• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорака за домашен NAS сервер

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,605
8,957
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Има еве ... првиот резултат од гугле :)

Чкрапаш и качуе на FTP.
Не ти треба ни сервер ни оунклауди.
Најефтиното решение
За мануелно качување не е проблем. Финтата е да синхронизира автоматски. Како сликаш така да качува.
 

boban984

Gaining Experience
5 јули 2007
105
211
За мануелно качување не е проблем. Финтата е да синхронизира автоматски. Како сликаш така да качува.
Друже нешто не се разбираме али ок.
1620394891001.png

Не сум користел, само се надоврзав на предлогот од другиот член што има уштекано HDD и си качува сам преку FTP, дека може и да "синхронизира автоматски ".

Поздрав, имај убав ден ☀❤
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,605
8,957
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Друже нешто не се разбираме али ок.
Погледнете го атачментот 100643

Не сум користел, само се надоврзав на предлогот од другиот член што има уштекано HDD и си качува сам преку FTP, дека може и да "синхронизира автоматски ".

Поздрав, имај убав ден ☀❤
Да, не се разбравме. Топ ако има таква опција.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,481
1,112
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Ќе го пробам и ќе пишам штом се приберам дома.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #30

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,387
4,549
Вака, сепак се решив да склопам пц, бидејќи најдов куќиште солидно. :)

Се решив за Sharkoon QB One интересно куќиште, простор за 2 3.5" диска, добра изработка барем на хартија. Ке чекам да ми стасаат деловите наредната недела, па ке пишам што како ке биде кога ке дојде ред за сетирање.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,605
8,957
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Вака, сепак се решив да склопам пц, бидејќи најдов куќиште солидно. :)

Се решив за Sharkoon QB One интересно куќиште, простор за 2 3.5" диска, добра изработка барем на хартија. Ке чекам да ми стасаат деловите наредната недела, па ке пишам што како ке биде кога ке дојде ред за сетирање.
Пиши ако заглавиш на нешто. Ако се решиш за NAS дистро јас го користам на едно место OMV со години и сум задоволен и го препорачувам. Ако одиш со убунти, 20.04.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #32

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,387
4,549
Мал апдејт на ситуацијата. Вчера земав делови, но морав да го мењам куќиштето бидејќи не можев да најдам никаде матична со соодветни димензии за него.

Земено: Natec Genesis Irid 353, MSI H410M-A Pro + Pentium G6400 + Geil 8GB 2666MHz CL19. Купени од Анхоч, дилерски цени.

Бидејќи маме е**а на дисковите, ке чекам WD Red 4TB. Во план сум да одам со RAID 1 сетап, бидејќи повеќе ми се битни податоците него ли брзина. За тоа понатаму ке има апдејт, кога (ако) земам црвени дискови. :)

Слика од куќиштето, да не биде празна темава. :D
20210512_123140.jpg
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,358
3,562
Битола
Затворете ја темата додека не помини лудилото со копањето. Залудно лафиме кога диск за леб нема. :/
 
 • Ја почнал/а темата
 • #34

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,387
4,549
Се опремивме со дискови, се монтираа како што треба се. Благодарност до @ARMac што го тупев (а изгледа и уште ке треба :D ) со прашања за сетап, па по негова сугестија се одлучив за Open Media Vault.
Утре ке го инсталирам на ссд, па ке пуштам да синхронизираат двата компјутери. Гледав по YouTube за таа намена Windows -> OMV користат Rsync, ако некој има подобра сугестија слободно. :)

Да не биде празна темата, слика од двата дискови, поцрвенети од срам. :D
Дисковите се земени од Анхоч, производство Мај 2021.
20210603_224142.jpg
 
 • Ја почнал/а темата
 • #35

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,387
4,549
OMV инсталиран, ама имам проблеми со тоа што не можам да пристапам до NAS от никако, поточно не го јавува во Network а доколку во explorer пишам IP адресата од него ми ја отвора, ама ми бара да се логирам првично на серверот.
Направив шерувани фолдери, јузери и група, работи тоа како што треба, ама ова не.

Овој пц е врзан со WiFi, серверот на LAN. Знам дека е глупо прашање и не би требало да има никаква врска, но ајде. Дали би правело некаков проблем поради тоа што серверот е поврзан со кабел од Technicolor от, додека јас пристапувам преку WiFi од Xiaomi рутерот?
Благодарам.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Дали би правело некаков проблем поради тоа што серверот е поврзан со кабел од Technicolor от, додека јас пристапувам преку WiFi од Xiaomi рутерот?
ако се различни layer 2 мрежи да - ќе прави проблем. кажи ги IP aдресите на NAS-от и компјутерот?

NetBIOS broadcast-от работи само на иста layer 2 мрежа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #37

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,387
4,549
Благодарам за инфо.
Нас : 192.168.0.15
Техниколор: 192.168.0.1

Sent from my Samsung S20 FE
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,376
2,744
Благодарам за инфо.
Нас : 192.168.0.15
Техниколор: 192.168.0.1

Sent from my Samsung S20 FE
Ако добро те разбрав не ти го покажува во Network како уред. Инаку ако му пристапиш преку ИП Или Име во адресс бар со \\server\ го отвара? Ако мапираш како диск некој шеард фолдер влегува ли?

Sent from Телефон using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #39

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,387
4,549
Ако добро те разбрав не ти го покажува во Network како уред. Инаку ако му пристапиш преку ИП Или Име во адресс бар со \\server\ го отвара? Ако мапираш како диск некој шеард фолдер влегува ли?

Sent from Телефон using Tapatalk
Точно, не го дава во нетворк ама преку ип адреса можам да пристапам, но ми дава да се логирам на нас от. Не сум пробал да мапирам фолдер како диск ама мислам дека ке можам да влезам. Дали ке ми бара логин морам да проверам вечер за сигурно.

Sent from my Samsung S20 FE
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,376
2,744
Точно, не го дава во нетворк ама преку ип адреса можам да пристапам, но ми дава да се логирам на нас от. Не сум пробал да мапирам фолдер како диск ама мислам дека ке можам да влезам. Дали ке ми бара логин морам да проверам вечер за сигурно.

Sent from my Samsung S20 FE
За нетворк не се мачи. Може и никад да не го покаже. Можда ако му ставиш нетбиос име. Но ако можеш со \\ИП или \\Име онда би требало да те пушта со јузер пасс нормално. Пробај со админ јузер пасот прво па после со некој јузер ако си креирал. После ќе си напраиш мапирани дискови со јузер\пасс сејвнати и реконект он логон и терај.

Sent from Телефон using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #41

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,387
4,549
^Благодарам за помошта.
Мислев дека ке успеам да го најдам во нетворк ама ништо, мораше да мапирам драјв со зачувани логин детали. Не успеав да го средам UrBackup, не можеше да го најде пц во, така да отидов со Windows Backup, по препорака на Armac.
Веќе почнавме со копирање фајлови, па this will take a while :)

backup.PNG
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: marv

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,011
4,491
Ethermine
www.facebook.com
^Благодарам за помошта.
Мислев дека ке успеам да го најдам во нетворк ама ништо, мораше да мапирам драјв со зачувани логин детали. Не успеав да го средам UrBackup, не можеше да го најде пц во, така да отидов со Windows Backup, по препорака на Armac.
Веќе почнавме со копирање фајлови, па this will take a while :)

Погледнете го атачментот 101640
Едно нубско прашање ?
Дали овие NAS коишто се врзани за вифито од оператор ги пресметуваат ли како потрошени гигабајти ?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #43

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,387
4,549
Мислам дека не, барем логички е да не влегува во трафик. Бидејќи јас само локално помеѓу компјутери правам трафик, не симнувам ништо од интернет.

Sent from my Samsung S20 FE
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,605
8,957
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Едно нубско прашање ?
Дали овие NAS коишто се врзани за вифито од оператор ги пресметуваат ли како потрошени гигабајти ?
Не бе.

Мислам дека не, барем логички е да не влегува во трафик. Бидејќи јас само локално помеѓу компјутери правам трафик, не симнувам ништо од интернет.

Sent from my Samsung S20 FE
Сега за сега влагај преку \\192.168.0.15 мапирај ги драјвовите.

Еден ден сам ќе се појави во network. Немам сега при рака OMV ама мислам дека има опција за Network name (Workgroup) и NetBIOS name. Кога ќе бидам во канцеларија ќе се логирам на тој OMV ќе ти кажам поточно,
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
611
632
Скопје
И јас со години се канам да изведам нешто вакво и никако да најдам време и буџет. Дискови имам. Ми треба нешто што помало и потивко (класичен PC не е опција) и најбитно да поддржува Plex барем една 4К сесија или 2х 1080п МKV (значи транскодирање).

Најисплатливо последно нешто што гледав беше ова. Ама ни креваа тел, ниту враќаа на ФБ.
1623327177578.png
1623327240778.png
90% се Refurbished.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Нормално. Со ИП му пристапува и сѐ.
тоа не гарантира дека компјутерот (кој е на wifi на xiaomi) и NAS-от (кој е на техниколор, на етернет) се во иста layer 2 мрежа.
тоа што пристапува по IP, само кажува дека има layer 3 пристап - што е нормално.

Ако претпоставам дека xiaomi wifi AP-то го има врзано со неговата WAN порта во LAN на техниколорот, тогаш wifi мрежата на xiaomi и ethernet на техниколор ќе бидат две различни layer 2 мрежи.

Ако е тоа така, предлогот би бил да:
1) исклучи dhcp и dns на xiaomi-то
2) xiaomi-то и техниколорот да ги врзе LAN со LAN
така ќе е сѐ иста layer 2 мрежа ... али не сакам да давам вакви ^ сугестии додека не ја откриеме фактичката состојба.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,605
8,957
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не е до тоа во иста мрежа се, OMV имаше цака една за Netbios или WINS само не ми текнува од памет, ќе проверам па ќе пишам тука за понатаму да се најде.

тоа не гарантира дека компјутерот (кој е на wifi на xiaomi) и NAS-от (кој е на техниколор, на етернет) се во иста layer 2 мрежа.
тоа што пристапува по IP, само кажува дека има layer 3 пристап - што е нормално.

Ако претпоставам дека xiaomi wifi AP-то го има врзано со неговата WAN порта во LAN на техниколорот, тогаш wifi мрежата на xiaomi и ethernet на техниколор ќе бидат две различни layer 2 мрежи.

Ако е тоа така, предлогот би бил да:
1) исклучи dhcp и dns на xiaomi-то
2) xiaomi-то и техниколорот да ги врзе LAN со LAN
така ќе е сѐ иста layer 2 мрежа ... али не сакам да давам вакви ^ сугестии додека не ја откриеме фактичката состојба.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,376
2,744
тоа не гарантира дека компјутерот (кој е на wifi на xiaomi) и NAS-от (кој е на техниколор, на етернет) се во иста layer 2 мрежа.
тоа што пристапува по IP, само кажува дека има layer 3 пристап - што е нормално.
Е да бе на обична домашна мрежа, пристапува, пинга и се движи помеѓу дивајсите и не била Л2 мрежа. Никаде не напомена дека има некоја напредна конфигурација со Л2/3 свичови,VLAN-ови, рутери и слично па да претпоставуваме другачие. И како се кажа, чим му пристапува на ИП, трансферира преку ИП и се, да не претпоставуваме други егзотики.
Ако претпоставам дека xiaomi wifi AP-то го има врзано со неговата WAN порта во LAN на техниколорот, тогаш wifi мрежата на xiaomi и ethernet на техниколор ќе бидат две различни layer 2 мрежи.
Е добро препостави вака како викаш, подеси дома обична опрема и пробај преку ИП да пингнеш ист C приватен субнет од уред на WiFi на АП и уред на LAN на техниколорот, и да ти е успешно ???
Ако е тоа така, предлогот би бил да:
1) исклучи dhcp и dns на xiaomi-то
2) xiaomi-то и техниколорот да ги врзе LAN со LAN
така ќе е сѐ иста layer 2 мрежа ... али не сакам да давам вакви ^ сугестии додека не ја откриеме фактичката состојба.
Така му е врзано чим му работи SMB/CIFS преку IP. Кај некои рутери/Фирмвери (на пример еве кај мене на Шаоми 3Г со падаван, може дури и WAN портата да ја „претвориш“ во обична LAN). Со тие уреди што ги има не е можно никако другачие, и нема потреба мислам од претпоставки за како реков некои егзотики, различни Л2 мрежи, VLAN-ови итн.
Од искуство NAS решенијата (домашни или купечки) се базираат претежно на некој Linux, и некако со Windows не играат секогаш најдобро при Netbios Broadcast. Што е за право и Windows so Windows не секогаш игра добро. Практичен пример: од 6-7 ПЦ-а (со исти мрежни подесувања) и 3 НАС-а, на иста Л2 и Л3 мрежа, Master Browser поставен. На едно ПЦ не гледам у Нетворк - 2 ПЦа и еден НАС, на друго гледам сѐ, на трет гледам сите ПЦ-а и ниеден НАС. Со \\Ime_ured гледам и пристапувам на сѐ, баталив Netbios и се што треба редовно е мапирано, другото по потреба.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,976
Мислења
854,073
Членови
29,622
Најнов член
eyeris
На врв Дно