,174
  752
  5 Јуни 2007
  Машко
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,732
  1,205
  16 Јуни 2010
  Машко
  Само комбото е нормална опција. Иако 100, 150 гига се малце колку нудат од понудава, ако е за повремена употреба би требало да ти стиза. Гледам нудат неограничен интенрнет од 12 до 6 сабајле, по мене бескорисно, ама има луѓе што им одговара тајмингот.
  Друго решение е она на телекабел пакетот со неограничен интернет, ако има некој пробувано па да ти каже колку е стварно неограничен. Ако ништо друго барем нема договор, ама пак само на еден телефон ке си ограничен.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,116
  989
  4 Февруари 2014
  Машко
  10 TB потрошени во еден месец, не ми јавија и никој не се пожали :)
   
  На TheMarshal и Sukhoi им се допаѓа ова.
 7. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,732
  1,205
  16 Јуни 2010
  Машко
  Збориш за 4G?
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 8. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  759
  1,218
  3 Јануари 2019
  Машко
  Може да се стави сим картичката на ЛТЕ модемче, па модемот да го приклучиш на рутер. Тоа е една од поинтересните опции.

  Можеби и да има некој локален кабелски оператор во селото, така да и тоа би било супер опција.
   
 9. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,304
  4,834
  4 ноември 2013
  Машко
  Телекабел (4G) е ограничен (зависи на што пакет си), после надминат лимит се тарифира по 100 денари од GB.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 10. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,116
  989
  4 Февруари 2014
  Машко
  Да, во првите два месеци лудница беше. Сега не сум толку активен, но имам другар на кој му јавиле после потрошени 150гб, ова за месец јуни.
   

Сподели

Вчитување...