1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака на Ултрабоок

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од TheMarshal, 25 Јуни 2019.

 1. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  759
  1,218
  3 Јануари 2019
  Машко
  Здраво Дечки, планирам да купам ултра боок со дисплеј од 13/14 инчи. Ги разгледав понудите во Анхоч и Сетек, најмногју ми фаќаат око моделите на Асус. Макпетрол имаат исто солидни модели на Dell XPS.

  Во глобала, ми треба лаптопот за работа во фотошоп, илустратор и чат-пат афтер-ефектс додека сум надвор од дома. Знам дека е мачно на мало лаптопче, али па многу покомпактно е.

  Што би препорачале вие?
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,710
  14,452
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  На gocetan му/ѝ се допаѓа ова.
 3. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,662
  4,523
  23 Јуни 2015
  Машко
  Незнам кој ти е буџетот, ама размисли за ThinkPad. Сеуште нема конкуренција, другото е повеќе шминка отколку добра изработка и квалитет.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 4. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  759
  1,218
  3 Јануари 2019
  Машко
  Баш сега ги разгледав на Lenovo Exclusive Store, цените се многу повисоки за разлика од моделите на ASUS. Буџетот ми е флексибилен и зависи од вредноста што ја добивам за парите. Ќе се јавам утре и кај леново да видам што имаат на лагер и како им се движат цените. :)
   
 5. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,662
  4,523
  23 Јуни 2015
  Машко
  Цените се повисоки но добиваш реален производ за парите. Побарај понуди од сите ИТ продавници кај нас, пиши им е-пошта, ќе ти одговорат со цена и рок на испорака.

  Од останативе ја би погледнал само ДЕЛЛ.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 6. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  759
  1,218
  3 Јануари 2019
  Машко
  Фала многу за сугестиите. Асусот има многу негативни рецензии за ZenBook моеделите.

  Им пишав на доста, до сега само iStyle ми вратија, со цена што е ненормална (30% поскапа од цените на запад).
   
 7. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  Јас кога купував Thinkpad (T480) пред година и кусур, најефтин од Европските Леново сајтови ми искочи од Lenovо UK - прочитај ја темава.
   
  На Zippo и TheMarshal им се допаѓа ова.
 8. Astro

  Astro
  Guru

  6,767
  9,414
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Asus е лоша шега што кошта многу пари.
   
  На SiPy` и Rukfash им се допаѓа ова.
 9. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  812
  714
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Апсолутно. Од каде и да земе му важи интернационална гаранција.

  Дефинитивно најдобар избор за ултрабук ти е Thinkpad.
   
 10. Psycore

  Psycore
  On your way to fame

  535
  555
  12 ноември 2013
  Automation Tester
  Како што пишав и во друга тема. Користам службен ThinkPad T580 (15", 8th Gen Core i5, 16GB DDR4, 250GB SSD) и имам само пофални зборови за истиот од секој аспект (од перформанси, до екран, до тастатура). Некои колеги имаат помала верзија 13" (без num-pad). Ако ти одговара буџетот, топла препорака.

  Исто како корисник на MacBook Pro 13" 2015, таму предности во однос на овој лаптоп се:
  • Екран (поголема резолуција има, на помал екран + Retina)
  • Trackpad подобар
  • Изработка (Алуминум vs пластика)
  • На двata вадам 4-5 саати battery life. Но, фактот дека ThinkPad-ов има 2 батерии и го вади тој battery life, не ми се допаѓа. Никогаш не сум користел Battery Saver.
  Топла препорака и за овој. Зависи што ти лежи и одговара повише.

  Пиши што ќе одбереш и први импресии.
  Со среќа.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Arioth
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,152
 2. Arioth
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,485
 3. ChemicalAngel
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  679
 4. iluzion
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  503
 5. D
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  1,552
Вчитување...

Сподели

Вчитување...