• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Препорака за E-Book Reader

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,182
3,762
Ова досега не сум слушнал :unsure:а и знам дека не е можно...
А методот ти е ОК иначе...
Можно или не, се има десено :)
Имав еден полнач на кој што почна да му опаѓа напонот на излез. Ќе го приклучев и уредот ќе дадеше сигнал дека се полни, па по некое време ќе престане да се полни или ќе излезе порака, „поврзано, но не полни“, па пак по некое време ќе продолжи да се полни.
По извесен период полначот цркна :)
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,676
6,427
Мелмак
Убаво ти кажаа сите, треба да прифатиш. Кои се двете опции?

1. Таа која ти се сомневаш дека нешто не чини со читачот - во кој шо случај ќе треба да некој асален електроничар ти го отвори провери и наплати дебело за тоа

2. Полначот од кој шо имаш само еден за чудо во цела куќа во 2022 да е деградиран - во кој шо случај од било која бензинска или продавница за електроника можеш за 300-400 денари да набавиш нов, подобар, подолготраен со повеќе режими на полнење за разни уреди низ дома и со вклучени кабли со солиден квалитет to boot

Оди со опција 2, пробај, па сподели шо биднало. Ако излезе дека и со нов полнач зеза, тогаш барај мајстор.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,385
4,919
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Можно или не, се има десено :)
Имав еден полнач на кој што почна да му опаѓа напонот на излез. Ќе го приклучев и уредот ќе дадеше сигнал дека се полни, па по некое време ќе престане да се полни или ќе излезе порака, „поврзано, но не полни“, па пак по некое време ќе продолжи да се полни.
По извесен период полначот цркна :)
Исто ми се случи со полнач за мобилен. Прво мислев дека џекот на телефонот е дефектен, aма по некое време сменив полнач и проблемот се реши. @Nikola100 можно е :)
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,066
953
Скопје
Исто ми се случи со полнач за мобилен. Прво мислев дека џекот на телефонот е дефектен, aма по некое време сменив полнач и проблемот се реши. @Nikola100 можно е :)
Не реков дека никаков дефект не е можен. Ама дека ќе „ослаби„ полнач незнам како е можно ? Или ќе се расипе и нема да полни или ќе полни . Да полни - ама „слабо„ тоа не сум видел...
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
733
888
Скопје
Не реков дека никаков дефект не е можен. Ама дека ќе „ослаби„ полнач незнам како е можно ? Или ќе се расипе и нема да полни или ќе полни . Да полни - ама „слабо„ тоа не сум видел...
Све до пола книгите ги читаш :).
Има една работа што се вика стареење на кондензатори, или Capacitor Aging за полесен гугл срч ако те интересира темата. Губат капацитет и расте отпор, максималната излезна моќност се намалува.
Оваа информација во контекст на комјутерски напојувања ми има улетано, но најверојатно се однесува и на усб полначиве. Има поелектричари на форумов од мене на кои што тоа им е работа, така да може и да не просветли некој додатно.
 

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
824
1,008
Све до пола книгите ги читаш :).
Има една работа што се вика стареење на кондензатори, или Capacitor Aging за полесен гугл срч ако те интересира темата. Губат капацитет и расте отпор, максималната излезна моќност се намалува.
Оваа информација во контекст на комјутерски напојувања ми има улетано, но најверојатно се однесува и на усб полначиве. Има поелектричари на форумов од мене на кои што тоа им е работа, така да може и да не просветли некој додатно.
На истата тема, освен што има изразено „стареење“ кај кондензатори има и кај полупроводници(транзистори,диоди,интегрирани кола) Transistor aging - Wikipedia
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,066
953
Скопје
На истата тема, освен што има изразено „стареење“ кај кондензатори има и кај полупроводници(транзистори,диоди,интегрирани кола) Transistor aging - Wikipedia
Transistor aging - Wikipedia - многу јак автор го напишал изгледа.:ROFLMAO: Овоил време а и добра содржина има. Каков ејџинг на транзистори - тоа се бабини деветини (можеби за 2-3 000 години тоа ќе се докаже дека стареат - уште се млади - еден век немаат направено а ене го првиот што е направен - седи во музеј и уште работи.) Транзистор или работи или неработи - средно - нема. Да ослаби - неможе.
Тоа е некој минорен спореден феномен за кој ако се грижевме - немаше ни од дома да излегуваме од страв дека ќе ни падне метеор на глава :ROFLMAO:
Процесори оверклокани и малтретирани по 20год се продаваат на форумов и сите уште тераат...


Све до пола книгите ги читаш :).
Има една работа што се вика стареење на кондензатори, или Capacitor Aging за полесен гугл срч ако те интересира темата. Губат капацитет и расте отпор, максималната излезна моќност се намалува.
Оваа информација во контекст на комјутерски напојувања ми има улетано, но најверојатно се однесува и на усб полначиве. Има поелектричари на форумов од мене на кои што тоа им е работа, така да може и да не просветли некој додатно.
За кондензаторите си во право само што не се работи за „максимална излезна моќност„ да се намали туку за намален капацитет . Внатрешниот отпор се зголемува и со тоа паѓа капацитетот а и можноста да го одржува напонот на потребно ниво. Признавам - грешно беше моето мислење дека неможе еден полнач слабо да полни - бидејки ако ослабе излезниот кондензатор (кој го филтрира и повишува напонот до потребното ниво) - ќе се намали излезниот напон и слабо ќе полни.
 
Последна промена:

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
733
888
Скопје
За кондензаторите си во право само што не се работи за „максимална излезна моќност„ да се намали туку за намален капацитет . Внатрешниот отпор се зголемува и со тоа паѓа капацитетот а и можноста да го одржува напонот на потребно ниво. Признавам - грешно беше моето мислење дека неможе еден полнач слабо да полни - бидејки ако ослабе излезниот кондензатор (кој го филтрира и повишува напонот до потребното ниво) - ќе се намали излезниот напон и слабо ќе полни.
А ште е излезна моќност(W)?
Ај еве и да си одговорам
Волтажа(или напон како што викаш) помножено на струја(ампери).
Ако е напонот понизок, и излезната моќност ќе биде намалена.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,773
2,445
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
980 Pro 1TB | SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Да не знае некој каде може кај нас да се најде Kindle Paperwhite 2021 модел? Од тоа што читав во темава и разгледав, има Kindle во Анхоч ама таму го имаат постариот модел само.

Веројатно и постариот би вршел работа, но новиов има некои корисни подобрувања, USB-C порта, поголем екран итн, мислам дека се исплати да се земе.

Друга опција веројатно е од Амазон да се нарача, има некој искуство?
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,066
953
Скопје
А ште е излезна моќност(W)?
Ај еве и да си одговорам
Волтажа(или напон како што викаш) помножено на струја(ампери).
Ако е напонот понизок, и излезната моќност ќе биде намалена.
Да - Се тоа стои - ама кондензатор - со моќност неможеш да го дефинираш - Значи нема 20W кондензатор. Производот на напонот на кондензаторот по капацитетот ја дава енергијата спакувана во него - во Џули.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
733
888
Скопје
Да - Се тоа стои - ама кондензатор - со моќност неможеш да го дефинираш - Значи нема 20W кондензатор. Производот на напонот на кондензаторот по капацитетот ја дава енергијата спакувана во него - во Џули.
Гледам сега каде е збунката, така да може да прецизирам, се имаше предвид излезната моќност на адаптерот/напојувањето.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,412
1,356
Скопје
на
Да не знае некој каде може кај нас да се најде Kindle Paperwhite 2021 модел? Од тоа што читав во темава и разгледав, има Kindle во Анхоч ама таму го имаат постариот модел само.

Веројатно и постариот би вршел работа, но новиов има некои корисни подобрувања, USB-C порта, поголем екран итн, мислам дека се исплати да се земе.

Друга опција веројатно е од Амазон да се нарача, има некој искуство?
жирафа50 мислам видов дека има
 

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
987
1,353
mviktors's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS MAXIMUS VIII HERO
Storage
WD10EZEX 1TB+ SSD 500gb
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
ASUS Strix GTX 1070 8G GAMING
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
A4Tech V7 Bloody
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 10 x64
Да не знае некој каде може кај нас да се најде Kindle Paperwhite 2021 модел? Од тоа што читав во темава и разгледав, има Kindle во Анхоч ама таму го имаат постариот модел само.

Веројатно и постариот би вршел работа, но новиов има некои корисни подобрувања, USB-C порта, поголем екран итн, мислам дека се исплати да се земе.

Друга опција веројатно е од Амазон да се нарача, има некој искуство?
Најдобра варијанта е да си го нарачаш новиот Paperwhite од Амазон ако имаш некој да ти го донесе. Во Анхоч го има 2019 моделот, не дека е лош и нема да ти брка работа ама па ми нема смисла да го купиш за оваа цена од Анхоч.

Иначе топ работа е e-book reader, не застарува брзо и држи батерија по еден месец мојов Киндл. Ми фалат само книги на македонски јазик, многу е глупо што има многу малку достапни електронски книги преку апликација за андроид/iOS, а нема ништо во epub/mobi формат.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
733
888
Скопје
на
жирафа50 мислам видов дека има
Само од постарите има жирафа, младичот го бара новиот, со 6.8" екран.

@MasteR_#0
Моментално од амазон ако имаш кој да ти го препрати накај нас, или со достава до кај нас од оваа продавница(го имаат и сигначур моделот). Лично сум немал искуство со нив.
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
918
762
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Најблизу Бугарија е за новиот Киндл. Нема во МКД
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,099
Мислења
877,642
Членови
30,697
Најнов член
ANGEL2828
На врв Дно