• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобар одговор Препорака за домашен NAS сервер

Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,705
3,054
Пермисии има, но пристап немам на било кој фолдер
Ми бара User и Password и потоа ми дава грешка дека нема пристап
Сакаш да кажеш дека со јузеров Даниел неможеш да влезеш на Family фолдерот на пример?
Пробај да се логираш со тој јузер на фајлстејшн. Пробај и фтп. Ако сака не е до јузер пермисиите барај нешто друго низ сетинзите да не не ти е уклучено или ограничено. А да провериш антивирус нешто да не ти блокира нетворк? Проба со админ основниот акаунт?

Sent from Телефон using Tapatalk
 

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
489
373
Сакаш да кажеш дека со јузеров Даниел неможеш да влезеш на Family фолдерот на пример?
Пробај да се логираш со тој јузер на фајлстејшн. Пробај и фтп. Ако сака не е до јузер пермисиите барај нешто друго низ сетинзите да не не ти е уклучено или ограничено. А да провериш антивирус нешто да не ти блокира нетворк? Проба со админ основниот акаунт?

Sent from Телефон using Tapatalk
Единствено можам да пристапам до било кој шеруван фолдер само кога се доделени пермисси на "guest"
Друг начин што го најдов на интернет е наместо \\SERVER\FAMILY, e да се пише ИП адресата наместо името \\192.168.1.18\FAMILY. На овој начин ги прифаќа усер и пасворд и добивам пристап до шеруваниот фолдер, но несакам да биде на овој начин
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
987
971
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Единствено можам да пристапам до било кој шеруван фолдер само кога се доделени пермисси на "guest"
Друг начин што го најдов на интернет е наместо \\SERVER\FAMILY, e да се пише ИП адресата наместо името \\192.168.1.18\FAMILY. На овој начин ги прифаќа усер и пасворд и добивам пристап до шеруваниот фолдер, но несакам да биде на овој начин
Не сите рутери имаат добар DNS сервер поготово ако е некој ефтин рутер, така да заброави го тоа \\SERVER\. Најдобро можно решение е да доделиш статична ип на NASот преку рутерот на мек адресата од NASот и да ја користиш доделената ип адреса: \\IP.IP.IP.IP\FAMILY
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,705
3,054
Единствено можам да пристапам до било кој шеруван фолдер само кога се доделени пермисси на "guest"
Друг начин што го најдов на интернет е наместо \\SERVER\FAMILY, e да се пише ИП адресата наместо името \\192.168.1.18\FAMILY. На овој начин ги прифаќа усер и пасворд и добивам пристап до шеруваниот фолдер, но несакам да биде на овој начин
Мене ми личи на заебанција у виндоус онда а не на насот. Исчисти сите креденшлс од виндоус, и пробај пак. Глупиот знае да памти и да заебава.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,705
3,054
Не сите рутери имаат добар DNS сервер поготово ако е некој ефтин рутер, така да заброави го тоа \\SERVER\. Најдобро можно решение е да доделиш статична ип на NASот преку рутерот на мек адресата од NASот и да ја користиш доделената ип адреса: \\IP.IP.IP.IP\FAMILY
Си работи и со доделено име без проблем. Иако да прифаќам дека е добро да одделиш дел од пулот на рутерот за статички ИПа (јас така правам) и да се стави насот со статичко ИП у сетингс. Ненора да се малтретира со МАК адреси и слично.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
489
373
Не сите рутери имаат добар DNS сервер поготово ако е некој ефтин рутер, така да заброави го тоа \\SERVER\. Најдобро можно решение е да доделиш статична ип на NASот преку рутерот на мек адресата од NASот и да ја користиш доделената ип адреса: \\IP.IP.IP.IP\FAMILY
Мислам дека рутерот е добар, Asus RT-AC88U, самиот рутер го гледа како SERVER и мислам дека е добро наместено статичката(види слика)
Зошто до шеруваниот фолдер може да се пристапи со \\SERVER\FAMILY кога се доделени пермисии на GUEST, a неможе кога ги нема тие пермисии?
 

Атачменти

  • 113 KB Прегледи: 13

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,705
3,054
Мислам дека рутерот е добар, Asus RT-AC88U, самиот рутер го гледа како SERVER и мислам дека е добро наместено статичката(види слика)
Зошто до шеруваниот фолдер може да се пристапи со \\SERVER\FAMILY кога се доделени пермисии на GUEST, a неможе кога ги нема тие пермисии?
Затоа што глупиот виндоус ги памти. Иди у credentials manager избриши се поврзани со насот, у админ команд промпт бапни за сваки случај едно net use * /d , рестартирај и пробај. За најлесно мапирај си ги шеард фолдерите како драјв.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
489
373
Затоа што глупиот виндоус ги памти. Иди у credentials manager избриши се поврзани со насот, у админ команд промпт бапни за сваки случај едно net use * /d , рестартирај и пробај. За најлесно мапирај си ги шеард фолдерите како драјв.

Sent from Телефон using Tapatalk
Пробав и тоа, нема промена
Знам дека е најлесно со мапирање, но потребно ми е да се гледаат сите шерувани фолдери и да може да се пристапи кон нив со усер и пасворд. Лесно ќе беше да го користев само јас, но ќе се користи уште од 6 други колеги.
Доколку некој се нафати да го реши проблемот, ќе платам за услугата
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,705
3,054
Пробав и тоа, нема промена
Знам дека е најлесно со мапирање, но потребно ми е да се гледаат сите шерувани фолдери и да може да се пристапи кон нив со усер и пасворд. Лесно ќе беше да го користев само јас, но ќе се користи уште од 6 други колеги.
Доколку некој се нафати да го реши проблемот, ќе платам за услугата
Пробано ти е преку друг компјутер? Чудно ми е да нејќе до толку. Имам 2 комада на работа и еден дома, никад не сум имал до толку ваков проблем. На секојдневните употребувани, кај секого се мапирани, зависно кој му треба. На другите си пристапуваме без проблем со \\servername\ и избор на фолдерот и соодветна најава.
Без пристап на локалната мрежа еве може да ѕирнам само како ти е подесен насот и пермисиите, да не имаш нешто заборавено.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
489
373
Пробано ти е преку друг компјутер? Чудно ми е да нејќе до толку. Имам 2 комада на работа и еден дома, никад не сум имал до толку ваков проблем. На секојдневните употребувани, кај секого се мапирани, зависно кој му треба. На другите си пристапуваме без проблем со \\servername\ и избор на фолдерот и соодветна најава.
Без пристап на локалната мрежа еве може да ѕирнам само како ти е подесен насот и пермисиите, да не имаш нешто заборавено.

Sent from Телефон using Tapatalk
Ти пратив ПП
 
Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,683
Мислења
862,308
Членови
30,042
Најнов член
Vilip
На врв Дно