1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Препорака за Интернет Провајдер и Опции за Викендчки

Дискусија во форумот 'Интернет провајдери' започната од TheMarshal, 25 Јули 2019.

1. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

759
    1,218
    3 Јануари 2019
    Машко
    Денес ги прошетав сите оператори, па најдов неколку опции за интернет што ми звучат атрактивно.

1) Vip Combo Box Go
    - Тапа брзина на upload, ама најприфатлива цена.

2) Мобилниот пакет од телекабел со неограничен интернет, па сим картичката да се стави на 4G рутер.

Ме интересира дали некој од вас ги користи овие опции и кое е вашето мислење. Такоџе, би било топ ако имате ваши препораки. Се работи за село во близината на Скопје, но нема кабловска покриеност од ниеден од операториве.

2. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,903
    3,340
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Јас дома зедов неотел на претплата, 800 ден 2 годишен договор, 20/2 брзини. 4g е, така да уредот можиш кај сакаш да го носиш-било во село, друг град итн. Знам дека се шлепаат на т-мобиле, така да би требало секаде да имаш добар сигнал. Кај мене е скоро 2 месеци (охрид), и немам забелешки. Секако, нормално, накратко некогаш знај да зазеза интернетот, ама во 95% од времето е супер.

На olikomerc и TheMarshal им се допаѓа ова.
  3. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

759
    1,218
    3 Јануари 2019
    Машко
    Го користев дома тој пакет на неотел пред едно 4-5 години, беше многу лош на времето. Место 20 мегабити, имав 7-8, а никако никако не успеаа да го решат проблемот.Менуваа антена, тој нивниот рутер, проверија на различни уреди. Ma да, изгледа на времето им беше Wimax, а не LTE.

4. Mao

Mao
    On your way to fame

1,174
    752
    5 Јуни 2007
    Машко
    На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,732
    1,205
    16 Јуни 2010
    Машко
    Само комбото е нормална опција. Иако 100, 150 гига се малце колку нудат од понудава, ако е за повремена употреба би требало да ти стиза. Гледам нудат неограничен интенрнет од 12 до 6 сабајле, по мене бескорисно, ама има луѓе што им одговара тајмингот.
    Друго решение е она на телекабел пакетот со неограничен интернет, ако има некој пробувано па да ти каже колку е стварно неограничен. Ако ништо друго барем нема договор, ама пак само на еден телефон ке си ограничен.

6. mkextremer

mkextremer
    On your way to fame

1,116
    989
    4 Февруари 2014
    Машко
    10 TB потрошени во еден месец, не ми јавија и никој не се пожали :)

На TheMarshal и Sukhoi им се допаѓа ова.
  7. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,732
    1,205
    16 Јуни 2010
    Машко
    Збориш за 4G?

8. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

759
    1,218
    3 Јануари 2019
    Машко
    Може да се стави сим картичката на ЛТЕ модемче, па модемот да го приклучиш на рутер. Тоа е една од поинтересните опции.

Можеби и да има некој локален кабелски оператор во селото, така да и тоа би било супер опција.

9. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,304
    4,834
    4 ноември 2013
    Машко
    Телекабел (4G) е ограничен (зависи на што пакет си), после надминат лимит се тарифира по 100 денари од GB.

10. mkextremer

mkextremer
    On your way to fame

1,116
    989
    4 Февруари 2014
    Машко
    Да, во првите два месеци лудница беше. Сега не сум толку активен, но имам другар на кој му јавиле после потрошени 150гб, ова за месец јуни.

Сподели

Вчитување...