Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

препорака за CPU и GPU за лаптоп

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
621
389
здраво

ај ке ве молам миселње за лаптоп, дали да го купам:

AMD Ryzen 7 5800H 4.4 GHz
120 Hz monitor refresh
NVIDIA GeForce RTX 3050 4 GB GDDR6

или

AMD Ryzen 5 5600H 4.2 GHz
144 Hz monitor refresh
NVIDIA GeForce RTX 3060 4 GB GDDR6

за игри ми е, а цената и на двата е иста, само ко што гледате едниот има подобар CPU а послаба графика, другиот обратно, и се двоумам што ми е по битно....
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.141
4.132
Скопје
hackitfree.github.io
Вториот без да се мислиш ! (y)
Ај ако може стави линк цени да видам - ми треба и мене да купам ?
Објаснување - исто се брзи процесорите во игри - (не ти треба моќта на 5800 ) а втората картица е побрза (јас се разочарав кога видов колку е спора 3050 на лаптоп така да не ми е во избор веќе - 3060 е тамам за 144хц играње)
Плус екранот е побрз 120 спрема 144хц - не дека е многу разлика ама...
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
621
389
нема линкови, под рука ми ги даваат. арно ама го продале тој со 3060.тој со 3050 уште го имаат со тоа што е 3050 Ti не била само 3050. така да има разлика голема у перформаси помегу 3050 Ti и 3060? ако нема да го земам....?
 

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
509
678
Многу битен момент е колку w е гпу-то. Има 3050 кои вадат подобри резултати од 3060 :).
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
471
906
Користам i7 11800H со 3050ti, играм генерално постари игри како dota2 и csgo и за моите потреби лаптопот е предобар,
Зaвиси шо ќе играш, ако планираш да играш понови игри во тој случај може и 3060ка да ти е малце.
Бидејќи главниот фокус ти е видео игри подобро земи го тој со подобрата графичка, обрни внимание малце и на билдот дали лаптопот има добро ладење, од ревјуа на нет гледам дека MSI Katana ги по*раа од хејтање.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.141
4.132
Скопје
hackitfree.github.io
Користам i7 11800H со 3050ti, играм генерално постари игри како dota2 и csgo и за моите потреби лаптопот е предобар,
Зaвиси шо ќе играш, ако планираш да играш понови игри во тој случај може и 3060ка да ти е малце.
Бидејќи главниот фокус ти е видео игри подобро земи го тој со подобрата графичка, обрни внимание малце и на билдот дали лаптопот има добро ладење, од ревјуа на нет гледам дека MSI Katana ги по*раа од хејтање.
Да ама од 3060 до 3060 со 95W има разлика - а до 3070 мала разлика во ФПС а голема во цена
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.792
Мислења
969.387
Членови
35.182
Огласи
2.801
Најнов член
bunce
На врв Дно