1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за добар сервис за софтверска поправка на смартфони

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од npoptomov, 21 ноември 2013.

 1. npoptomov

  npoptomov
  Intern

  206
  9
  8 ноември 2009
  Машко
  Student
  Здраво,
  имам проблем со смартфон модел ZTE V970. Проблемот е софтверски, и се состои во тоа што не подига оперативниот систем (Android 4.0.4). Значи при вклучувањет на телефонот се појавува лого на Android и веднаш се рестартира и така процесот се повторува до бесконечност. Инаку сум од Штип, тука се обратив до неколку сервисери на смартфони, ама изгледа дека овде ја нема таа стручност за поправка на проблеми од таков тип.
  Значи проблемот не е толку едноставен, бидејки неможе да се реши преку USB кабел и трансферирање на податоци меѓу PC и телефонот бидејки неможе да се пристапи ни до boot менито на самиот телефон. Единствено може да се поправи со посебна технологија со која дирекно се поправуваа проблемот без посредување со компјутер или се уградува друга внатрешна меморија и на неа се инсталира нов оперативен систем. Инаку, IMEI кодот на телефонот е зачуван ништо не е избришано, освен што има проблеми при startup.

  Па доколку некој знае добар сервис што може да поправи проблем од ваков тип, било во Скопје или во некој друг град во Македонија, да го пратам по карго и да ми го поправат.

  Поздрав, благодарам однапред
   
 2. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Алфа мобил, во Скопје?
   
 3. npoptomov

  npoptomov
  Intern

  206
  9
  8 ноември 2009
  Машко
  Student
  мислиш дека можат да го поправат тој проблем :) ?
   
 4. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Контактирај ги, ако ти треба да ти дадам во ПП каде можеш да ги најдеш да не го рекламирам тој форум овде?
   
 5. npoptomov

  npoptomov
  Intern

  206
  9
  8 ноември 2009
  Машко
  Student
  не фала, најдов на гугл :D
   
 6. npoptomov

  npoptomov
  Intern

  206
  9
  8 ноември 2009
  Машко
  Student
  Друга препорака за некој добар сервис за мобилни телефони за ваков вид на проблеми, Алфа Мобил не го поправија проблемот... ??
   
 7. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  How to enter into recovery mode:
  With ZTE V970 completely turned off, press and hold VOL. UP key and turn on the phone. After the splash logo appears, all keys should be released.


  Можеш да влезеш во recovery mode?
   
 8. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,472
  26 oктомври 2012
  Машко
  Однеси го телефонот во Доктор Мобил, кај Симпо. Најголемиот број на телефони од другите мобилари всушност завршуваат таму.
   
 9. npoptomov

  npoptomov
  Intern

  206
  9
  8 ноември 2009
  Машко
  Student
  да можев да влезам ќе го направев сам, ама неможе да се влезе никако, мора рачно да се поправа без рикавери конзоли и слични работи
   
 10. npoptomov

  npoptomov
  Intern

  206
  9
  8 ноември 2009
  Машко
  Student
  добар сервис се тие ?
   
 11. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,472
  26 oктомври 2012
  Машко
  Па како што имам информација, речиси сите мобилари ги носат таму телефоните на поправка, бидејќи овие се само сервис. И плус имаат контакт со некој профи дечко, кој всушност е најдобар за софтверски проблеми, и тој работи соло. Демек само он може некои софтверски работи да среди, а ако не среди он, никој друг нема да го среди.
  Е сега незнам колку пари би ти зеле, и дали се исплати...али чим Алфамобил, не го средиле... пробај ваму.
   
 12. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  162
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Ако неможе да се влезе во Recovery mod тогаш тешко дека некој сервис ќе го поправи или ако може да го поправи многу скапо ќе те чини ,пробај да влезеш во рековери мод ,ако успееш ќе пробаме тука да го средиме без да плаќаш сервис.
   

Сподели

Вчитување...