• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорака за домашен NAS сервер

  • Ја почнал/а темата
  • #51

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,392
4,554
Касно малку со одговор, ама ајде...
Да, од LAN на Technicolor до Nas от и од Technicolor до Xiaomi рутерот во WAN порта. Wifi користам од xiaomi то.

Искрено немам баш познавање од мрежи, л2,л3 леери и слично, битно ми беше да функционира како што треба и нема да го задевам засега.

Викендов ако имам слободно време ке расчепкам тоа што пишавте погоре, па ке видиме.

Ви благодарам на сите за помошта. :)

Sent from my Samsung S20 FE
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,391
2,760
Касно малку со одговор, ама ајде...
Да, од LAN на Technicolor до Nas от и од Technicolor до Xiaomi рутерот во WAN порта. Wifi користам од xiaomi то.

Искрено немам баш познавање од мрежи, л2,л3 леери и слично, битно ми беше да функционира како што треба и нема да го задевам засега.

Викендов ако имам слободно време ке расчепкам тоа што пишавте погоре, па ке видиме.

Ви благодарам на сите за помошта. :)

Sent from my Samsung S20 FE
Шаомито најверојатно ти е во АП мод нели, со исклучен ДХЦП (ап мод праи тоа по дефолт обично). Иначе ни преку ИП немаше да му пристапиш на нас~от.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Е добро препостави вака како викаш, подеси дома обична опрема и пробај преку ИП да пингнеш ист C приватен субнет од уред на WiFi на АП и уред на LAN на техниколорот, и да ти е успешно ???
не реков дека е ист приватен subnet. може да е различен рецимо 192.168.0.x и 192.168.1.x и ќе пинга.

енивејс. затоа прво се собираат сите информации - потоа се даваат сугестии.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,391
2,760
не реков дека е ист приватен subnet. може да е различен рецимо 192.168.0.x и 192.168.1.x и ќе пинга.

енивејс. затоа прво се собираат сите информации - потоа се даваат сугестии.
У домашна мрежа, со обични домашни рутери, свичеви ќе пингаш различни субнети /24 ???
Ај важи, мене не ми успеало досега.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,003
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно