1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за bookshelf звучници

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од fuzzjaw, 21 ноември 2019.

 1. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,048
  1,618
  13 Јануари 2014
  Машко
  Се мислам веќе некое време да ги сменам Logitech Z533, па веројатно за некој ден ќе одат на продажба. Би зел bookshelf звучници и буџетот ми е до кај плус минус 200 евра максимум, не повеќе. Ако поминам и поефтино, супер.

  Од она што е достапно кај нас, ги гледав Kurzweil KS40A како поефтина варијанта и Klipsch R-15M како малку поскапа, иако се ептен на граница на буџетот. Ќе напоменам дека гледав само онлајн, немам разгледано по продавници кај има што има настрана од овие неколку што имаат сајт.

  Ако имате подобар предлог, I'm all ears :)

  EDIT: Во Нептун имаат и Yamaha NS-333 што исто би дошле во обзир.
   
 2. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,060
  1,550
  25 Јануари 2008
  Машко
  Што е изворот на звук?
  Едните ти се активни, другите се пасивни.
   
 3. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,048
  1,618
  13 Јануари 2014
  Машко
  Лаптоп, немам појачало. Кои се пасивни? Имав впечаток дека двата модели се активни.
   
 4. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,060
  1,550
  25 Јануари 2008
  Машко
  Klipsch се пасивни, во твојот случај најдобро би било некои со усб варијатна, ќе добеш така и dac. Е сега со тој буџет и достапност кај нас си ограничен.
  Мој предлог би биле behringer 50usb.
   
 5. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,048
  1,618
  13 Јануари 2014
  Машко
  Не знам зошто мислев дека се активни, веројатно сум измешал нешто, ама фала ти за поправката. Во тој случај веројатно отпаѓаат, не ми се даваат пари и за појачало во моментов.

  Кај би ги нашол Behringer-от кај нас, и која е цената ако имаш инфо?
   
  На tomaso му/ѝ се допаѓа ова.
 6. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,060
  1,550
  25 Јануари 2008
  Машко
  Артист носеа едно време....е сега цените му се заостанати како и сајтот.Така да најубаво да им се јавиш.
   
  На Глупав и fuzzjaw им се допаѓа ова.
 7. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,814
  1,610
  22 oктомври 2012
  Машко
 8. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,974
  4,201
  28 oктомври 2008
  Да внимаваш, цените кај аудио мониторите се најчесто за парче, ретко за пар. Инаку, Skymusic во ГТЦ има попуст на Pioneer DM-40 (2x21W/4Ω) кои влегуваат во твојот ценовен праг. Држат и Numark звучници.

  Pioneer DM40.jpg

  Како што ти предложија, во Артист има Behringer за 8500 пар, или Alesis Elevate 3...
   
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 9. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,048
  1,618
  13 Јануари 2014
  Машко
  Да, имам на ум за пар/парче, ама гледам да споредам со цените надвор па да имам слика кое е поверојатно, пар или парче.

  Убава е цената, изгледаат пристојно и колку што гледам имаат и Bluetooth со AptX, ќе се најде. Ќе поминам до кај нив деновиве веројатно да видам што имаат, не успеав сајт да најдам. Единствено што се бели, ама ај да не цепидлачам, веројатно би ги вклопил и така во setup-ов.

  Ги видов и Behringer-от, ама ги немаат на залиха, а Alesis-от не ме фасцинираа многу искрено. Фала ти во секој случај.
   
 10. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,060
  1,550
  25 Јануари 2008
  Машко
  Ако имаш опција од надвор не ни гледај тука. Нема споредба со цените, рачунај од надвор можеш да вратиш и данок. А за избор да не ни правиме муабет.
   
 11. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  170
  316
  24 Април 2007
  Женско
 12. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,974
  4,201
  28 oктомври 2008
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 13. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,364
  3,071
  24 Септември 2012
  Зошто не JBL LSR308? Евентуално LSR305 ако сакаш помали/поефтини. Или компромис LSR306MK2.

  Последниве се џам до 30Hz.
   
  Последна промена: 21 ноември 2019
  На nikigo и Banjifiko им се допаѓа ова.
 14. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,048
  1,618
  13 Јануари 2014
  Машко
  Немам опција за од надвор, единствено Thomann.de, ама некако пре би локално.

  Не најдов ништо што ми фати око кај нив за мојот буџет.

  Затоа што LSR305 се 10к парче кај нас (PixPlus).
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,377
  25,795
  4 Септември 2008
  LSR 305 :cool:
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,364
  3,071
  24 Септември 2012
  Го искина.
   
 17. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,060
  1,550
  25 Јануари 2008
  Машко
  Не се 200 евра тие.А и ги нема веќе овие се замена JBL 305P MKII – Thomann UK. и да и тие се над 200 евра за сет.
  Ако дозволува буџетот ококу300 евра јас би одел на Kali Audio LP6 или Adam T5V да имав каде да ги сместам уште ....
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 18. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,048
  1,618
  13 Јануари 2014
  Машко
  Од се што видов досега, се мислам за Pioneer DM40. JBL-от иако ги видов кај другарче и многу ме бендисаа, ми се над буџет и не би да го кревам буџетот искрено. Ќе прошетам деновиве и по другиве продавници во случај да има нешто што не е онлајн, бидејќи сајтовиве генерално гледано се прилично заостанати. Фала ви на сите за предлозите.
   
  На tomaso и Banjifiko им се допаѓа ова.
 19. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,058
  12,591
  23 Јануари 2008
  Манга
  Супер се, ама за 200 евра ќе купи само еден звучник и еден кабел за него.
   
  На Krkac и fuzzjaw им се допаѓа ова.
 20. Ребро

  Ребро
  Intern

  6
  4
  18 ноември 2016
  Машко
  Последна промена: 21 ноември 2019
 21. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,364
  3,071
  24 Септември 2012
 22. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  368
  172
  20 Април 2008
  Машко
  за активни едно време ми препорачуваа и
  m-Audio како добра опција...
  (барем за електронска музика зборам)...
  тука ти се сите модели од Артист палетата во опција исто така...
  јас се решив за пасивна опција со половно појачало...
  што и да земеш, колку и поголем буџет да одвоиш нема да згрешиш
  особено ако слушаш музика како мене по неколку саати на ден...

  Мал Совет со Големи Букви: иако не ти влегува во цена
  само како наговестување на оние кои живеат во стан
  а планираат и woofer да земат (нема потреба од такви излишни трошоци)
  бидејќи 100w звучник доволно ќе ги гуши комшиите при поголема гласност
   
 23. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,048
  1,618
  13 Јануари 2014
  Машко
  Океј изгледаат ама како што реков, нема опција за земање од надвор.

  Вон буџет се JBL-от. Ако веќе кревам буџет, пре би Klipsch R-15M и појачало.

  Ќе размислам и за пасивни со половно појачало, ама буџетот е тој. Да, свесен сум дека за "малку повеќе пари има многу подобро", ама тоа оди до бескрај и затоа стојам на тие 200 евра што ги спомнав на почеток.
   
  На Ребро му/ѝ се допаѓа ова.
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,377
  25,795
  4 Септември 2008
  LSR 305 беа 15к како дојдовте до 20 не знам
   
 25. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,048
  1,618
  13 Јануари 2014
  Машко
  Вака? Не знам кај би ги имало поефтини, јас само овде ги најдов локално.
   

Сподели

Вчитување...