Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

препорака за џоистик за игри со авиони

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
621
389
Некој да користи џоистик за играње на игри како microsoft flight simulator и сл. И евентуално ако има некој некое знаење за истиот да се користи и со oculus (ова е секундарно)? Па да препорача.....? Бидејки детево ми запна да му купам ама немам поима никаква од ова. Гледав има у анхоч некој по 100тина евра горе/доле ама ај си викам да прашам некој од тука ако има искуство па да сподели.

Фала!
 

Loaded_Dice

Gaining Experience
22 мај 2010
142
157
Скопје
Loaded_Dice's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-8600k @5.0Ghz, Cooler Master Hyper 212 Evo
Motherboard
Gigabyte Z370 Aorus Ultra Gaming
Storage
Samsung 970 Evo Plus 250GB, Samsung 850 250GB, Samsung 830 128GB
PSU
Gembird 500W Bronze
RAM
16GB DDR4 2666Mhz
Video card
Aorus NVIDIA GTX1060 6GB 9Gbps
Case
SAMA GameStorm Time 2
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Microsoft Reclusa
Audio
Realtek 1120
Monitor
Dell 2412m
OS
Windows 10 64-bit
Секој може да се користи со VR, иако за некои игри со летање е пожелно да се има посебна гас но за Microsoft Flight Sim нема потреба од тоа.

1. Logitech Extreme 3D Pro

https://anhoch.com/product/5565/joystick-logitech-extreme-3d-pro-usb-twist-handle

50ЕУР - сосема коректна цена во анхоч

Ова е некој апсолутен минимум.
Квалитетот на овие Logitech варира низ годините не се баш бр 1 бренд за јоysticк периферии како што сугерира брендот.
Како штo гледам во Анхоч Тhrustmaster се со многу голема маржа веројатно се препродавач на увозникот од Србија што е исто така скап.

2. Ако веќе детето има искуство со играње и сака да навлезе подлабоко во хобито на летечки симулатори тогаш


Ова е топ цена од 100 еур со поштарина 120 еур иако треба да провериш и во Жирафа:


8300 den

Конкретно јас нарачав пред месец дена за 56 еур ( 75 со поштарина) само гас од CU ми стигна за 10 дена и не платив ни царина ни данок.
За 120 еур мислам е над 90 еур е сега како ќе го проценат може да те фати само плус 5% данок (веројатно) а може и да ти наплатат 15 со 18 па да ти излезе од Жирафа многу поефтино. За секој случај 10 еур плус не би ризикувал би земал од Жирафа ако не ти се брза со овој.

Но како што гледам станува збор за дете што игра првпат така да јас би одел со Опција 1 голема е веројатноста да не го привлекува понатаму па нема логика да инвестираш веднаш над 100 еур во нешто што би било само novelty за еднаш двапати.
 
Последна промена:

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
621
389
фала на одговорот ама неможам да се замарам и да губам време со онлајн нарачки и чекање и царини и сл. цената не е проблем, така да дај што има тука достапно и да ми се мавне од главава. еве овој го гледавме, треба да е тамам, а? https://www.anhoch.com/product/599872743/joystick-thrustmaster-t-flight-hotas-x-flight
Мислењето е автоматски споено:

сега гледам по youtube и јасно ми е зошто ми го препорача T16000M. ко што кажав цената не е проблем него од каде ке стигне побрзо и со помалку замарање, што мислиш?

п.с. и доколку нешто значи, не е само за microsoft flight simulator, имаме се што ке ти текне за играње, од ps3, ps4, ps5, gaming PC, VR за PS, oculus rift, oculus guest 2 итн.... мегутоа највеке ке се игра на PC-то. а и за тоа си во право, 2-3 пати дека може ке го поигра и ке го стави во купот со останатите ствари што сме ги купиле и ке имаме фрлено,

добра работа е што во анхоч, бидејки сме и големи потрошувачи, ни рекоа дека мозе да ни го дадат hotas-x на ден/два да го пробаме и ако му се бендиса да го купиме ако не да им го вратиме.
 
Последна промена:

Loaded_Dice

Gaining Experience
22 мај 2010
142
157
Скопје
Loaded_Dice's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-8600k @5.0Ghz, Cooler Master Hyper 212 Evo
Motherboard
Gigabyte Z370 Aorus Ultra Gaming
Storage
Samsung 970 Evo Plus 250GB, Samsung 850 250GB, Samsung 830 128GB
PSU
Gembird 500W Bronze
RAM
16GB DDR4 2666Mhz
Video card
Aorus NVIDIA GTX1060 6GB 9Gbps
Case
SAMA GameStorm Time 2
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Microsoft Reclusa
Audio
Realtek 1120
Monitor
Dell 2412m
OS
Windows 10 64-bit
Бидејќи спомна и PS, едиснтвена опција во тој случај ти е

T.Flight Hotas X - | Thrustmaster

Вика PC и PS3 така не сум сигурен дали работи на PS4 i PS5, тотално сум некомпетентен за конзоли последната ми беше Нинтендо од турските во 1995
:ROFLMAO:

Или

T.Flight Hotas 4 - | Thrustmaster

Вика PC и PS4, PS5.

За жал вториот во Анхоч го немаат, можеби треба да проверш по Галерија и други места.
Со оглед што е доста поефтин вториот а екстерно се исти, можам да претпоставам дека е помалку прецизен ама ова би било најдобрата опцијата што работи и на PC и на конзола

Инаку цената во Анхоч за овие HOTAS, X One, 4 и не е до толку лоша еве го 4 во CU


P.S. Јас играм скоро исклучиво во PC VR навистина е фантастично ама да знаеш дека сетирањето е Pain In the A$$ воопшто не е user friendly experience поврзувањето со кабли и подесувањето на некои сетинзи ( се сомневам дека постои PC што може да постигне native framerate во било кој од тие летечки игри) со други зборови прилично е сложено и мачно така да незнам тоа на дете колку би му се допаднало. Од друга страна провери си над која возраст е препорачливо да се користи VR од деца секако е ограничено тука со PID - најмалото растојание межу очите мислам дека беше околу 60мм не ме држи за збор, ама ако е мало дете под 10 год не сум сигурен колку е безбедно за развој на очите. Запо возрасни е докажано дека е дури и корисно во некој случаи може да корегира проблеми со гледање од блиску преку зајакнување на мускулите ;-)
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.215
4.198
Скопје
hackitfree.github.io
фала на одговорот ама неможам да се замарам и да губам време со онлајн нарачки и чекање и царини и сл. цената не е проблем, така да дај што има тука достапно и да ми се мавне од главава. еве овој го гледавме, треба да е тамам, а? https://www.anhoch.com/product/599872743/joystick-thrustmaster-t-flight-hotas-x-flight
Мислењето е автоматски споено:

сега гледам по youtube и јасно ми е зошто ми го препорача T16000M. ко што кажав цената не е проблем него од каде ке стигне побрзо и со помалку замарање, што мислиш?

п.с. и доколку нешто значи, не е само за microsoft flight simulator, имаме се што ке ти текне за играње, од ps3, ps4, ps5, gaming PC, VR за PS, oculus rift, oculus guest 2 итн.... мегутоа највеке ке се игра на PC-то. а и за тоа си во право, 2-3 пати дека може ке го поигра и ке го стави во купот со останатите ствари што сме ги купиле и ке имаме фрлено,

добра работа е што во анхоч, бидејки сме и големи потрошувачи, ни рекоа дека мозе да ни го дадат hotas-x на ден/два да го пробаме и ако му се бендиса да го купиме ако не да им го вратиме.
Ако е за раат да си - зимај не се мисли. И така и така меракот ќе му помине за 2 недели и ќе ти седи у фиока :)
Или уште подобро ако можеш на недела да го испроба - може и да не го купиш - зависи меракот колкав ќе му биде..
(Ако Анхоч чита ваква опција ако се воведе за повеќе верни купувачи ( пример воланче да се испроба на ден-два ) - тоа ќе биде голем плус за фирмата и ќе стекне голема доверба кај нас купувачите. Отвораните и испробаните производи може да ги понуди 10-15% поевтино )
 
Последна промена:

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
621
389
готово, ке одам ке го земам и нек си ебе матер, секако порано или подоцна ке ме натера. друга опција е да го истепам. ама и тоа ке држи вода 1-2 дена, а плус не сакам да го тепам, ептен најблизок роднина ми е. :D

@Loaded_Dice верувај ми, јад го гледам како игра и сигурен сум дека ако го седнав во вистински авион ке успее да го полета и да го вози.

а за годините, 11 години е, ама секако VR му е ограничено за 45 минути во денот. али и не го игра бог знае колку, некогаш и по цел месец не го игра.
Мислењето е автоматски споено:

Мислењето е автоматски споено:

да, ама во анхоч се 99.99% сигурни дека ке го купам, до сгеа ништо не сум вратил. башка, не знаеш колку сум мрзлив, и да сакам да го вратам ке си речам ај бе шо го ебам за 100 евра не се замарам, ме мрзи, и нема да го вратам. не дека 100 евра ми се малку, ама мрзата е голема кај мене
 
Последна промена:

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
621
389
готово го купив. нормално го платив, си викам секако детево нема да ми даде да го вратам, шо ке се вракам у понеделник да го платам дај одма. сега чекаме да се досимне microsoft flight simulatorot пак и ке споделам импреси.

инаку препорака за некоја добра игра за авиони ?
 

wildthingthe

Intern
24 февруари 2017
19
13
Ако е за раат да си - зимај не се мисли. И така и така меракот ќе му помине за 2 недели и ќе ти седи у фиока :)
Или уште подобро ако можеш на недела да го испроба - може и да не го купиш - зависи меракот колкав ќе му биде..
(Ако Анхоч чита ваква опција ако се воведе за повеќе верни купувачи ( пример воланче да се испроба на ден-два ) - тоа ќе биде голем плус за фирмата и ќе стекне голема доверба кај нас купувачите. Отвораните и испробаните производи може да ги понуди 10-15% поевтино )
Да отвориме рента ? Пц, маус, тастатура, ете џојстик хахаха :D Бизнис идеа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.122
Мислења
975.008
Членови
35.427
Најнов член
bojan.janicevic
На врв Дно