1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за Clamp meter (струјна клешта)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Banjifiko, 12 Февруари 2019.

 1. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,963
  4,111
  28 oктомври 2008
  Имав скоро непријатно искуство со автомобилот, ми се појави amp drainage, и додека шпартав од сервис до сервис, се изначудив колку "професионални' автоелектричари користат се уште пробни лампи за тестирање. Сватив дека една ваква алатка по дома може доста да ти ги скрати маките во одреден момент:)
  Затоа ми треба препорака или мислење за Clamp meter AC/DC-(A) & AC/DC-(V), nешто како ова:

  Amper Clamp Meter MS2108A

  01.jpg
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 2. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,263
  745
  3 Декември 2008
  Машко
  Ја имам користено конкретно овој модел и можам да кажам ќе ти заврши многу голема работа.

  UNI-T UT203 400A Digital Clamp meter Auto Range DMM Ohm AC DC Volt Amp Data hold 6935750520307 | eBay

  Во секој случај избегни ги ефтините кои се движат до кај 500 денари, на ампер клештата има само една жичка која нема и баш нешо саглам да ти измери. Во оваа тема ќе забележиш дека имам една таква клешта, седи во работилница фаќа прашина.
   
  На Mkdsime и Banjifiko им се допаѓа ова.
 3. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  511
  409
  20 ноември 2013
  Машко
  Јас имам сличен (UNI-T UT202) - чекаш 1-2 секунди но мери доста прецизно и врши работа за тие пари.
   
  На JunkieMKD и Banjifiko им се допаѓа ова.
 4. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,963
  4,111
  28 oктомври 2008
  Сега ги разгледував предлозиве, UT202 има само AC амперметар, UT203 има и DC амперметар, така да изборот ќе биде тој. Благодарам за советите.

  Edit: Има опција и за UT204 кој е True RMS, прашањето е- вреди ли разликата од некои 12$? Колкава грешка имаат обичните т.е колку таа се приметува при домашно непрофесионално користење?
   
  Последна промена: 14 Февруари 2019
  На JunkieMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 5. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,263
  745
  3 Декември 2008
  Машко
  Секоја серија нагоре носи свои карактеристики, нема да приметиш големи грешки при домашно користење (мерење струја, батерии, одпорник и слично). +/- 5% дај некој грешка општо децимали да кажам. Секако неможеш да ги споредиш со профи мултиметарите но сепак чим напомена за домашна употреба ќе ти биде од голема корист.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  902
  479
  12 Април 2017
  Машко
  Хаха, сличен проблем имав, да го имав тоа полесно ќе беше.. Наместо тоа, јас имав multi-meter и мерев на акумулаторот празнење, гасев осигурачи еден по еден...
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,963
  4,111
  28 oктомври 2008
  Ова е одговорот што го барав. Ќе останат пари во фондот за чичко Али:D

  Што испадна? Кај мене најдоа мала корозија на конекторот од ECU-то.
   
 8. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,263
  745
  3 Декември 2008
  Машко
  Таа мала корозија некогаш кошта многу.
   
 9. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  319
  266
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  Еве нешто што го има локално и за ок цена...
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 10. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,263
  745
  3 Декември 2008
  Машко
  Пак би одел со UNI-T клештата, ја има опцијата за мерење на диоди. Но за таа цена мултиметаров е супер.
   
 11. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,963
  4,111
  28 oктомври 2008
  Не мери DC (A).
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 12. BESKO

  BESKO
  Gaining Experience

  153
  216
  9 Јуни 2015
  Машко
  Кажi ми ова дали ке ти заврши работа ?
   

  Прикачени датотеки:

  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 13. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,263
  745
  3 Декември 2008
  Машко
  многу подобар модел од предходниот модел на Ingco.
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,308
  9,555
  23 oктомври 2012
  Машко
  Цена?
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,963
  4,111
  28 oктомври 2008
  Оваа е True RMS, нова е 2.800 денари, но и оваа не мери DC ампеража.

  Испратено од Mi A1 преку IT.mk форум апликација
   
 16. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  902
  479
  12 Април 2017
  Машко
  Радиото беше, пошто колата понекогаш не се вози долго време, се празни акумулаторот малку по малку пошто свети радиото, покажува часовник.
   
 17. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,263
  745
  3 Декември 2008
  Машко
  Исто така и Mastech-кот се прилично добри мултиметари за работа. Имаат и струјни клешти само незнам кај може да се најдат кај нас.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Mkdsime

  Mkdsime
  Intern

  19
  43
  28 Февруари 2015
  Јас користам UNI-T UT204A од ebay пред 2 години го земав 30$ сега е околу 40$ мери струја AC/DC до 600А, фреквенција, кондензатори до 100uF, температура од -40 °C ~ 1000°C и останатите основни мерења на дигитален мултиметар.
  Пред 2 недели не сакаше да работи но проблемот бил во батеријата. Батеријата покажуваше 8.9В си помислив дека е во ред бидејќи на друг мултиметар батеријата ја празнам под 5В (9В батерија).
  еве видео од проблемот: Uni-T UT204A problem

  Струјата за домашна употреба ја мери одлично точно во опсегот на дадената грешност на самиот инструмент. Напонот исто така точен одличен е сега подрачјата со свирката, диода тест, кондензатор и мерење отпорност треба 1 сек да се калибрира мерењето затоа што автоматски ги покажува подрачјата дали се во оми, кило оми итн.
  Сондиде за мерење не се од најдобар квалитет тие за температура се ок.
   
  Boldozer, c00llY, Banjifiko и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,401
  2,000
  12 Август 2009
  Машко
  Да не случајно наиде на некој сервис, што барем малце личи дека се разбира во електроника... па уште на француски возила?
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,963
  4,111
  28 oктомври 2008
  И јас имам француз:D Мене ми го реши еден момак што работи само Реноа, еве ти бројче пробај да го договориш: Зоки, 078/255-573
   
  На imperial му/ѝ се допаѓа ова.
 21. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,401
  2,000
  12 Август 2009
  Машко
  Е таков ми треба.. за scenic2... благодарам.
   
 22. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,963
  4,111
  28 oктомври 2008
  Логинг носи Mastech, само баш тој што го барам го немаат на лагер:D Дури и цената е изненадувачки пристојна, ако се земе дека и на Али е околу 45-50$...
  TrueRMS AC/DC Струјна клешта, MASTECH MS2108T | Loging Electronics
   
  На Mkdsime му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,308
  9,555
  23 oктомври 2012
  Машко
  Провери во Лининг, незнам колку им е тачен сајтот, ама знам дека имаат Мастеч во понудата.
   
  На Mkdsime и Banjifiko им се допаѓа ова.
 24. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,263
  745
  3 Декември 2008
  Машко
  Баш таа ја разгледував и јас, наредно кога ќе купувам ќе земам Mastech.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Mkdsime

  Mkdsime
  Intern

  19
  43
  28 Февруари 2015
  Ако можат да го испорачаaт тој од логинг (MASTECH MS2108T) би бил супер, а од лининг (MASTECH MS2115A) е малку попрофесионален.
  еве неколку видеа од review/teardown и споредба на инструментите MS2108T со UT204a:
  - Review/Teardown
  - Споредба
   
  На Boldozer, c00llY, JunkieMKD и уште 2 други им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Arioth
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,078
 2. _DeadWalker_
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  942
 3. Enforcer_
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,007
 4. JunkieMKD
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  662
 5. D
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  1,365
Вчитување...

Сподели

Вчитување...