1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Препорака на Ултрабоок

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од TheMarshal, 25 Јуни 2019.

1. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

69
    60
    3 Јануари 2019
    Машко
    Здраво Дечки, планирам да купам ултра боок со дисплеј од 13/14 инчи. Ги разгледав понудите во Анхоч и Сетек, најмногју ми фаќаат око моделите на Асус. Макпетрол имаат исто солидни модели на Dell XPS.

Во глобала, ми треба лаптопот за работа во фотошоп, илустратор и чат-пат афтер-ефектс додека сум надвор од дома. Знам дека е мачно на мало лаптопче, али па многу покомпактно е.

Што би препорачале вие?

2. gOJDO

gOJDO
    Epic

8,296
    10,689
    23 Јануари 2008
    Манга
    На gocetan му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,482
    4,260
    23 Јуни 2015
    Машко
    Незнам кој ти е буџетот, ама размисли за ThinkPad. Сеуште нема конкуренција, другото е повеќе шминка отколку добра изработка и квалитет.

На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
  4. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

69
    60
    3 Јануари 2019
    Машко
    Баш сега ги разгледав на Lenovo Exclusive Store, цените се многу повисоки за разлика од моделите на ASUS. Буџетот ми е флексибилен и зависи од вредноста што ја добивам за парите. Ќе се јавам утре и кај леново да видам што имаат на лагер и како им се движат цените. :)

5. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,482
    4,260
    23 Јуни 2015
    Машко
    Цените се повисоки но добиваш реален производ за парите. Побарај понуди од сите ИТ продавници кај нас, пиши им е-пошта, ќе ти одговорат со цена и рок на испорака.

Од останативе ја би погледнал само ДЕЛЛ.

На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

69
    60
    3 Јануари 2019
    Машко
    Фала многу за сугестиите. Асусот има многу негативни рецензии за ZenBook моеделите.

Им пишав на доста, до сега само iStyle ми вратија, со цена што е ненормална (30% поскапа од цените на запад).

7. smole

smole
    Unstoppable

2,895
    3,218
    18 Април 2007
    Јас кога купував Thinkpad (T480) пред година и кусур, најефтин од Европските Леново сајтови ми искочи од Lenovо UK - прочитај ја темава.

На Zippo и TheMarshal им се допаѓа ова.
  8. Astro

Astro
    Guru

5,996
    8,117
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Asus е лоша шега што кошта многу пари.

На SiPy` и Rukfash им се допаѓа ова.
  9. Zippo

Zippo
    On your way to fame

676
    621
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Апсолутно. Од каде и да земе му важи интернационална гаранција.

Дефинитивно најдобар избор за ултрабук ти е Thinkpad.

10. Psycore

Psycore
    Gaining Experience

469
    403
    12 ноември 2013
    Како што пишав и во друга тема. Користам службен ThinkPad T580 (15", 8th Gen Core i5, 16GB DDR4, 250GB SSD) и имам само пофални зборови за истиот од секој аспект (од перформанси, до екран, до тастатура). Некои колеги имаат помала верзија 13" (без num-pad). Ако ти одговара буџетот, топла препорака.

Исто како корисник на MacBook Pro 13" 2015, таму предности во однос на овој лаптоп се:
    • Екран (поголема резолуција има, на помал екран + Retina)
    • Trackpad подобар
    • Изработка (Алуминум vs пластика)
    • На двata вадам 4-5 саати battery life. Но, фактот дека ThinkPad-ов има 2 батерии и го вади тој battery life, не ми се допаѓа. Никогаш не сум користел Battery Saver.
    Топла препорака и за овој. Зависи што ти лежи и одговара повише.

Пиши што ќе одбереш и први импресии.
    Со среќа.

На Astro му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...