1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Препорака за bookshelf звучници

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од fuzzjaw, 21 ноември 2019.

1. psyside

psyside
    Rising Star

25,378
    25,798
    4 Септември 2008
    Јави се во аудио центар

На mdeni и fuzzjaw им се допаѓа ова.
  2. Глупав

Глупав
    Gaining Experience

368
    172
    20 Април 2008
    Машко
    со среќа во претрагата, ако си љубител на звук барем како мене...

мала диверзија:
    едно време, пред две години скоро,
    пријателите ме зафркаваа сум можел да купам кола за парите што го одвоив за звук...
    имено тие колите што ги купија тоа време веќе им се за продавање во пола цена,
    додека моите звучници, па и појачалото, иако не планирам воопшто да ги продадам, не сменија многу на цена...
    така да човек некогаш треба да планира и што му е "приоритетно"...

ivan88, Necromancer, masterwu и на уште 1 им се допаѓа ова.
  3. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,364
    3,071
    24 Септември 2012
    Така е, но само за Hi Fi, не за тракаташки што се продаваат по 200-300еур.

4. masterwu

masterwu
    Gaining Experience

493
    377
    11 Февруари 2016
    Машко
    Дај сподели што појачало и звучници користиш :D

На Глупав му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Глупав

Глупав
    Gaining Experience

368
    172
    20 Април 2008
    Машко
    без разлика со каква намера ме праша, ќе ти одговорам...

користам Pioneer постара верзија на појачало кое го купив локално за 12к сега во секое време можам да го продадам за 9к...
    купив JBL Studio (3.1 комплет) иако
    @Octar ме советуваше да купам Cambridge Audio само пар
    (и немаше ни така да згрешам, бидејќи woofer ретко вклучувам)...
    , а да ќе заборавев и од Болин купив некоја средна класа на кабли кои ме чинеа окулу 30е

цената на ново пред две години беше иста како што е и сега,
    додека можам да ги продадам, на некој кој што знае колку ги пазам, по сосема разумна цена
    (иако немам никаква намера за такво нешто)...

На masterwu му/ѝ се допаѓа ова.
  6. masterwu

masterwu
    Gaining Experience

493
    377
    11 Февруари 2016
    Машко
    Немав никаква лоша намера, чисто од љубопитност пошто имам исти такви другари со истиот муабет “можеш кола да купиш со овие пари„, ама поентата е што меракот си нема цена :D

На ivan88 и Глупав им се допаѓа ова.
  7. Глупав

Глупав
    Gaining Experience

368
    172
    20 Април 2008
    Машко
    немај гајле така се изразив пошто никогаш не сакам да се фалам,
    а кога ги кажувам овие работи, дека купив нешто друго место Германски отпад ми доаѓа ко фалење...
    Секое Добро,
    а за мерак се знае,
    треба малку и домаќински, ама малку и "расипнички"...

8. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,183
    3,525
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Ги слушнав Клипшот R-51M во Аудио Центар минатата недела.

Денес ги чув Monitor Audio SM100 во Алфа Аудио, и повеќе ме импресионираа. Имаат поголем бас, ми личеа на подлабоки кутиите, сосема солидни и ми ги понудија за цена од 15К колку што се Клипшот.

Е сега собата во Алфа Аудио е доста помала и мислам дека игра улога при слушање, ама би одел пак Клипшот да ги чујам во помалата соба во Аудио Центар.

Јас ги земам за втора зона, што мислам дека ќе премине со купување на одделно стерео појачало, пошто вака губам Атмос во дневната соба.

Помини, слушни ги, не дека и јас сум решен, туку само како опција.
    Испратено од Pixel 3 XL преку IT.mk форум апликација

Banjifiko, fuzzjaw и на masterwu им се допаѓа ова.
  9. igor_xxxx

igor_xxxx
    Practice makes perfect

1,235
    1,345
    10 Септември 2010
    Ех сега и ти, зашто вакви совети, нека се радуваат и комшиите - некогаш и тие се луѓе :D

10. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,364
    3,071
    24 Септември 2012
    Нема расипништво во Marantz од 38000 денари од Болин и B&W 602 под 1000еур. Работи кои можеби личат скапи на прв поглед, но траат 80-100 години и правнуци ќе ги слушаат. Нешто што во денешно време е страшно ретко и не сме научени на работи кои траат толку долго време.

На masterwu и Necromancer им се допаѓа ова.
  11. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

1,048
    1,618
    13 Јануари 2014
    Машко
    R-15M се 13 илјади, за нив ми беше муабетот. 15 илјади за R-51M плус појачало ми е премногу, не доаѓа во обзир воопшто. Пак се враќам на иницијалниот муабет со буџет од 200 евра за активни звучници, пошто за тие пари и појачало и пасивни нема. Плус, тука е и фактот дека ги земам за на биро со компјутер на кое што нема место за плус појачало. Ќе поминам утре или во понеделник по продавнициве па ќе видам што ќе понудат, а ќе се јавам и за JBL-от што ги спомнаа.

На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,183
    3,525
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Ти ги понудија 13к во Аудио Центар?

Мене не ми се за компјутер, иако можеби и би приклучил ако земам некој DAC (многу го фалат Schiit Modi 3, за 100 долари од америките).

За твојата намена, добра варојанта ти се активни.

13. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

1,048
    1,618
    13 Јануари 2014
    Машко
    Толку се кај нив на сајт.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

14. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,364
    3,071
    24 Септември 2012
    Неможе да се земат на рати и да се зголеми буџетот? Звучници се трајна работа, како лавабо кога купуваш. Не вреди да заштедиш 100-200-500 еур за нешто што ќе остане во употреба во 2070та година.

Барем јас така резонирам.

15. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

1,048
    1,618
    13 Јануари 2014
    Машко
    Колку и да ти го разбирам начинот на размислување, купувам звучници за пред компјутер што веројатно нема да ми требаат за година-две-три. Така да не, не ми вреди да дадам повеќе од 200 евра. А и купување на рати не е опција, треба да се во готово.

На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
  16. martinmax

martinmax
    Gaining Experience

97
    81
    1 Март 2013
    Машко
    Разгледај нешто половно, пример Studiski Aktivni Monitori M-Audio BX-5 D3 Najnovite!
    За 200е и немаш многу избор, чим ти се само за компјутер ондак добра слушалка исто ќе ти заврши работа, чисто како идеја.

На fuzzjaw и Глупав им се допаѓа ова.
  17. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

756
    812
    9 Декември 2015
    Машко
    За некоја година може ќе ги додадеш како дел од surround system. Јас имам Klipsch R-14M за ефекти и сум задоволен.

18. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,183
    3,525
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Тие се претходнате верзија, ги немаат на залиха, бев да ги слушнам и земам. Ги имаат R-51M, кои се 15к, и као даваат некој 5% попуст или 10% преку сила ако знаеш некој таму.

Во Нептун Сити Мол имаш R-41M кои се 12к, малку се помали, тие се 12к.

На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Boco1987

Boco1987
    Gaining Experience

117
    83
    25 Март 2017
    Машко
    Ако можеш да најдеш Mackie CR3 таман ќе ти бидат за тоа што бараш.

На fuzzjaw и Banjifiko им се допаѓа ова.
  20. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

1,048
    1,618
    13 Јануари 2014
    Машко
    Фала ви на сите за предлозите. Ќе спомнам уште еднаш дека активни звучници и појачало не се опција. Прво се скапи, многу над буџет, второ немам место на бирото за појачало, дури ни мало. За некоја година многу е веројатно дека нема да сум во државава, во кој случај веројатно ќе треба да им барам чаре на било кои звучници што би ги купил, затоа и се ограничив на 200 евра. Немам намера да ги влечкам со мене.

@martinmax слушалки имам веќе 2-3 пара, за day to day употреба имам Sennheiser HD4.50, барам конкретно звучници зошто не можам да се навикнам долго време да носам слушалки на мене.

Си дадов фора до денес да видам што ќе биде од темава, нареднава недела ќе прошетам по продавници и ќе видам/слушнам опции на лице место. Засега ги меркам Pioneer-от, M-Audio-то едвај користени, и мооожда би го кренал буџетот минимално ако најдам JBL LSR305.

Сподели

Вчитување...