• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорака за домашен NAS сервер

  • Ја почнал/а темата
  • #1

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,392
4,554
Првично ако има некој тема оваква, се извинувам нека се спои, јас не успеав да најдам..

Сакам да направам NAS сервер каде што ке можам да имам бекап од слики, музики, видеа, документи. Би било добро да можам да има простор за 2 диска, би сакал да врзам во RAID у случај некој да откаже. Истотака, би сакал да поминам поефтино, бидејќи како што гледам најефтиното нешто од ова, ке ме кошта 11.500 денари башка дискови, поточно го гледам моделот DS220j од Synology. Искрено не знам како би работел бидејќи гледам дека е со 512МБ RAM.
Најчесто ке биде користен како трансфер/бекап но не се стрима и по некој филм/музика ама доста поретко.

Да си кажам дека имам дома RPI 3B за кое знам дека има опции да се направи NAS сервер, па ако е ефикасно и изводливо би можел да одам и со таа опција.

Ако некое од овие 2 работи не излегува баш ефтино, размислувам за ова: WD MyCloud External NAS . Знам дека не е споредливо со Synology и дека имам само еден диск, но тоа е.

Не сум работел со NAS до сега, па Ве молам поискусните за совет.

Благодарам. :)
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
365
380
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Разгледај ја опцијата со FreeNas ако имаш пц што можеш да го “жртвуваш”. Го користам јас на стариот HTPC со onboard dualcore процесор и 4гб рам. Ако сакаш RAID ќе мораш и контролер плус...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,405
4,906
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Xpenology
(Користам неколку години, топ си работиТ)
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
784
483
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
дефинитивно Synology (иако доста време се готвам финансиски за еден проект со Xpenology, или UnRaid) ....
компaктен е, го ставаш во ќош(шпајз, ако има по модерни станови) и забораваш, штеди на струја,
одличен interface, многу веќе предефинирани опции (иако и останати NAS OS имаат), секогаш држи на вредност...

само една забелешка: имаш лошо гледано дека е 11,5К
ако е така јас би Ти правел продажба на мојот за да пројдеш поефитно, па јас да доплатам за понова верзија

и да заборајв, во секој случај со минимална препорачана варијанта од 2*4TB ќе те коштаат у старт 12К , така да спремај си минимум во старт 20К за било какво решение (лиценца UnRaid на пример исто кошта 3К, или на пример некое Gold PSU 6-7К)
си повлекуват меракот (посебно сигурност на податоци, што кај секој ентитет е дел од колачот)...

EDIT: ако имаш допирна точка со ТЕЛЕком имаат некоја опција за на рати
некој посолиден и поскап модел за напредни корисници или средна Бизнис класа
(Јас искрено никако да ги убедам да почнат да даваат таков уред на рати со телефонски договор иако цело време се правам на 3,5 па ги прашувам)
 

teokitan

Gaining Experience
11 октомври 2017
153
89
упс, пак ќе ја упропастиме темава со истата дебата
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,365
3,571
Битола
Имаш 2 правци тука:

1. Купуваш готово решение во форма на Synology, QNAP уред или некој поефтин бренд и стегаш внатре дискови колку сакаш по потреба и избран RAID setup (ако додаваш SSD цената ќе крени).
2. Склопуваш свој DIY NAS со XPENOLOGY, UnRaid или FreeNAS којшто ќе кошта ДАЛЕКУ ПОМАЛКУ и ќе биде ДАЛЕКУ ПОБРЗ, но со аргумент против дека бара повеќе време и посветување за да го скоцкаш, плус нема да биде мал и компактен АКО не порачаш мало ќукиште баш за тие потреби.

Што и да изберeш, дисковите секако мора да ги платиш. Првото решение функционира just fine, но нема сила за посилни таскови во форма на виртуелни машини, квалитетно стримање на медиа (зависи каков транскодинг ќе правиш), истовремен стриминг на повеќе корисници, итн. Пример за мојата 4к филмска библиотека да ја транскодирам на различни уреди, мене ќе ми биде потребен од најскапите Synology уреди коишто чинат премногу. Најефтиниот 4-bay Synology NAS од 24.000ден. не ми брка работа бидејќи нема сила за она што го наумувам. Од друга страна па, ме фатила мрза да склопувам свој NAS па ќе видам што ќе одлучам.
 
Последна промена:

Dinako

Intern
26 октомври 2016
54
18
Најефтино приближно решение,
Ако имаш усб порт на рутерот земи си хдд док и диск и цепи
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,383
11,711
youtu.be
@Dinako
Јас имам уезбе порт на рутерот ама не познава никаков хдд ниту пак било каква флешка.
Доколку имаш вакво нешто поставено во пракса те молам сподели која е постапката!
 

Dinako

Intern
26 октомври 2016
54
18
За некој е смешно, нема врска кој како си сватил иако напоменав дека е најефтино а приближно решение.
Инаку јас имам тп линк ас1750 рутер, хдд док шаркун и хдд, едноставно функционира
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
784
483
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
За некој е смешно, нема врска кој како си сватил иако напоменав дека е најефтино а приближно решение.
Инаку јас имам тп линк ас1750 рутер, хдд док шаркун и хдд, едноставно функционира
иам и јас Асус со USB port за HDD кој исто е подржан ама практично е како да ти стои уклучен HDD у ТВ... (приближно несоодветна споредба)
поссодветно кажано никаков бенефит според она што го нуди овој не толку "штур" Асус AC...
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,552
4,190
Ако можеш да си дозволиш Synology не се мисли.

Со Qnap не сум имал искуство, со Freenas да.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,392
4,554
дефинитивно Synology

само една забелешка: имаш лошо гледано дека е 11,5К
Ценовникот од ЈВС нет вика така. :)
jvs.PNG

Инаку да, лично сум за Синолоџи поради компактноста, го ставам до рутерот или слично и не ми фаќа место.

Е сега, разгледав опција и да склопам пц што не е компактно и троши повеќе струја нели, но според мене е подобро за долги стази. Искрено не знам колку се издржливи Синолоџито, никогаш не сум користел реков.

Размислував на оваа конфигурација, дали би била доволна да стрима 4К, синхронизација на 2 пц-а. Нема да има повеќе од еден ТВ уклучен наеднаш.
MSI H410M-A + G6400+8GB 2666MHz+WD Red 2TB+ некое кинексо куќиште со псу.

Ова би ме коштало околу 14.500 денари.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
784
483
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Ценовникот од ЈВС нет вика така. :)
Погледнете го атачментот 100594

Инаку да, лично сум за Синолоџи поради компактноста, го ставам до рутерот или слично и не ми фаќа место.

Е сега, разгледав опција и да склопам пц што не е компактно и троши повеќе струја нели, но според мене е подобро за долги стази. Искрено не знам колку се издржливи Синолоџито, никогаш не сум користел реков.

Размислував на оваа конфигурација, дали би била доволна да стрима 4К, синхронизација на 2 пц-а. Нема да има повеќе од еден ТВ уклучен наеднаш.
MSI H410M-A + G6400+8GB 2666MHz+WD Red 2TB+ некое кинексо куќиште со псу.

Ова би ме коштало околу 14.500 денари.
Не знам колку се издржливи, претпоставувам доста бидејќи имам модел од 2016 купен половно од човек кој е по технологија... Имено овој модел стрима на еден TV 4K без пречки иако мислам дека транскодира на Тв (ако добро се изразив)... Синхронизација таман работа Custom Synology Linux OS кој ако знаеш можеш да го tweak аш... Башка никакво замарање окулу сетирање итн (што можеби е слично со Xpenology)... за Целеронов не знам искрено, гледав а и планирам некој 4/8 за таа тест пробна намена, пред се поради тоа што сакам истовремено да го користам за една шах машина на Win10 како и тоа да биде future proof за два 4к Тв-а... Исто полесно е да замениш таков процесор за понов отколку да убедиш некој да ти купи Целерон... Имаше еден 1200 i3 за 6-7к... Некој исто овде продава повозрасни i7 за поекономично... Сепак ќе речам лаички како да ти отворам видици за истражување... Plex бара повеќе од simple DLNA..
Мислењето е автоматски споено:

Серверските можности се широки и големи...
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ценовникот од ЈВС нет вика така. :)
Погледнете го атачментот 100594

Инаку да, лично сум за Синолоџи поради компактноста, го ставам до рутерот или слично и не ми фаќа место.

Е сега, разгледав опција и да склопам пц што не е компактно и троши повеќе струја нели, но според мене е подобро за долги стази. Искрено не знам колку се издржливи Синолоџито, никогаш не сум користел реков.

Размислував на оваа конфигурација, дали би била доволна да стрима 4К, синхронизација на 2 пц-а. Нема да има повеќе од еден ТВ уклучен наеднаш.
MSI H410M-A + G6400+8GB 2666MHz+WD Red 2TB+ некое кинексо куќиште со псу.

Ова би ме коштало околу 14.500 денари.
Издржливи се. Освен некои модели со позната маана на процесорот (blinking blue power button).

Јас сум секогаш за DIY решение. Конфигурацијата тие е доволна, нема што да се мучи процесорот ќе сатурира 1Gbit порт во секој случај. 8гб рам ти е оверкил. Ако можеш уште на процесор штеди. Ако мислиш да правиш plex server, тоа е веќе малце позахтевно.

За разлика од другите јас не препорачувам freenas/opennas или било која дистрибуција за таа намена. Јас препорачувам било кој убунту сервер LTS (без х без ништо), samba и webmin. Никогаш нема да те изневери.

Дистрибуциите специфично правени за NAS се подобри ако сакаш например ZFS, ама ти со еден или евентуално 4 хард диска нема да имаш потреба од тоа. Од друга страна гол Ubuntu Server е одлична подлога ако сакаш да додадеш ствари покасно како на пример VBox Headless, Plex, PHP/SQL со Apache итн.

Сетирањето е лесно.
 

boban984

Gaining Experience
5 јули 2007
105
211
Од лани лето корисник на DS720+ со 2 диска од по 8TB IronWolf.
NAS-oт ми стои збутан у креденче по телевизорот, заедно со рутерот од A1, откако го наместив не е пипнат.
Задоволен сум до сега како функционира, главната мотивација ми беше бекапот на слики и видеа од мобилниот (мојот и на госпожата).
Иницијалниот импорт на сликите/видеата траеше едно 10тина дена, после тоа како си сликаш си ги качува сликите преку андроид апликација.

Освен тоа, најчесто го користам за цртани за децава преку PLEX и за серии навечер со госпожата.
Чат пат гледаме и филмчиња, знае на некои 4К да заглави у тој случај лупам на USB у ТВ директ, од искуство би рекол дека 80% од филмчињата ги тера без проблем.

Секундарна улога му е "source control" со Gittea.

Bottom line ... ако парите не се проблем готово решение како Synology или QNAP е одлична инвестиција, во спротивно ако имаш време и знаење DIY better bang for your buck.
Ако немаш време и знаење и слабо кешот, подобро да тераш со WD што го имаше постирано или претплати се на некој клауд сервис.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
950
946
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Само custom нешто со Unraid ако сакаш и виртуелки/докери да користиш. Јас имам веќе 4 годии со 2x4TB, i5-7500, троши 28W. Лиценцата за Unraid е малце солена али подобар софтвер нема да најдеш според мене.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,485
1,116
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
@Dinako
Јас имам уезбе порт на рутерот ама не познава никаков хдд ниту пак било каква флешка.
Доколку имаш вакво нешто поставено во пракса те молам сподели која е постапката!
Јас имам шаоми рутер со падаван фирмвер, и имам ставено 1тб HDD 2.5 што го извадив од лаптоп во убаво кутивче кое го нарачав од али (се поклопува со бојата од рутерот, бела), и си работи без проблем. Телевизорот го чита дискот како фолдер и ги имам сите фајлови.

Користам FileZilla за да си префрлам филмови (лево на сликата).
1620345014438.png
 

boban984

Gaining Experience
5 јули 2007
105
211
Јас имам шаоми рутер со падаван фирмвер, и имам ставено 1тб HDD 2.5 што го извадив од лаптоп во убаво кутивче кое го нарачав од али (се поклопува со бојата од рутерот, бела), и си работи без проблем. Телевизорот го чита дискот како фолдер и ги имам сите фајлови.

Користам FileZilla за да си префрлам филмови (лево на сликата).
Добра опција е и ова, само да се земе некое посаглам дискче.
Гарант има некоја андроид апликација за автоматско качување на слики и слично на FTP
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Добра опција е и ова, само да се земе некое посаглам дискче.
Гарант има некоја андроид апликација за автоматско качување на слики и слично на FTP
Owncloud е солуција за тоа. Само неможе на рутер да работи.

Еве туторијал за Ubuntu 18.04

 

boban984

Gaining Experience
5 јули 2007
105
211
Owncloud е солуција за тоа. Само неможе на рутер да работи.

Еве туторијал за Ubuntu 18.04

Има еве ... првиот резултат од гугле :)

Чкрапаш и качуе на FTP.
Не ти треба ни сервер ни оунклауди.
Најефтиното решение
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,667
1,421
Syncthing е феноменално за personal cloud, со апликации за скоро се.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,879
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно