• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Препорака за делење/лимитирање на интернет во мрежа?

AleksandaR

Intern
10 април 2007
1
0
Досега за мрежно делење и лимитирање на интернетот користев mikrotik, меѓутоа се покажа како не толку квалитетно решение бидејќи голем дел од пакетите се губат и сурфот на некои сајтови не е баш како што треба..

Ме интересира дали и кој router би бил добро решение за делење на интернет во мрежа и ограничување на брзината на интернетот по локална IP адреса?

Ве молам наведете ми конкретни типови на рутери кои ги имаат овие опции и/или можат квалитетно да го делат и лимитираат интернетот со што помала загуба на пакети..

Благодарам однапред :)
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Незнам за каква околина ти треба али добра работа зa тоа мене ми брка комбинација Isa server + Gfi web monitor
 

GotiX

Intern
13 април 2007
22
0
Linksys RV042 ima Bandwidth Management i opcija za limitiranje na odredeni masini vo mreza po IP adresa. Linksys RV082 isto taka.
 

Plamen

Intern
11 јануари 2008
63
1
Imas i druga opcija , toa e da mu smenis fimver na rooterot (malku po slikovito operativniot del na routerot da mu go smenis) i da najdes nekoj po asolen koj sto gi ima tie opcii ali pred se da vidis dali toj nov fimver ke go podrzava tvojot router...
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Не знам што му фали на микротик. Одлично работи. Го користам во два интернет провајдери (во комбинација со радиус).

Никогаш не паѓа (освен кога снема струја)
 

overnet_dejan

Intern
17 октомври 2008
1
0
микротик е право решение мислам дека секој друг обид да добиеш нешто подобро со Linksys е само губење на време
 

Vick

Intern
11 јануари 2008
48
0
Ednostavno, Mikrotik ti e profesionalen ruter i ne mozes da go konfiguriras (kako amerikancite) samo no Next, Next, Next i Finish! Treba si i malku poznavanje ot iptables ...
 

MpceH

Intern
10 декември 2007
5
0
здраво, дајте совет како да го лимитирам нет-от (со кој софтвер) :chudenje: кој го делам со уште тројца од кај мене,да видам кој колку симнува. поздрав
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.628
3.469
Досега за мрежно делење и лимитирање на интернетот користев mikrotik, меѓутоа се покажа како не толку квалитетно решение бидејќи голем дел од пакетите се губат и сурфот на некои сајтови не е баш како што треба..

Ме интересира дали и кој router би бил добро решение за делење на интернет во мрежа и ограничување на брзината на интернетот по локална IP адреса?

Ве молам наведете ми конкретни типови на рутери кои ги имаат овие опции и/или можат квалитетно да го делат и лимитираат интернетот со што помала загуба на пакети..

Благодарам однапред :)

здраво, дајте совет како да го лимитирам нет-от (со кој софтвер) :chudenje: кој го делам со уште тројца од кај мене,да видам кој колку симнува. поздрав

И на двајцата работа ќе ви заврши Softperfect Bandwidth Controller. Има почетна инвестиција од плус една пц машина, ама се исплати ако ви е за комплетна контрола на сообраќај.

Не дека не се наоѓаат и подобри решенија ама ова е едно од наједноставните кои сигурно функционира и е доста стабилно со голем број на правила.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.159
Мислења
891.782
Членови
31.500
Огласи
31
Најнов член
Stefanija99
На врв Дно