• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорака за графичка

  • Ја почнал/а темата
  • #1

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
305
192
Најдов оглас на ФБ каде продаваат 1060 6 гб за 220 еур (стрикс) и 200 евра (мси) наводно е користена 1 месец, страната е поврзана со крипто валути па дали вреди да се земи една, единствено што ми е страв да не цркни за брзо дека е користена за копање. И уште нешто за колку може да се продаде 960 2гб (стрикс).


Фала ви од напред.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,075
1,873
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Најдов оглас на ФБ каде продаваат 1060 6 гб за 220 еур (стрикс) и 200 евра (мси) наводно е користена 1 месец, страната е поврзана со крипто валути па дали вреди да се земи една, единствено што ми е страв да не цркни за брзо дека е користена за копање. И уште нешто за колку може да се продаде 960 2гб (стрикс).


Фала ви од напред.
Копањето може ама и немора да значи дека графичката ќе се расипе за кратко време. Никогаш не се знае уште колку ќе трае, може да трае 5 дена, може 5 години. Сепак копањето го зголемува ризикот.
Прашањето е дали е воопшто исправна во мометот кога си ја купил, купуваш на старо од некој што воопшто не го познаваш+копана+(претпоставувам нема гаранција), ризик секако постои.
Да купуваше од форумов ризикот е помал.
Патем 960 2gb негде 6.000 ден.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
305
192
Копањето може ама и немора да значи дека графичката ќе се расипе за кратко време. Никогаш не се знае уште колку ќе трае, може да трае 5 дена, може 5 години. Сепак копањето го зголемува ризикот.
Прашањето е дали е воопшто исправна во мометот кога си ја купил, купуваш на старо од некој што воопшто не го познаваш+копана+(претоставувам нема гаранција), ризик секако постои.
Да купуваше од форумов ризикот е помал.
Патем 960 2gb негде 6.000 ден.
препоставувам дека е копана пошто групата се врти околу тоа, па ќе видам сега има време до 3 ти да разислам ако земам една баш уваб апгрејд ќе биде во споредба со 960. Затоа прашувам овде на форум бидејќи ич не се разбирам во то копање и такви работи

Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
 
W

Whisky Vishera

Гостин
и 2 години 24/7 да е копана ќе ја користиш уште минимум 2. немаш гајле
 

cele_x

Gaining Experience
2 септември 2012
347
437
Дали имаат гаранција? Бидејќи имаш пишано дека едната е користена месец дена. Ако имаат преостаната гаранција земај ако не како што ти пиша членот погоре и да се копани може да те служат за гејминг со години...
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,731
4,630
У строК центар!
Пред 2ипол години брат ми купи копана 290ка без гаранција...ја користеше 2 години и ја продаде, така да дали е копана или не ништо не значи. Единствено е да ги провериш кулерите дали се во ред, ако нема гаранција ќе си смениш паста и свиркај си.
 

Maurelie

Gaining Experience
6 април 2014
204
214
Maurelie's setup  
Processor & Cooler
i7 3770k/ Phanteks TC12-DX 120mm
Motherboard
Asus P8P67 Evo
Storage
Samsung 840Evo 250GB/1TB Western Digital Caviar Green
PSU
Cooler Master GM550 550W 80Plus Bronze
RAM
Kingston Hyper X Fury2x4GB 1866Mhz
Video card
Strix R9 380X 4GB
Case
Fractal Design R4
OS
Win 10
Таа Стриксот е 13200 денари, на ново имаш за 14000 денари, јесда 3ГБ верзија на 1060. Сепак си прв корисник и имаш гаранција. Ако тие 1060 6ГБ што ги пиша погоре имаат гаранција, тогаш добра цена се.
Тие што се разбираат во mining апла добро ги чуваат графичките во смисла на undervolt и соодветно ладенње, најверојатно и подобро се чувани од просечен корисник кај нас.
 

martin17

Gaining Experience
2 септември 2013
93
81
Пред 2ипол години брат ми купи копана 290ка без гаранција...ја користеше 2 години и ја продаде, така да дали е копана или не ништо не значи. Единствено е да ги провериш кулерите дали се во ред, ако нема гаранција ќе си смениш паста и свиркај си.
290-ките беа ненадјебиви, поготово Sapphire Tri-X верзијата. Пред 3 ипол години купив половна, и ја извадив душата од гејмање година ипол, и ја продадов за 2 иљади повеќе од што ја купив :carefree:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,212
Мислења
858,229
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно