1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за бесплатен/платен антивирус

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од Tawe, 3 Август 2014.

 1. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  499
  154
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Ме интересира кој антивирусен софтвер е најдобар за помала фирма од 5-6 компјутери. Дали да се оди на платена верзија (кој и колку чини за толку компјутери) или бесплатен софтвер ?
   
 2. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,757
  21 Јануари 2011
  Машко
  Многу трошоци ќе скратиш ако инсталираш линукс.
  Инаку ако сакаш да плаќаш секоја втора година тогаш
  2x Kaspersky Internet Security 3 device/2 year $109.95 е едно парче а тебе ќе ти требаат две значи $219.9 http://www.kaspersky.com/internet-security
  Може да ти ги набавам за многу пониска цена (download and license key).
  Бесплатни антивируси што свират на се и сешто не препорачувам.
   
  Последна промена: 3 Август 2014
  На Tawe му/ѝ се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,936
  27,610
  4 Септември 2008
  Платен - KIS.

  Гага - Avast.
   
  Alucard, Tawe и на olikomerc им се допаѓа ова.
 4. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Ова.
   
 5. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,657
  1,453
  27 Јануари 2011
  Машко
  Avast бесплатен и си ја врши работата многу добро.
   
  На Tawe му/ѝ се допаѓа ова.
 6. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,397
  3,117
  4 Септември 2008
  За такви фирми не е само заштитата во антивирусот, мора да се стави и некоја плус контрола врз вработените.

  - Корисничките профили да се ограничени (не администраторски).
  - Некое лајт ограничување (не мора екстремно) што може да се сурфа и користи онлајн.
  - Локален шеринг да е ограничен и прилагоден спрема потребите, а не отворено read/write за сите.
  - Може најбитна ставка да не може да се приклучува USB меморија на компјутерите, доколку има потреба од такво нешто да се направи само на еден ограничен компјутер.

  Верувај дека баш вакви мали фирми со толку клиенти се најзафркнати да ги донесеш у ред, а голема заебанција е доколку треба секој месец да се средуваат сите.

  Во врска со антивирусот обавезно платен ама не било кој платен, јас би препорачал или Нортон или Касперски како што кажаа.
   
  На Tawe и hipo им се допаѓа ова.
 7. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,871
  8 Април 2011
  Машко
  Платен-Bitdefender Internet security или kaspersky IS( Од Заштитата на BIT сум презадоволен,има багови но за заштита е прекрасен, KIS е исто одличен за заштита ма да јас умал проблем со него па нема пак да ризикувам.Битдефендер во Анхоч е 400 денари некаде, за парите е прекрасен.
  Бесплатна- Avast или Comodo(комодото има доста добри опции за Firewall,јас го користам на работа него на 3 ПЦа)
   
  На Tawe му/ѝ се допаѓа ова.
 8. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,710
  13,074
  2 Август 2012
  Машко
  За помала фирма каде што работат луѓе со непознато искуство и дисциплина, во оваа сфера, најдобро е да се викни стручњак или човек кој добро ја разбира оваа проблематика за да постави темплејти на ограничување или едноставно сите корисници да бидат со што е можно помали овластувања.
  Особено во мрежата. Тука треба да се внимава на делените фолдери и правата.

  Дури после ова може да се размислува за антивирус. Јас за во таа фирма и со онака подесени компјутери препорачувам Microsoft Security Essentials ама (уште еднаш) со скинати права и забрана за усбиња.
  Иначе ниеден антивирус нема да ве спаси.

  Ако баш мора тогаш го препорачувам NIS 2014 кој ќе биде на фул ауто. И то.
   
  pipelin, Tawe и на kjosmofon им се допаѓа ова.
 9. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,649
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Тачно друже флегма, канцелариски машини се обично послаби и ако му закачиш антивирус на кој 100% процесор му е малку исто како да го немаш тој компјутер. А ако другар ви од Камбоџа или банката од Нигерија ви испрати exe фајл за наследство, или пак ако добиете .exe известување за виза во Америка и нормално 2 пати клик не постои програм што ке ве заштити. Ако имате некојa машина да глуми сервер па инсталацаија со домеин, некој добар дечко за неколку стотки еур ке ви среди долги години со бесплатен антивирус да си работите раат. Уште подобро исто се само на линукс ако ви дозволува софтверот кој ви треба
   
  На Tawe му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DaDo|BT

  DaDo|BT
  Intern

  258
  13
  21 Септември 2007
  Машко
 11. Stefan.Taz

  Stefan.Taz
  Intern

  285
  31
  30 Април 2008

Сподели

Вчитување...