1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за AC AP за дома

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од ARMac, 6 Декември 2018.

 1. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,712
  6,172
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Дечки знам дека има теми, ама ова ми е по-специфична ситуација. Прво се залетав за Cisco AP со контролер ама кочница, идат празници и одмор.

  Моментално дома имам 2.4Ghz TP-Link WR841N (со atheros cpu) и свака част, 300n лимитиран трансфер само од портите кои се 100 мегабитни.

  Е сега сакам да стримам steam/xbox на лаптоп па кога ќе се закачат жената и синот на tp-linkot се осеќа дека на моменти кврцка. Инаку фура без проблем.

  Решив да земам од анхоч Tenda AC10 со памет 2.4 Ghz за мобилни и остали, 5Ghz само за стриминг. Арно ама тоа Тенда прави проблеми на 2.4 Ghz мрежата. Или корисници неможат да се уклучат, или после 20 секунди ги гаси само или воопшто не ја покажува таа мрежа. Пробав и со друг таков и истото го прави. Дали е местото неповолно (иако тп-линкот фура) или е Realtek CPU-то проблем незнам.

  Епа ај препорачајте тоа што ми треба а/б/г/н рутер што ќе работи со стабилна 2.4 гига мрежа и 5 гига што може да протне барем 500 мегабита во секунда. (да знам како работат 20/40/80 ќе средам)

  Буџет макс. 100 евра за повеќе имам што да земам. И ете @Avid пак ќе тресе реферати сум пишуел ама ако нека има што да читаат луѓето освен огласи со RX5xx :)

  Заборавив да напоменам, ќе биде само AP не и рутер.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 2. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,349
  4,015
  23 Јуни 2015
  Машко
  Мислам дека @Daniel86 имаше искуство со AC10.
   
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,712
  6,172
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ќе пробам денес пак. Ме чуди што 5гхз бендот само на 80 мегахерци наместен бута 45-50 мегабајти во секунда без проблем.

  2.4 Гхз ми е проблем. Би го наместил само на 20 наместо 20/40 би било доволно ама не е стабилен сигналот.

  Инаку клиентите пробав со лаптопи и мобилни по дома, а тој лаптоп што ќе биде 5гхз само за него има Intel Dual Band Wireless-AC 8265 која се покажа доста солидно, но и таа не се конектира на 2.4 на тендата.

  Ај @Daniel86 нека каже што знае.
   
 4. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,046
  4,122
  4 ноември 2013
  Машко
  Не барај Тенди и такви глупости, оди на MikroTik и реши си го проблемот, засекогаш.
   
 5. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  463
  373
  20 ноември 2013
  Машко
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,175
  8,748
  23 oктомври 2012
  Машко
  И ја би идел на АП АЦ па макар и Лајт нека е.
   
 7. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,046
  4,122
  4 ноември 2013
  Машко
  Јас би ги скокал Lite верзиите... кога дава 100 евра, нека додаде уште 20-30 евра и ке си земе саглам уред.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,712
  6,172
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  За додавање имам што да земам не е тоа проблем.

  Микротик што конкретно има до 6000. Нема смисла да давам повеќе од тоа затоа што за 150 еур имам Cisco 2504 плус аиронет ап од работа по набавна :) кој ќе ме надживее.

  Сепак, нема логика да не сака да работи тендата на 2.4 освен ако не е расипана? Има ли други мислења.
   
 9. 123456

  123456
  Gaining Experience

  583
  247
  12 Април 2013
  Машко
  хап2 ац и нвидиа шиелд преку 5г, 4к ми сецка кога гледам филм, со кабел не сум пробал уште дали ке има проблем.
   
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,712
  6,172
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Незнам што се деси преку ноќ проработе. Работи нормално сега со сите уреди. n на 20/40 ac на 80 и брзините се ок за тие пари.

  [​IMG]

  Останува да видам дали ќе прави проблем со стабилност. Држете среќа. Да ме убиеш незнам што се промени.
   
  На Глупав и SiPy` им се допаѓа ова.
 11. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,175
  8,748
  23 oктомври 2012
  Машко
  Очигледно е, само две опции има, или се подземни води или е божја работа.
   
  На Noumenon, yasho, Глупав и уште 4 други им се допаѓа ова.
 12. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,243
  2,508
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  3. Иван Исцелител

  Sent from my S8+
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 13. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,152
  6,227
  27 Март 2014
  не очекувај 4к стабилен стрим преку вифи. Користи кабел.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Balanar

  Balanar
  On your way to fame

  844
  884
  6 Декември 2016
  Машко
  Или стекнал совршена AI, има профил на форумов и си чита...
   
 15. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,088
  11,990
  2 Август 2012
  Машко
  Јас имам супер искуство со Asus RT-AC55U. (околу 5000)


  RT-AC58U е околу 5500


  @DrMTR ќе се произнесе за кратко. Бидете така! :)
   
  DrMTR, ARMac и на Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 16. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,890
  3,902
  5 Јули 2013
  +1 задоволен корисник на споменатиот рутер.
   
 17. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,712
  6,172
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Еве стабилен е од кога последен пат пишав ни еден уред не се исклучил, дури и стримав steam на анлимитед супер оди.

  Синоќа ептен разочаран 4-5 саати пробував, многу рестартирања, многу фактори рисет секогаш ист проблем имаше. Дури и го спакував да го вратам. Еве сабајлево работи.

  Може ова realtek процесориве се како нови рингли треба да прегорат малце :D
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 18. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,152
  6,227
  27 Март 2014
  Првин, во една од речениците погоре бараш рутер, за на крајот напишеш дека бараш AP строго, а не рутер? И сеа? Ако бараш АП јас би препорачал UAP AC PRO за таа цена некаде. Ако бараш рутер пак, ке правиме други математики. ;)
   
 19. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,712
  6,172
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  А кој тоа рутер неможе да работи како АП молиќу лепо?
  Реков нема да се користи како рутер, а не дека барам ап строго.
   
 20. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,152
  6,227
  27 Март 2014
  Hex серијата од Микротик е рутер а неможе да работи како АП. И уште еден куп други модели од UBNT и Микротик. ;)
   
 21. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,712
  6,172
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Дај препорачај нешто од микротик да се запознаам со ос-от. До 100 евра. Не мора вифи да има, ама пожелно е VPN сервер да има, дури и да е обичен PPTP со MS-CHAP енкрипција. Колку да си играм.
   
 22. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,046
  4,122
  4 ноември 2013
  Машко
  PPTP, OVPN, GRE, IPSec, L2TP, IPIP, EoIP... се ова го имаш во RouterOS.
   
 23. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,152
  6,227
  27 Март 2014
  hAP AC2.
   
 24. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Intern

  171
  23
  10 ноември 2017
  Машко
  А да си земеш ubiquitu или едно cpe220(за фатање на ви-фи од друг рутер не баш арно но за да имаш нет. Но, Од 1км 100/сигнал ќе имаш)
   
 25. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,712
  6,172
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не бе, сателитска ќе ставам. 2 метра тањир во сред дневна :)
   
  На Oktar и HardCorec им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...