1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

препорака за џоистик

Дискусија во форумот 'PC' започната од crcic, 2 Јули 2017.

 1. alexandar23

  alexandar23
  Intern

  33
  13
  29 Јули 2017
  Машко
  Кај може да се најде PS2 to USB конвертор во Скопје? Имам два ps2 контролери и сакам да ги искористам за пес/фифа на ПЦ.
   
 2. milepopanov

  milepopanov
  Intern

  2
  0
  17 Февруари 2018
  Машко
 3. enterprise

  enterprise
  Gaining Experience

  53
  55
  25 Септември 2013
  Машко
  Можеш да си ја пробаш среќата овде...
   
  alexandar23, Banjifiko и на marto им се допаѓа ова.
 4. MarijanMK

  MarijanMK
  Gaining Experience

  41
  81
  31 oктомври 2018
  Машко
  Маркетинг Координатор
  Нема подобро од XBOX 360 joystick. Ја после 7 години играње комбинирано на Хбокс и компјутер успеав да го рикнам. И така се зезнав купив ваков https://www.anhoch.com/product/43290/game-pad-msi-force-gc20-usb-for-pc-and-android и еве после месец ипол дробење по 5-7 саати дневно FIFA, NBA2K и Forza почна да зеза т.е. на левиот аналог кога држам десно или не оди до крај или оди нагоре. Па еве сега барам по страниве дали продава некој оригинал Хбокс џојстик. Има по Анхоч-манхоч ама 3.000-3.800 денари некако не ми се даваат
   
  На TylerMkD и pacerMK им се допаѓа ова.
 5. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  127
  116
  27 Декември 2017
  Машко
  Зедов pv65 од Анхоч ама многу често се случва да се реконектира на сред играње. И кај вас е така? (Оддалечен сум од ПЦ помалку од метар)
   
  На alexandar23 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Meteorite

  Meteorite
  Intern

  2
  3
  1 ноември 2018
  Машко
  И мене ми се реконектира, некогаш многу често. Потоа забележав и други производи од Natec дека не се како што треба :annoyed:
   
  На alexandar23 и boksata им се допаѓа ова.
 7. pekson

  pekson
  Intern

  16
  3
  16 ноември 2015
  И кај мене исто , после земав од моделот со кабел што е
  таму после 2 месеца Фифа 19 дугмињата заглавуваат , така да генерално веќе гемпад Natec нема да земам
   
  На alexandar23 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. IcePick

  IcePick
  Gaining Experience

  282
  232
  19 ноември 2013
  Машко
  Имав шанса да пробам MSI GC20 на неколку дена, десниот стик се заглавуваше понекогаш на десно (првпат се случило 5 дена од како е купен) и ми правеше проблеми во неколку игри ако е уклучен уште еден контролер во пц (не го препознава контролерот, работење само на одредени команди), пробав нови драјвери неколку пати, уклучување на вториот контролер после MSI-от сепак остана истиот проблем незнам дали е до мене или чест проблем. Другарот има познаник во сервисот на анхоч кој му потврдил дека често ги враќаат MSI GC20(жичан) и MSI GC30(безжичен) поради заглавување на десниот аналоген стик.
  Но, не е се лошо контролерот многу добро лежи во рака, дугмињата имаат солиден feedback, стиковите се лесни за движење и прецизни (кога не се заглавуваат :D), солидно е изработен и нема крцкање и виткање, пластиката што се користи е одлична ако ви се потат рацете иако може да делува малце евтино.
   
 9. alexandar23

  alexandar23
  Intern

  33
  13
  29 Јули 2017
  Машко
  Фала што ги споделивте проблемиве. Баш планирав деновиве да одам да го купам. Ме премисливте сега.

  Имате некој друг контролер да препорачате во тој ценовен ранг? (+/- 200ден)
   
 10. Meteorite

  Meteorite
  Intern

  2
  3
  1 ноември 2018
  Машко
  Искрено, подобро подсобери камче и земи си некој убав гејмпад (xbox 360/One, DualShock4, Logitech), дали нов или на старо од форумов, пошо сите ове шо се нискобуџетниве за некој месец ќе ти се заеби нешо. Ти го кажувам ова од искуство, имам сменато 5 гејмпади. А ако веќе си се одлучил за поефтин, или залетај се на Алиекспрес :) или земи си го овај од Natec и биди предпазлив (обавезно само со кабел, никако вајрлес) :hay:
   
  На alexandar23 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. tehKodeN

  tehKodeN
  Intern

  1
  0
  16 ноември 2018
  Машко
  Јас зедов исти таков од Анхоч но со фалично копче. Утредента го вратив ми дадоа друг и задоволен сум од него. Работи без лаг на 2-3 метри растојание ама само ако нема ништо меѓу него и приемникот, мислам дека користи инфраред технологија. Не знам колку држи батеријата јас го полнев еднаш неделно за секој случај и го користев без вибрации, мислам дека може да издржи две недели. Ја играв Дарк Соулс 3 со него.

  Испратено од Mi MIX 2 преку IT.mk форум апликација
   
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,123
  7,019
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  И кај мене работи на 2.5-3 метри од ресиверот без проблем.

  Се сомневам дека ресиверот работи на некоја фрекфенција блиска до 2.4 Ghz на вајрлес рутерите. Дома само 5 Ghz моментално користам.

  Пробајте сменете канал на WiFi-то баш ме интересира. Ако не го бива стварно да не го препорачуваме, јас искрено само кај мене дома го имам пробано.
   
 13. Anungunrama

  Anungunrama
  Intern

  40
  35
  5 Февруари 2019
  Машко
  Јас имам pv65 веќе подолго време, и да, се реконектира на оддалеченост поголема од 2-3 м. Пошто така ми е распоредот у соба да не може да има clear sight до рисиверот, проблемот си го решив со усб екстендер кабли од Алиекспрес :) сега више нема реконектирање у сред игра :) Освен тоа, солиден гејмпад за тие пари.
   
 14. Gjurc1n0t

  Gjurc1n0t
  Gaining Experience

  18
  54
  17 Април 2019
  Машко
  MSI Force GC30
  Мислам дека во поглед цена - дизјн - перформанси моментално е најдобар. Имајте убав ден 1574063155903.jpeg 1574063208939.jpeg IMG_20191118_085059.jpeg

  Испратено од CLT-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  Crash_Bandcoot, NecrotoX и на shifty им се допаѓа ова.
 15. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,248
  684
  9 Мај 2012
  Машко
  Интересна тема ,само малку да објаснам иако некои сугурно знаат, сепак да објаснам за разликите за гејмерски контролери да не има забуни. Контролер со двете раце го држите се вика Joypad ,а со една рака е Joystick ( тоа стапот што играат со авиони и хеликоптери) е сега за Џојпад има различни модели и најзастапени се тие модели PS и Xbox значи тие џојпади што личат како PS се модели што се нарекува рампелпад а овие модели што личат на Xbox се нарекува чилстрим ете онака колку да се знае.


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  На Jovan2389 и Tenny им се допаѓа ова.
 16. mkgunner

  mkgunner
  Intern

  92
  47
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Имате на ebay factory refurbished DS4 v2 за 25 евра, не постои опдобар џојстик за таа цена, значи буквално нови се
   
  На Feelyo му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  60
  56
  2 Април 2017
  Машко
  дали си сигурен за ова? дали се оргинали, бидејќи кинезиве ептен ги бива за копии на ebay :)

  Ако да, давај линк! :D
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 18. mkgunner

  mkgunner
  Intern

  92
  47
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Не се копии, refurbished се исти како нови во кутија спакувани јаго имам тој синиот затоа што немаше друга боја.
  Инаку има други копии кои се пишани како DoubleShock ама на нив си пишува дрка не се оригинали

  PS4 Wireless Controller Game Pad PlayStation Dualshock 4 Standard For SONY 711719511823 | eBay

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На Tenny му/ѝ се допаѓа ова.
 19. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  939
  1,280
  25 oктомври 2012
  Машко
  Купил ли некој гејмпад од огласов на реклама 5?
  Сакам да купам 2 безжични контролери за PC, Xbox или Dualshock 4, освен од IDC каде локално би можел да најдам за околу 2000 денари од контролер?
   
 20. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,265
  2,618
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Некако не ми се верува DualShock 4 за 2.000 денари да се оригинални нови неотпакувани, кога вообичаено се 3.600 (за црн/бел) и 4.000 (за други бои).

  За време на Days of play сите DS4 контролери се намалени на 2.400 (во Галерија), но тоа беше во Јуни, или евентуално овој предновогодишен период ако има некое намалување.

  Sent from my SM-N960F using Tapatalk
   
  На mviktors му/ѝ се допаѓа ова.
 21. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  939
  1,280
  25 oктомври 2012
  Машко
  И мене ми изгледа како премногу добра понуда за да бидат нови оригинални во однос на малопродажната цена у Галерија, Анхоч итн. Можеби боље варијанта е да побарам половен на оглас или во IDC.
   
 22. IcePick

  IcePick
  Gaining Experience

  282
  232
  19 ноември 2013
  Машко
  За 2200 имаше v1 dualshock 4 во idc и половни xbox one падови за слична цена. Почеток на ноември гледав.
   
  На mviktors му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Martin Arsov

  Martin Arsov
  Gaining Experience

  112
  77
  17 oктомври 2016
  Машко
  Кој џоипад е '' најдобар за парите '' во нашите продавници?
   
 24. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,248
  684
  9 Мај 2012
  Машко
  Ова Anhoch PC Market Online - Game Pad Logitech F710 Wireless 2.4GHz Dual Vibration Feedback Silver
  или ова Anhoch PC Market Online - Game Pad MSI Force GC30 Wireless/USB For PC and Android

  Двата ги имам и ги користам повеќе од солидни и без проблеми чита на Виндоус ОС додека оние поефтините треба рачно подесување за да чита ОС
  А може и ова Anhoch PC Market Online - Game Pad Logitech F310 ама го немаа залихи во анхоч ама пак во Нептун го има само што нема опција Шок вибрација ,а првите две и те како има
   
  На Martin Arsov му/ѝ се допаѓа ова.
 25. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Intern

  69
  19
  26 oктомври 2019
  Машко
  јас земав genesis pv65 околу 1600 беше мислам и можам да кажам дека дум презадоволен и од удобноста и од јачина и прецизност на вибрации и што мене ми е важно да не е гломазен.Го коридтам година и нешто мука нема
   

Сподели

Вчитување...