1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за брз и економичен ласерски принтер

Дискусија во форумот 'Скенери и принтери' започната од paraglajder, 5 Декември 2010.

 1. paraglajder

  paraglajder
  Gaining Experience

  194
  100
  9 Јануари 2008
  Дали некој може да ми препорача добар ласерски принтер, на прифатлива цена, да речеме до 4000 денари?

  Не сум многу упатен во принтерите, па незнам што да барам, би сакал принтерот да принта брзо PDF фајлови. Да не троши многу боја би било предност исто...

  Не ми треба ниту скенер ниту ништо друго. Само принтер што ке принта PDF фајлови со голема брзина и да биде економичен... Па ако треба нека биде и црно-бел :)

  Благодарам однапред.
   
 2. nezdrav

  nezdrav
  Intern

  115
  5
  16 ноември 2010
  ко прво ласерскиот не троши бои како инк-џет, како второ за 4000ден и нормално дека ќе биде црно бел бидејќи ласерски во боја се преку 15000ден.
  за 4000ден и немаш многу избор. има во анхонч едни самсунг за тие пари. друго тешко да најдиш/
  од 5000ден нагоре почнуваат ласерските принтери. црно бели.
   
 3. smdprint

  smdprint
  Gaining Experience

  378
  170
  6 Март 2010
  Машко
  Графички дизајн, ситопечат, дигитален печат...
  Samsung ML-1665 одлични ќе ја врши работата и влегува во твојот буџет.
   
 4. architect

  architect
  Unstoppable

  1,938
  2,317
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  HP Laser Jet P1102 Anhoch =5.300 денари ... може би не влегува во она што ти го имаш зацртано но е најдобриот буџет ласерски принтер на пазарот. :bravo:
   
 5. ки4ма

  ки4ма
  Intern

  234
  17
  21 Февруари 2008
  Машко
  samsung кертриџот кошта околу 80% од самиот принтер купи си HP 1005 може ќе го најдеш некаде за 4500 денари ама касетата е 20% поефтина од самсунг и башка е поквалитетен. Ако вадиш 500-1000 страни месечно разликата во цената ќе ти се врати со втората касета што ќе ја купиш.
   
 6. nezdrav

  nezdrav
  Intern

  115
  5
  16 ноември 2010
  поарно поскап принтер поефтин тонер неголи обратно.
   
 7. ки4ма

  ки4ма
  Intern

  234
  17
  21 Февруари 2008
  Машко
  @nezdrav
  Не мора да значи.
  Ако вадиш многу страни месечно логиката е точна, но ако вадиш на пример 30 страни месечно, може да се купи ефтин принтер иако е поскапа касетата, зашто ќе ја смениш на неколку години и 500 ден + или - не ти значат.
   
 8. nezdrav

  nezdrav
  Intern

  115
  5
  16 ноември 2010
  еми ако е за 30месечно поарно оди да ти ги испринтаат некаде. и 10 денари да е па поефтино ќе ти се фане годишно.
  ако планираш да печатиш многу земи принтер ако не не го зимај прашина да збира.
  а чим paraglajder бара за брзо и економично печатење пдф ќе печате книги, па ќе троше доста тонер. подобро е на цената и траењето на тонерот да гледа неголи цената на принтерот.
   
 9. paraglajder

  paraglajder
  Gaining Experience

  194
  100
  9 Јануари 2008
  Сега за сега ке ги имам овие во предвид, благодарам за одговориве. За книги ми треба, да.
  Ке принта принтерот обострано нели?
   
 10. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,345
  349
  5 Јули 2009
  ќе принта кога ќе го свртиш листот рачно
   
 11. nezdrav

  nezdrav
  Intern

  115
  5
  16 ноември 2010
  не ти ќе ги превртуваш листовите. за двострано печатење се плаќа додатно. поскапи се тие принтери.
  ќе печатиш непарни страни, ќе ги завртиш обратно листовите, па ќе ги печатиш парните страници.
  инаку премногу очекуваш за премалку пари.
  секоја дополнителна можност за било што и да е се доплаќа.
  се се плаќа денес.
   
 12. smdprint

  smdprint
  Gaining Experience

  378
  170
  6 Март 2010
  Машко
  Графички дизајн, ситопечат, дигитален печат...
  Тонерите можиш да ги полниш за некаде 1000 ден.
   

Сподели

Вчитување...