1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за Аудио / Видео Систем за дома

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од pesimist, 11 Мај 2014.

 1. pesimist

  pesimist
  Intern

  12
  4
  10 Мај 2014
  Машко
  Еве и јас би замолил мислење за комбинација! Евентуалните одговори секако би ми биле крајно добредојдени, со оглед на моменталните понуди и тоа што немам солидно искуство со домашно Хи-Фи, а имам сега нова дневна соба!
  Планирам 2.1, најглавно за музика, ниво на гласност побитно од аудиофилската чистина, floor standing(не bookshelf) и вуфер, рисивер(5.1 за евентуалнс идна надградба) телевизорот како плејер за музика и филмови преку екстерен хд, интермец...
  Буџет 1000 до макс 1200е, слушнати JBL ES80 so JBL ES250p во АЦ 31000/23000, разгледувани Magnat monitor supreme 1000 i 2000 во Зец 18000/23000, Monitor audio MR6 so MRW10
  Within budget, ќе мора или Pioneer 423 ili Denon avr1000(фаворит)
   
 2. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,589
  5,109
  20 Април 2007
  Машко
  Песимист. Ке те замолам прво да ги прочиташ правилата на форумот, па потоа да продолжиш со понатамошни активности.
  Темава овој пат ке ти ја префрлам како нова, а понатака сите пораки на несоодветно место и од несоодветен карактер ке ти бидат бришени. Имај убав престој на форумот.

  Он топик.
  Сакаш да користиш телевизор како извор на звук? Како плеер?
  Се шалиш или озбилен си?
   
 3. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  773
  26 ноември 2010
  Е што е толку чудно ако го користи телевизорот како извор
  и кај мене изворот е тој поврзан преку појачалото си гледам и слушам сателитска и претежно ју тубе сето тоа во AAC формат звучи многу подобро него ли поврзан на компјутер
  инаку се работи за англиско системче старо преку 35 год. KEF 2 х 35 вати
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 4. pesimist

  pesimist
  Intern

  12
  4
  10 Мај 2014
  Машко
  Ми откажа DVD player-ot од 5.1 систем-от па сега пуштам филмови и музика преку УСБ, а така планирам да продолжам, а 500те ЦД-а ќе ги чувам како историја! :)
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 5. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  И сега на ред се смешните изјави, па врши работа и 50 години појачало и звучки.... :) Или 5000 денара во однос на 150 000 денари сетап, нема разлика... :) итн...
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  858
  765
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
  Bowers & Wilkind 685 и Денон PMA 720 AE крај на приказната :) .... Можеш и Rotel да земеш но денонот е перверзија и во дизајн и можност во поглед на 32 бит CD player и тн...

  Знам што бараш, али иди до аудио центар слушни го ова... Болје е каде каде од тоа се што си пробал... И јас мислев како тебе :) се додека не го слушнав чудово !
   
 7. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,195
  2,895
  24 Септември 2012
  Да погледнеш нешто од Cerwin Vega би било фино.
  Нешто вака: http://www.hifiengine.com/files/images/Cerwin Vega AT-12 Speakers (600x453).jpg на старо ако те занима, а за на ново многу е јасно што бараш.

  Ова: http://www.cerwinvega.com/home-audio/floorstanding-speakers/ve-12f.html

  Или ова: http://www.cerwinvega.com/home-audio/floorstanding-speakers/sl-12.html

  Или веќе вака нешто: http://www.cerwinvega.com/home-audio/floorstanding-speakers/xls-12.html

  И кое ти душа сака појачало, тоа. Што појако тоа подобро. Над 200 озбилни вати по канал и си на коњ.

  Моментот, е кога ќе ти се присака да ги попукаш гипскартонските плочи кај комшиите, да си направиш журка на раат, да раздрма филмчето како што треба. А ако ти недостасува бас тука е: http://www.cerwinvega.com/home-audio/subwoofers/xls-15s.html
  Или некоја буџет варијанта од беринџер со 15 или 18 драјвер за 500еур.

  [​IMG]
  Решен проблем, сега, секогаш и во вечни векови - ајт.

  Самиот кажа што ти е важно, и тоа треба да се почитува. Искрено ваква комб
  Човекот едно бара, ти скроз друго.
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 8. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,589
  5,109
  20 Април 2007
  Машко
  Дени предложи перверзни звучки. Можеш да земеш појачало Техникс, и да си го решиш проблемот, односно имаш и добри ресиверчиња во таа класа. Има да звони!
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 9. pesimist

  pesimist
  Intern

  12
  4
  10 Мај 2014
  Машко
  Благодарам за одговорите, ама по мене знам, сепак би зел нешто одма достапно, или во АЦ, или Алфа аудио или Зец, толку се! Ако гледам ебај или амазон, ојде музиката :)
   
 10. Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  858
  765
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење

  Наведов дека не е тоа што бара, но исто така побарав да размисли пред да донесе одлука, бидејќи и јас слично како него размислував... :) а замисли и тие ми биле сосема доволни а јас тоа го барав во floorstanding и wooferi као оние од колосеум ...
  Ова што му го предложив е толку дискретно, толку елегантно а моќно упм многу.... За квалитет да не збориме, плус може да одбере и флоорстенд варијанта но тоа е солено бааѓи кога станува збор за бауерс, а активен вуфер може кога сака да земе... Да се разбереме кога некој ќе спомен hi-fi првото на што се мисли е стерео 2.0, а не 2.1.... затоа реков можеби не е сигурен во тоа што го сака...
   
 11. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,195
  2,895
  24 Септември 2012

  Повелете:
  http://www.artist-macedonia.com/mex...t=52&kat=138&art=6465&imea=Cerwin_Vega_VE-15F
  http://www.artist-macedonia.com/mex...t=52&kat=138&art=6464&imea=Cerwin_Vega_VE-12F
  Уверете се! Што че се напиете, не срамете се! :)

  Види можеби има нешто во Артист Системс, носат и Cerwin Vega. :)
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,840
  24,975
  4 Септември 2008
  Изгледа дека на форумов повеќето преферираат квантитет наместо квалитет...
   
 13. Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  858
  765
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
  Оди во аудио центар, и поразговарај со дечкото за денон и b&w, има едно фотелјче таму и нека ти пушти што ти е по мерак. Види дали ти фаќа око тоа, од ѕвук никогаш нема да се излажеш... или ти се свиѓа или не... Ако го купуваш за тебе, а ако го зимаш за комшииите тогаш цервинот ти е ок... ем поефтино е екстремно моќно...
   
 14. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,589
  5,109
  20 Април 2007
  Машко
  Ako сакаш да земеш одма опрема, ондак мојава препорака би била следна:
  1. Посети го ЗЕЦ во стариот трговски горе на спрат во Капиштец.
  Имаат огромен избор на опрема каква што тебе те интересира. Може да се најде стварно квалитет, кој ке го пополни твојот буџет до 1000 евра.
  2. Во продавницата кажи им со колкав буџет располагаш за да може да ти понудат најдобро за парите.
  3. Мислам дека ке добиеш 5.1 сараунд ресивер Пионер, и 5 звучника ЈАМО за таа цена.
  Јамото се одлични звучници за домашна употреба, а мислам дека и пионирот има УСБ влез така да нема да треба да го користиш телевизорот како плеер.
  4. По препоракава ке ми бидеш благодарен за неколку дека ако отидеш и провериш за ова што ти кажав.

  Поскапа варијанта ти е техномаркет, нептун, аудио центар итн итн...Опремата која они ја продаваат е далеку поскапа и не е за тој тип музика на која си ориентиран.

  Поздрав
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 15. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  773
  26 ноември 2010
  а може и некој прозор да пукнеш како во мојот случај,инаку комшиите се жалат и на нивните прозори дрмале коа ќе се поднапијам :D
  DSC00830.JPG
  моја лична изработка е ова што го гледате,внатре има 2 15-ки сабвуферски врзани на HI-FI 160 одоздоле е не се гледа ако сакате ќе ви сликнам ќе видите како е сето тоа наместено
  колку за пример на 500-600 метри од мојата куќа се слушаат експлозии навечер од него :D
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 16. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  773
  26 ноември 2010
  ова како што читам се однесува на мене
  повели друже дојди кај мене кога сакаш ќе имаш прилика да чуеш како звучи тој стар систем од пред 35 год.
   
 17. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Можеби, а, можеби не се однесуваше на тебе. :)
   
 18. pesimist

  pesimist
  Intern

  12
  4
  10 Мај 2014
  Машко
  Благодарам на сите за досегашниве совети, ќе видам и во Артист за Кервин-от, здравје петок ќе одам до ЗЕЦ! Ги имам слушнато овие http://zec.mk/index.php?page=shop.p...ategory_id=26&option=com_virtuemart&Itemid=63, демек за без додатен вуфер, ама не ме воодушеви, како бас што би се добил со активна 10ка или 12ка, ама затоа цената е колку сам вуфер!
   
 19. pesimist

  pesimist
  Intern

  12
  4
  10 Мај 2014
  Машко
  Кој рисивер би го препорачале за Cerwin Vega VE-12F? Со Denon AVRX-1000 комбинацијата би излегла 1000евра, а ваљда со Кервин-овиве 12ки не би бил нужно потребен дополнителен вуфер, иако секако тој ќе е активен, нема рисиверот да го "рани"! 93db e релативно добра осетливост, повеќето се 88-90, па веројатно поарно би ја користеле излезната снага и на послаб рисивер!
   
 20. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  773
  26 ноември 2010
  кај ги има овие Cerwin Vega VE-12F што пари се и јас ги сакам :D
   
 21. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,195
  2,895
  24 Септември 2012
  Што и да избереш, убаво слушни и испробај со своја музика и своја гласност.
   
 22. pesimist

  pesimist
  Intern

  12
  4
  10 Мај 2014
  Машко
  Знам, ама како да испробам комбинација на рисивер и звучници што ги нема на исто место? Во Артист звучниците се по нарачка, а немаат рисивери, а вака по карактеристики и ривјус одговараат, иако SaleSk би рекол најкафански звучници дека се :) Прочитав дека Necromancer ги има JBL ES80 и ES150p( јас би зел ES250p) со ентри левел Денон и дека е прилично задоволен веќе 4 години, значи за таа комбинација има подолгорочно искуство! Би испаднало над 200е поевтино, а колку би се изгубило или добило...како звукот, и тоа е многу релативна, индивидуална работа :(! Оди, па биди паметен за одлуката шо ќе ја донесиш
   
 23. sch1renc

  sch1renc
  Intern

  4
  0
  14 ноември 2017
 24. krema

  krema
  Professor

  8,842
  8,589
  24 Јуни 2009
  Машко
  Нешто линкот тапа.
   
 25. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,926
  4,040
  28 oктомври 2008
  1, Кирилица
  2, Нема ништо на линкот We're sorry. The page you requested isn't available.
   

Сподели

Вчитување...