• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Препорака за домашен NAS сервер

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,928
3,312
Пермисии има, но пристап немам на било кој фолдер
Ми бара User и Password и потоа ми дава грешка дека нема пристап
Сакаш да кажеш дека со јузеров Даниел неможеш да влезеш на Family фолдерот на пример?
Пробај да се логираш со тој јузер на фајлстејшн. Пробај и фтп. Ако сака не е до јузер пермисиите барај нешто друго низ сетинзите да не не ти е уклучено или ограничено. А да провериш антивирус нешто да не ти блокира нетворк? Проба со админ основниот акаунт?

Sent from Телефон using Tapatalk
 

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
495
376
Сакаш да кажеш дека со јузеров Даниел неможеш да влезеш на Family фолдерот на пример?
Пробај да се логираш со тој јузер на фајлстејшн. Пробај и фтп. Ако сака не е до јузер пермисиите барај нешто друго низ сетинзите да не не ти е уклучено или ограничено. А да провериш антивирус нешто да не ти блокира нетворк? Проба со админ основниот акаунт?

Sent from Телефон using Tapatalk
Единствено можам да пристапам до било кој шеруван фолдер само кога се доделени пермисси на "guest"
Друг начин што го најдов на интернет е наместо \\SERVER\FAMILY, e да се пише ИП адресата наместо името \\192.168.1.18\FAMILY. На овој начин ги прифаќа усер и пасворд и добивам пристап до шеруваниот фолдер, но несакам да биде на овој начин
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
1,019
996
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Единствено можам да пристапам до било кој шеруван фолдер само кога се доделени пермисси на "guest"
Друг начин што го најдов на интернет е наместо \\SERVER\FAMILY, e да се пише ИП адресата наместо името \\192.168.1.18\FAMILY. На овој начин ги прифаќа усер и пасворд и добивам пристап до шеруваниот фолдер, но несакам да биде на овој начин

Не сите рутери имаат добар DNS сервер поготово ако е некој ефтин рутер, така да заброави го тоа \\SERVER\. Најдобро можно решение е да доделиш статична ип на NASот преку рутерот на мек адресата од NASот и да ја користиш доделената ип адреса: \\IP.IP.IP.IP\FAMILY
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,928
3,312
Единствено можам да пристапам до било кој шеруван фолдер само кога се доделени пермисси на "guest"
Друг начин што го најдов на интернет е наместо \\SERVER\FAMILY, e да се пише ИП адресата наместо името \\192.168.1.18\FAMILY. На овој начин ги прифаќа усер и пасворд и добивам пристап до шеруваниот фолдер, но несакам да биде на овој начин
Мене ми личи на заебанција у виндоус онда а не на насот. Исчисти сите креденшлс од виндоус, и пробај пак. Глупиот знае да памти и да заебава.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,928
3,312
Не сите рутери имаат добар DNS сервер поготово ако е некој ефтин рутер, така да заброави го тоа \\SERVER\. Најдобро можно решение е да доделиш статична ип на NASот преку рутерот на мек адресата од NASот и да ја користиш доделената ип адреса: \\IP.IP.IP.IP\FAMILY
Си работи и со доделено име без проблем. Иако да прифаќам дека е добро да одделиш дел од пулот на рутерот за статички ИПа (јас така правам) и да се стави насот со статичко ИП у сетингс. Ненора да се малтретира со МАК адреси и слично.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
495
376
Не сите рутери имаат добар DNS сервер поготово ако е некој ефтин рутер, така да заброави го тоа \\SERVER\. Најдобро можно решение е да доделиш статична ип на NASот преку рутерот на мек адресата од NASот и да ја користиш доделената ип адреса: \\IP.IP.IP.IP\FAMILY
Мислам дека рутерот е добар, Asus RT-AC88U, самиот рутер го гледа како SERVER и мислам дека е добро наместено статичката(види слика)
Зошто до шеруваниот фолдер може да се пристапи со \\SERVER\FAMILY кога се доделени пермисии на GUEST, a неможе кога ги нема тие пермисии?
 

Атачменти

  • Ip.jpg
    Ip.jpg
    113 KB · Прегледи: 23

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,928
3,312
Мислам дека рутерот е добар, Asus RT-AC88U, самиот рутер го гледа како SERVER и мислам дека е добро наместено статичката(види слика)
Зошто до шеруваниот фолдер може да се пристапи со \\SERVER\FAMILY кога се доделени пермисии на GUEST, a неможе кога ги нема тие пермисии?
Затоа што глупиот виндоус ги памти. Иди у credentials manager избриши се поврзани со насот, у админ команд промпт бапни за сваки случај едно net use * /d , рестартирај и пробај. За најлесно мапирај си ги шеард фолдерите како драјв.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
495
376
Затоа што глупиот виндоус ги памти. Иди у credentials manager избриши се поврзани со насот, у админ команд промпт бапни за сваки случај едно net use * /d , рестартирај и пробај. За најлесно мапирај си ги шеард фолдерите како драјв.

Sent from Телефон using Tapatalk
Пробав и тоа, нема промена
Знам дека е најлесно со мапирање, но потребно ми е да се гледаат сите шерувани фолдери и да може да се пристапи кон нив со усер и пасворд. Лесно ќе беше да го користев само јас, но ќе се користи уште од 6 други колеги.
Доколку некој се нафати да го реши проблемот, ќе платам за услугата
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,928
3,312
Пробав и тоа, нема промена
Знам дека е најлесно со мапирање, но потребно ми е да се гледаат сите шерувани фолдери и да може да се пристапи кон нив со усер и пасворд. Лесно ќе беше да го користев само јас, но ќе се користи уште од 6 други колеги.
Доколку некој се нафати да го реши проблемот, ќе платам за услугата
Пробано ти е преку друг компјутер? Чудно ми е да нејќе до толку. Имам 2 комада на работа и еден дома, никад не сум имал до толку ваков проблем. На секојдневните употребувани, кај секого се мапирани, зависно кој му треба. На другите си пристапуваме без проблем со \\servername\ и избор на фолдерот и соодветна најава.
Без пристап на локалната мрежа еве може да ѕирнам само како ти е подесен насот и пермисиите, да не имаш нешто заборавено.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
495
376
Пробано ти е преку друг компјутер? Чудно ми е да нејќе до толку. Имам 2 комада на работа и еден дома, никад не сум имал до толку ваков проблем. На секојдневните употребувани, кај секого се мапирани, зависно кој му треба. На другите си пристапуваме без проблем со \\servername\ и избор на фолдерот и соодветна најава.
Без пристап на локалната мрежа еве може да ѕирнам само како ти е подесен насот и пермисиите, да не имаш нешто заборавено.

Sent from Телефон using Tapatalk
Ти пратив ПП
 

joco

Gaining Experience
26 април 2007
24
55
Jas imam router ASUS AC(neznamkojmodel) :). Imam na nego zakaceno disk od 4TB. Vo mreza go gledam bez nikakov problem. Kopiram fajlovi najnormalno kako od mrezen folder i toa ide prilicno dosta brzo poradi wifi5g. Realno na nego cuvam samo nesto nebitni stvari. Filmovi i muzika ama funkcionira :)))
 

bogdan.j

Gaining Experience
16 февруари 2018
103
226
Гостивар
ntpmk.net
На оваа тема, се спремам да земам Synology DS420+. Потоа сакам да одам со Western Digital RED NAS 10 TB од диск, би почнал со два. Овој проект би го правел да биде ептен долготрајно решение за фамилијарен backup на се.
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
381
404
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Го менувам и јас стариот HTPC на кој имам freeNAS со постара работна станица на HP Z400 со xeon w3505 и 8gb RAM. Ќе одам сега со windows server, бидејќи со freeNAS имав проблеми со пристап од MacOS.
Имам едно прашање, би добил нешто доколку ги сменам SAS дисковите кои се врзани во RAID преку скази контролер со SSD? Зборам за оперативниот систем, за сториџ имам wd дискови.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,116
Мислења
878,083
Членови
30,728
Најнов член
Mario1302
На врв Дно