Препорака за E-Book Reader

Thunderous_One

Gaining Experience
22 декември 2020
54
65
Струмица
Здраво дечки, E-Book ридерите спаѓат во таблети, така да темата мислам дека е на правилно место.
Пошто нема да можам да купам компјутер за гејмање (сите знаеме зошто) се решив да земам еден таблет специјално за читање. Ако има некој ентузијаст или што има користено ридер што може да ми препораче нешто солидно. Гледам во Анхоч има нешто од Kindle, ама нешто стари модели и со ниска резолуција. Хелп плс.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,430
3,735
Битола
Kindle и ништо друго. Сум поседувал 3 kindle досега. E-Reader-ите во светот генерално спаѓаат во две класи на квалитет: Kindle и се останато.
 

Thunderous_One

Gaining Experience
22 декември 2020
54
65
Струмица
Kindle и ништо друго. Сум поседувал 3 kindle досега. E-Reader-ите во светот генерално спаѓаат во две класи на квалитет: Kindle и се останато.
Тој го гледам Paperwhite 10th Gen 8.5к денари. Мислеш можам да најдам подобра цена на друго место или?
Едит: Можеби малку innapropriate прашање за тука, ама ќе можам да правам side-loading на книги (пиратерија)?
 

Kajsibebraat

Practice makes perfect
1 април 2012
1,478
1,004
Едит: Можеби малку innapropriate прашање за тука, ама ќе можам да правам side-loading на книги (пиратерија)?
Ќе си симнеш Calibre на компјутер и секоја книга што ќе ја симнеш во .epub (или било кој друг) формат можеш да ја конвертираш во .mobi и да си ја ставиш на киндлот.
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
657
687
Скопје
Тој го гледам Paperwhite 10th Gen 8.5к денари. Мислеш можам да најдам подобра цена на друго место или?
Едит: Можеби малку innapropriate прашање за тука, ама ќе можам да правам side-loading на книги (пиратерија)?
Ќе си симнеш Calibre на компјутер и секоја книга што ќе ја симнеш во .epub (или било кој друг) формат можеш да ја конвертираш во .mobi и да си ја ставиш на киндлот.
Ова ти е вистинскиот одговор. Oдлично е Calibre. Исто така ја користам и за Custom кавери на моите книги. Ако имаш Amazon Prime, ќе имаш пристап до стотици илјади книги, но можеш и свои pdf, mobi, epub да си ставаш преку USB.

Јас користам Amazon Paperwhite, не знам која генерација е точно, околу 2017/8 е земен. Читањето е одлично. Единствена замерка што имам е што навигацијата низ мени, не е најбрза баш (покрај фактот што нема refresh rate и нема анимации, сепак е спорирчко). Ама одкога ќе отвориш книга, се е ок. Батерија фантастична, прелесен за држење, очи не ти се заморуваат. Ако не знаеш некој збор само држиш на него и ти дава превод, синоними, објаснување, use во друга реченица. Пиши слободно ако имаш прашања.
 

Thunderous_One

Gaining Experience
22 декември 2020
54
65
Струмица
Moon+ Reader Pro (го имаш на Mobilism).
Edit: избрзав, не увидов за што точно се работи, мислев бараш апликација :)
Имам ја користено, добра е.. ама веке бегам од LCD екрани. Очите ке ми ги извадат хах


Ќе си симнеш Calibre на компјутер и секоја книга што ќе ја симнеш во .epub (или било кој друг) формат можеш да ја конвертираш во .mobi и да си ја ставиш на киндлот.

Ок, значи конверзија се праве и толку. Фала!

Ова ти е вистинскиот одговор. Oдлично е Calibre. Исто така ја користам и за Custom кавери на моите книги. Ако имаш Amazon Prime, ќе имаш пристап до стотици илјади книги, но можеш и свои pdf, mobi, epub да си ставаш преку USB.

Јас користам Amazon Paperwhite, не знам која генерација е точно, околу 2017/8 е земен. Читањето е одлично. Единствена замерка што имам е што навигацијата низ мени, не е најбрза баш (покрај фактот што нема refresh rate и нема анимации, сепак е спорирчко). Ама одкога ќе отвориш книга, се е ок. Батерија фантастична, прелесен за држење, очи не ти се заморуваат. Ако не знаеш некој збор само држиш на него и ти дава превод, синоними, објаснување, use во друга реченица. Пиши слободно ако имаш прашања.

Знам дека е малку шпорче ама не е за тоа намената, најбитен ми е екранот, сакам нешто што нема да замара очи и ќе ми овозможи пак да можам да читам for fun. Единствената дилема моментално ми е што моделов што го има е 2018 и си кошта фул MSRP. Знам дека веројатно ќе трае со години ама се чуствувам дека не добивам добар deal.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,828
1,397
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Kindle и ништо друго. Сум поседувал 3 kindle досега. E-Reader-ите во светот генерално спаѓаат во две класи на квалитет: Kindle и се останато.
или Kobo (имам два Kindle Paperwhite). Кобо моделите се на исто рамниште.
Мислењето е автоматски споено:

ама ќе можам да правам side-loading на книги
kindle-от го закачуваш на usb на компјутер, станува usb диск, и копираш директ на него. нативно подржува .mobi и .azw3
Мислењето е автоматски споено:

Единствената дилема моментално ми е што моделов што го има е 2018 и си кошта фул MSRP.
мислам дека тоа е последниот модел на Paperwhite??

нема нешо филозофии у него, тоа е :)
ако ти е скапо можеш да пробаш да го нарачаш од амазон, едно време праќаа.
 
Последна промена:

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,384
1,326
Скопје
Kindle и ништо друго. Сум поседувал 3 kindle досега. E-Reader-ите во светот генерално спаѓаат во две класи на квалитет: Kindle и се останато.
глупости така беше дур има ексклузивен договор за први да ги добиваат најновата генерација екрани .. од кога им истече таа договор сега сите имаат иста генерација екран .. има дуе и боље форм фактор од нук пример.

и јас сум на kindle од 2010 навака . ама сменњто се работи што важеа за рие генерации
Мислењето е автоматски споено:

има деуга тема со искуства за разни модели и споредби .. неможе да ја најдам од мобилен .. побарај на форумот оп
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,430
3,735
Битола
глупости така беше дур има ексклузивен договор за први да ги добиваат најновата генерација екрани .. од кога им истече таа договор сега сите имаат иста генерација екран .. има дуе и боље форм фактор од нук пример.

и јас сум на kindle од 2010 навака . ама сменњто се работи што важеа за рие генерации
Мислењето е автоматски споено:

има деуга тема со искуства за разни модели и споредби .. неможе да ја најдам од мобилен .. побарај на форумот оп
Не е само дисплејот нели. Пристап до книги. Софтверот. Интеграцијата со Goodreads, итн.
 

Thunderous_One

Gaining Experience
22 декември 2020
54
65
Струмица
Фала на сите препораки и совети, ке земам едно Kindle-че од Анхоч и ке ги исфорсирам малку да паднат на цена, cuz that price needs a shave.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,384
1,326
Скопје
Фала на сите препораки и совети, ке земам едно Kindle-че од Анхоч и ке ги исфорсирам малку да паднат на цена, cuz that price needs a shave.
5000 мкд е во англија со реклами верзијата, 5600 е во анхоч .. не се надувани цените ако споредуваш со европски пазар. Ако гледаш амерички цени нормално не е исто :)
 

Thunderous_One

Gaining Experience
22 декември 2020
54
65
Струмица
5000 мкд е во англија со реклами верзијата, 5600 е во анхоч .. не се надувани цените ако споредуваш со европски пазар. Ако гледаш амерички цени нормално не е исто :)
Не, јасно цената е ок. Само ме нервира фактот што во МК никогаш не се намалува нешто што е веке малку постаро. Си фурат со иста цена константно и не се замарат. Тој што ќе го земам е пред 3 години излезен, знаеш што се случува на батерија што не се користи 3 години?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,384
1,326
Скопје
Не, јасно цената е ок. Само ме нервира фактот што во МК никогаш не се намалува нешто што е веке малку постаро. Си фурат со иста цена константно и не се замарат. Тој што ќе го земам е пред 3 години излезен, знаеш што се случува на батерија што не се користи 3 години?
Јасно тоа за батерија, плус за тие (нивните) уреди амазон често ги пушта на промотивни цени, баш пред некој месец беше пример на попуст kindle-от.
Тоа не го добиваме ние никогаш тука .. Инаку од 2010 што ми е моделот, уште ми е во функција со оригиналната батерија ;)
 

Delta111

Gaining Experience
23 мај 2010
132
124
Имам Kobo Clara HD, феноменален уред. Се колебав помеѓу Киндл и Кобо но се одлучив за кобо и никогаш не зажалив. Убаво е да се прави конверзија со калибр но уште поубаво ако не морам ни тоа. Сепак за личност што редовно чита ги препорачувам и двете плус еден 8 инчен читач (Onyx books на пример).

Кога ја земав кларата не секоја Киндл книга можеше да биде конвертирана во моби а сакав отворен формат но за некој што претежно ќе користи Амазон како извор Киндл може да е подобар избор.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
715
845
Скопје
Kindle и ништо друго. Сум поседувал 3 kindle досега. E-Reader-ите во светот генерално спаѓаат во две класи на квалитет: Kindle и се останато.
Бар да имаше поседувано и некој друг бренд па да беше малку пообјективно мислењето :).

Имав Киндле Basic 4та генерација, кратко време Paperwhite втора, али откако земав Kobo Aura H20 пред некоја година, никад не би помислил да се вратам на киндл. Едно што епуб формат е опен сорс и подостапен, ептен лесно е модисфицирање на кобовци да си го дотераш ептен по терк. Не треба џелбрејкој врагој и ризик од брик, па апдејт искочил со некоја добра функционалнос а џеилбрејк не работи на неа. За кобо едно чудо твикови има што и по излезена нова верзија на фирмвер работат повторно после макс недела, пошто не се трудат дечките од кобо да оневозможат кориснички модификации.

Инсталирање на Koreader е толку елементарно(еден екстракт на архива и рестарт на ридерот), и мало дете ќе заврши работа. На киндл е далеку пострашно, поготово за почетник.
А со него добиваш можност за организација на книги по фолдери, безжично менаџирање со Calibre ако не преферираш фолдери, фтп клиент, OPDS клиент за директен пристап до ресурси како гутенберг.орг(а има и сомалијски) или можност да си кренеш локален сервер(Ubooqity) со твоите книги, интеграција со дропбокс, контрола со гестикулации(gestures), итн итд.

Од финансиски аспект да, од тоа што е достапно кај нас најдобар избор е киндл бејсик. Иначе кога пари не би биле проблем пре би идел со Pocketbook Touch HD3 или ако може да се нарача од странство бар за некои 50-ина евра поефтино од покетбукот, Kobo Clara HD. Има тука дискусија на тема еридери и опфатени плусови/минуси на одредени модели. Одамна никој не пишал , али може да се живне. Баш ќе идам да се фалам сега :)

@Thunderous_One Ова горе напишаново можда на некој друг да му се најде, а ти пошто веќе си се подновил, создравје да се служиш :). Јака работа е еридер ако си мераклија на книги. Него регистрирај го на амазон, и отвори саппорт чат. Пиши им дека си сакал да платиш да ги тргнеш рекламите но немаш таква опција(бар немаше за македонија јас кога имав киндл), и многу веројатно дека ќе ти ги тргнат бесплатно. Мене и на двата ми ги тргнаа. Исто пред некоја година со киндл од тука земен беше успешно, така да добри ти се шансите.

Линков ќе ти се најде ептен, програмирана верзија на гугл со потребните формати. Или прогуглај Libgen, се менува стално домејнот, моментално е овој.
 
Последна промена:

Thunderous_One

Gaining Experience
22 декември 2020
54
65
Струмица
ако имаш лупа нешто ѕирни го екранот :) или побарај на нет слика
имам макро-ленс на телефонот, ама не гледам ништо посебно, пикселчиња само, не се како ЛЦД туку како лош квалитет JPEG. Го зедов бејсик моделот, нема некој си луд PPI.

@DeJaVu, ги ѕирнав тие на Kobo, но како што видов нема од каде да земам, на AliX имаше некој стари модели ама не ми се баш допаднаа, а и не ми се чекаше многу. Како за почеток бејсик Kindle мислам дека е добро да видам дали ке ми одговара. Исто напраив и за Smartwatch, го купив прво најефтиниот MiBand за да видам дали е за мене, како тест драјв хах. Фала за линковите, сега ќе го напунам со книги, а за тикет, те послушав и пишав до сапортот. Баш да видам дали ќе ги тргнат, мене само Кинески адови ми излеват... Like, why? o_O
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
715
845
Скопје
@DeJaVu, ги ѕирнав тие на Kobo, но како што видов нема од каде да земам, на AliX имаше некој стари модели ама не ми се баш допаднаа, а и не ми се чекаше многу. Како за почеток бејсик Kindle мислам дека е добро да видам дали ке ми одговара. Исто напраив и за Smartwatch, го купив прво најефтиниот MiBand за да видам дали е за мене, како тест драјв хах. Фала за линковите, сега ќе го напунам со книги, а за тикет, те послушав и пишав до сапортот. Баш да видам дали ќе ги тргнат, мене само Кинески адови ми излеват... Like, why?
Кобо или од Good e-Reader Store - Buy the latest e-readers and tablets - Good e-Reader или од ибеј, кај најдеш поефтино. Моментално клара ХД е поефтина на ибеј $180-190, али тоа ако ти пројде без давачки како ќе ти се посреќи и зависно од поштата со која праќа продавачот. Давачки се плус 18%. Ако имаш давачки ептен блиску доаѓа моменталната цена до Pocketbook Touch HD3 од анхоч. Јес да кларата ги има гореспоменатите бенефити како лесно модирање, плус внатрешна сд картица која може да се смени на поголема по желба, или ако рикне меморија исто не е голем проблем, пак треба да се замисли човек која е подобра варијанта ради гаранцијата.
Таман е бејзикот да наквасиш прсти.
Ова со сапортот јас на лајв чат го правев и одма се завршуваше работа. Ти тикет ли им пушти, или нема више лајв чат ради коронава? Како и да е, во случај да ти вратат негативно, пиши им дека мало дете го користи и ти е неприфатливо да биде изложено на секакви реклами. Снајди се, Mакедонец :). И пиши што биднало , баш ме интересира дали уште проаѓа.

Едит:Сега го гледам Тач ХД3 за $153 сосе достава од гуд иридер линкот, прилично привлечно. И со давачки да е 50 евра поефтино од анхоч искача, а ако е без, околу 70-75 евра.
 
Последна промена:

esquimaux

On your way to fame
16 јануари 2016
616
985
Скопје
Таман е бејзикот да наквасиш прсти.
Ова со сапортот јас на лајв чат го правев и одма се завршуваше работа. Ти тикет ли им пушти, или нема више лајв чат ради коронава? Како и да е, во случај да ти вратат негативно, пиши им дека мало дете го користи и ти е неприфатливо да биде изложено на секакви реклами. Снајди се, Mакедонец :). И пиши што биднало , баш ме интересира дали уште проаѓа.

Ова го направив пред некои 2 месеци. Пишав само да ми ги тргнат рекламите без никакво образложение ги тргнаа одма без прашање.
 

Thunderous_One

Gaining Experience
22 декември 2020
54
65
Струмица
@DeJaVu Пишав како сапорт-мејл нешто. Алтернативната опција ми беше телефон. Убави се инаку тие алтернативни опции што ги спомнуваш, но мислам дека се за луѓе што веќе знаат што сакаат и бараат. Јас сум нубче што има пре-детални преференци, така да не сакав да ја тупам многу :D
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
715
845
Скопје
@DeJaVu Убави се инаку тие алтернативни опции што ги спомнуваш, но мислам дека се за луѓе што веќе знаат што сакаат и бараат. Јас сум нубче што има пре-детални преференци, така да не сакав да ја тупам многу :D
На споменатите 2 екраните им се 300ппи(бејзик 167ппи) и се почисти буквите(кај бејзикот се малку бушави рабовите, али не е којзнае колкав минус стриктно за киги), имаат опција за мењање температура на осветлување накај жолто за пораат на очите навечер, поддршка на епуб формат, отвореноста на кобо за модификации на софтверот(незнам покетбук како стојат на тоа поле), воддотпорност и физички копчиња(поставени на ептен бош место за читање во портрет мод) кај тач хд3. Мање више тоа се побитните разлики што ми идат на ум. Доволно инфо за полесен избор на следниот ако те фати мајата :)
 

Thunderous_One

Gaining Experience
22 декември 2020
54
65
Струмица
На споменатите 2 екраните им се 300ппи(бејзик 167ппи) и се почисти буквите(кај бејзикот се малку бушави рабовите, али не е којзнае колкав минус стриктно за киги), имаат опција за мењање температура на осветлување накај жолто за пораат на очите навечер, поддршка на епуб формат, отвореноста на кобо за модификации на софтверот(незнам покетбук како стојат на тоа поле), воддотпорност и физички копчиња(поставени на ептен бош место за читање во портрет мод) кај тач хд3. Мање више тоа се побитните разлики што ми идат на ум. Доволно инфо за полесен избор на следниот ако те фати мајата :)
Апсолутно и мене ми беше тоа, ова е супер за да стартувам. После 3-4 дена и 2 книги прочитано одма знам веке што сакам, што ми фале и што би било кул во следниот модел што ке го земам. Таман и за тоа поминато време ке измислат некој нови финти или технологии па ќе има повеќе избор.
 

sorted

Intern
11 ноември 2020
5
9
Дали може да се додаде македонски јазик во вградениот translator на Kindle 2019 ?
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,987
Мислења
869,582
Членови
30,311
Најнов член
mrdeni
На врв Дно