• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорака за 27" 2К или 4К монитор

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Fearless

Gaining Experience
22 јули 2009
758
202
Скопје
Здраво, би сакал да замолам за помош за избор на 27" монитор со 2К или 4К резолуција до максимум 360/370 евра. Лично преферирам 2К резолуција. Со панелите се разбирам онака ама би послушал поупатени луѓе, лични искуства итн :).

Ќе се користи за нормална работа евентуално за некоја игра (пр. Deus Ex, некоја стратегија, Call of Duty итн). Мислам дека не ми требаа висок рифреш рејт и дека и со 6-8ms ќе си функционира нормлано (се надевам). И не мора да го има мониторот во МК, можам да го купам од странство. Нема рендерирања, графичка работа, чуда, врагови. Преферирам IPS поради квалитетот на слика, единствено што страшно би ме нервирало е беклајт блид - има такви случаи што ги читав за делл моделите. Затоа и лично искуство би ми помогнало многу.

Што преферирам:
  • USB 3.0 hub
  • Audio излез - попрактично ми е за слушалки поврзување
  • VESA mount 100x100
  • Non-curved display
  • Min. 350 cd/m2

Од тоа јас што разгледував ми фатија око следниве модели:
DELL UltraSharp U2719D
DELL UltraSharp U2717D
Samsung S27H850QFU
HP Z27n G2 27
HP EliteDisplay E273q
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,541
2,539
Јас б се мислел меѓу U2717D и U2719D. Проблемот со backlight bleed постои, и е тешко да го приметиш дури и да ти го вклучат во салон, ама ако го земеш рецимо од Анхоч, провери го дома одма и врати им го ако е проблематично. Ultrasharp серијата се одлични монитори и мислам дека двата ги имаат сите работи што ги преферираш.

Инаку, јас имам U2715H со малку backlight bleed во едниот ќош, и искрено освен во црна темница, на црна слика, воопшто не го приметувам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,578
Мислења
821,124
Членови
28,240
Најнов член
kadi babe
На врв Дно