Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Препорака за гејминг монитор 240hz

pacerMK

Gaining Experience
28 декември 2015
126
172
Ohrid
Здраво форумџии, ми треба мала помош. :D

За брзо време ќе правам апгрејд на монитор, па во план ми е да земам нов.
Таргет ми е 1080п @ 240hz, по можност АјПиЕс, но и немора.
Буџет не гледам, ако ми се свиѓа, че го плаштам. :p


Доколку некој има искуство, совет или препорака, слободно нека пише, би било и повеќе од добре дојдено.

Поздрав и убав ден на сите.
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
445
828
херцажа
Здраво форумџии, ми треба мала помош. :D

За брзо време ќе правам апгрејд на монитор, па во план ми е да земам нов.
Таргет ми е 1080п @ 240hz, по можност АјПиЕс, но и немора.
Буџет не гледам, ако ми се свиѓа, че го плаштам. :p


Доколку некој има искуство, совет или препорака, слободно нека пише, би било и повеќе од добре дојдено.

Поздрав и убав ден на сите.
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
1.070
747
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Ќе имаат за недела две. Влезна цена на новите Alienware монитори е 9000 денари. Некоја маржа, мислам за 11-12к ќе ги продаваат секаде.
Edit: промоција од Dell
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
445
828
херцажа
Го разгледав и овај како опција ама читам по форуми и редит дека се со фабричка мана. Страдале од Image Retention.

https://www.reddit.com/r/Monitors/comments/ib1yqb View: https://www.reddit.com/r/Monitors/comments/ib1yqb/alienware_aw2521hf_image_retention_ghosting_issue/
Да, страдале тие пет души во сабредитот. Ама не ги гледаш останатите петстотини илјади што добиле исправни ама не отвориле тема да се пофалат дека сѐ е во ред. Со среќа наоѓање на монитор со подобра контрола на квалитет и гаранција од Dell.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.211
4.194
Скопје
hackitfree.github.io
Здраво форумџии, ми треба мала помош. :D

За брзо време ќе правам апгрејд на монитор, па во план ми е да земам нов.
Таргет ми е 1080п @ 240hz, по можност АјПиЕс, но и немора.
Буџет не гледам, ако ми се свиѓа, че го плаштам. :p


Доколку некој има искуство, совет или препорака, слободно нека пише, би било и повеќе од добре дојдено.

Поздрав и убав ден на сите.
Лапај од овие ако има уште и не се мисли ..
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.400
1.685
orgrimar
пријателски совет без да си го мерам со некој други, над 144хз немаш потреба, ако имаш добра картица земај 27 1440 ипс, сите користат исти панел 165хз далеку подобар во секој поглед, има асус, жаомије, хп делл, сите се со истиот панел
 

NightfurY

Gaining Experience
16 февруари 2018
246
418
Kрушево абер пристигна !

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.400
1.685
orgrimar
изгејмај 1 сат на 1440 со ипс панел. удри дота вов калодјути и никогаш повеќе нема да погледнеш во 1080 макар нека е 3500хз
 

champagnepepe

Баниран/a
21 ноември 2019
125
253
Скопје
Мало ривју на сите 240hz панели кои сум ги имал досега:

Samsung 240Hz 27 VA : Катастрофа motion blur, pixel overdrive horror. Очекувано од VA панел.

Alienware 2518H : Gsync, TN, одличен за времето во кое искочи. Second favorite.

BenQ XL2546: поголем Vertical Total од 2546K , овозможува zero blur без crosstalk на 182Hz. TN панел, USB 3.0 вграден. 1ms.

BenQ XL2546K : 240hz, побрз од XL2546, поддржува тајминзи од XL2546 но default timings се smoother. Custom resolution на 190hz за минимален crosstalk. (CRT quality). Best of the best.
 

boksata

Fast & Curious
27 декември 2017
473
771
Го имам Alien-от, не сум некој страствен гејмер ама немам ништо лошо да кажам за мониторот.
Никаков проблем немам забележано.
Исто така и немам многу монитори свртено во животот, така да и да има проблем можеби нема да го забележам.
Ако сакаш некој тест ќе ти пуштам.
 

hpetrovski

Gaining Experience
22 октомври 2018
131
275
Скопје
www.instagram.com
2521HF имам, едино шо би се пожалил е шо мојот има coil whine кога е пуштен задниот лед на постољето. Друга замерка неам, го напрајв овај 'image retention' тестот, мојот не страда од проблемов. За 11500 (ќе ги има во нексио нареден месец разбрав), не вервам дека ќе најдиш подобра опција.
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
1.070
747
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
2521HF имам, едино шо би се пожалил е шо мојот има coil whine кога е пуштен задниот лед на постољето. Друга замерка неам, го напрајв овај 'image retention' тестот, мојот не страда од проблемов. За 11500 (ќе ги има во нексио нареден месец разбрав), не вервам дека ќе најдиш подобра опција.
Anhoch, setek, riversoft i neptun ke gi imaat. Site od narednata nedela ke imaat zalihi.
 

Halaf

Intern
27 јуни 2015
34
41
Користам Alienware AW2521HFA веќе цела година, ништо лошо неможам да кажам топ си е мониторот немам никаква забелешка.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.373
7.300
Скопје
www.facebook.com
Да, страдале тие пет души во сабредитот. Ама не ги гледаш останатите петстотини илјади што добиле исправни ама не отвориле тема да се пофалат дека сѐ е во ред. Со среќа наоѓање на монитор со подобра контрола на квалитет и гаранција од Dell.
Истиов го имам и јас, уште при самото одпакување и пуштање добив ко блидинг по страните и подоцна и ко жолтеникава боја на црна позадина.
Најјголемо срање од монитори се.
Филипс монитор ипс од пред 3 години со иста големина и све многу подобра и почиста слика изваде отколку овоа срање од монитор. Освен тоа што има 244хз за друго ништо не го бива.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.400
1.685
orgrimar
упорно им викаме на сите, нема потреба над 140хз ама тие се профи и ја познаваат разликата, се кладам дека на 2/3 от тие со 240хз монитори им работат на 60хз. Ако сакате евтино земајте 144хз ако сакате добро 165хз 2к ипс сега се под 20к, разлика небо и земја со било кој 1080
 

NightfurY

Gaining Experience
16 февруари 2018
246
418
Kрушево абер пристигна !
упорно им викаме на сите, нема потреба над 140хз ама тие се профи и ја познаваат разликата, се кладам дека на 2/3 от тие со 240хз монитори им работат на 60хз. Ако сакате евтино земајте 144хз ако сакате добро 165хз 2к ипс сега се под 20к, разлика небо и земја со било кој 1080
Другар сакаш да ми кажиш дека од 144 хз на 240 хз нема разлика така ?
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.211
4.194
Скопје
hackitfree.github.io
Другар сакаш да ми кажиш дека од 144 хз на 240 хз нема разлика така ?
Не нема разлика - туку 144хц монитор со добар риспонс тајм може да биде трипати подобар од 240хц монитор со лош риспонс тајм (овершут гоустинг смиринг ќе има ...)...
Не е само - залепи етикета 240хц - 0.5 мс ... Ќе си видиш по ривјува на Јутјуб...

Реални цифри..
1668763175079.png
1668763248980.png

Значи најбрзата транзиција е 1.89мс.. Каде 1мс - 0.5мс ?
А еве на 144хц монитор кој нема ни овершут ни бакрачи

1668763484893.png

Сакам да кажам - џабе ќе го форсираат панелот над 144хц кога не може да извади толку - се јавуваат многу негативни појави..
Лаички објаснето - од овие вредности зависи како ќе изгледа на пример непријателот у ЦСГО кога ќе претрча - дали размачкан , дали со потемнети сенки итн...
 
Последна промена:

NightfurY

Gaining Experience
16 февруари 2018
246
418
Kрушево абер пристигна !
Не нема разлика - туку 144хц монитор со добар риспонс тајм може да биде трипати подобар од 240хц монитор со лош риспонс тајм (овершут гоустинг смиринг ќе има ...)...
Не е само - залепи етикета 240хц - 0.5 мс ... Ќе си видиш по ривјува на Јутјуб...

Реални цифри..
Погледнете го атачментот 119116
Погледнете го атачментот 119117

Значи најбрзата транзиција е 1.89мс.. Каде 1мс - 0.5мс ?
А еве на 144хц монитор кој нема ни овершут ни бакрачи

Погледнете го атачментот 119118

Сакам да кажам - џабе ќе го форсираат панелот над 144хц кога не може да извади толку - се јавуваат многу негативни појави..
Лаички објаснето - од овие вредности зависи како ќе изгледа на пример непријателот у ЦСГО кога ќе претрча - дали размачкан , дали со потемнети сенки итн...
Николче златно горе се прај муабет за херци не се прај муабет за респонс тајм читај малце :)
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.211
4.194
Скопје
hackitfree.github.io
Николче златно горе се прај муабет за херци не се прај муабет за респонс тајм читај малце :)
Па тоа и зборам - не е само - ХЕРЦИ ХЕРЦИ - треба и да личи на нешто тоа... Не си разбрал ти што зборам .;)
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
894
1.201
многу шит резолуција е 1080п за денешно време, па и за 240Hz. Боље е да си земеш 2к на 144Hz.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.096
Мислења
974.497
Членови
35.404
Најнов член
altin
На врв Дно