1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака на конфигурација за фото студио

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од * ILE *, 2 Април 2011.

 1. * ILE *

  * ILE *
  Intern

  59
  21
  14 Декември 2010
  Ке ве молам ако можи да ми препорачате конфигурација за во фото студио,претежно се работи фотошоп и обработка на видео матријали.Сакам да биди нешто нај нај што го има кај нас, за цена не проблем,па препорачајте да се избери најдоброто.Значи да биди и монитор вклуцен во конфигурацијата поздрав:LOL:
   
 2. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,636
  1,295
  13 Август 2009
  Машко
  Мора ли само тоа што го има кај нас.. :plachko2:

  Епа вакво нешто отприлика ( ако може и од странство )
  CPU: Intel Core i7-2600K
  CPU Cooling: Scythe Mugen 2 Revision B
  MOBO:Asus P8P67 WS Revolution
  Graphics: 2 x XFX Radeon HD 6990
  SDD: 2 x A-Data S599 64 GB SSD in RAID 0
  RAM: 8 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-1600 CAS 8
  HDD : Samsung F3 1 TB
  CASE: HAF X
  PSU: 1000W Corsair


  за монитор.. обавезно IPS панел, некој од поискусните членови нека каже поточно каков модел
   
 3. Goran123

  Goran123
  Gaining Experience

  954
  159
  25 Јуни 2010
  Наместо Samsung 1TB, би ставил 2 x WD 2TB Black SATA3 во RAID, од кој едниот ќе прави бекап (кој работел со видео едитирање и кепчање со саати, знае колку е важно да се има мирор за бекап) ;)
   
 4. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,636
  1,295
  13 Август 2009
  Машко
  добра идеа.. во RAID 1, и едно UPS :)
   
 5. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,508
  14 Мај 2008
  Машко
  Колку испаѓа ова комплет? околу 5-6000 евра? :p
   
 6. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  Ова е ЃАОЛ ИПОЛ ама каква машина ке бидеее леле мајко
  btw ако ја земеш оваа нема да зажалиш верувај.
   
 7. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,636
  1,295
  13 Август 2009
  Машко
  колку е толку е.. шефот кажа дека цената не е проблем, а може дури и повеке монитори да се земат тогаш, eyefinity. :baknezh:
   
 8. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,345
  348
  5 Јули 2009
  “шефот“ ги бара ствариве на гугл да види што ќе земе :LOL:
   
 9. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,636
  1,295
  13 Август 2009
  Машко
  Ае за да не ги траже шефот.. еве линкови :) ( ако може ставите ги во мојот прв пост на оваа тема :) )

  CPU: Intel Core i7-2600K
  CPU Cooling: Scythe Mugen 2 Revision B
  MOBO:Asus P8P67 WS Revolution
  Graphics: 2 x XFX Radeon HD 6990
  SDD: 2 x A-Data S599 64 GB SSD in RAID 0
  RAM: 8 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-1600
  HDD : WD Caviar Green 2TB 64MB Cache SATA 3.0Gb/s 3.5" ( green бидејки е за бекап и податоци )
  CASE: HAF X
  PSU: Thermaltake Toughpower Grand TPG-1050M 1050W
  Mouse: Cyborg R.A.T. 9 Mouse ( my favorite :baknezh: )
  Pad: Steelseries 9HD
  Keyboard: некоа кинеска од 200 денари. :LOL:

  Ова е 3240 долари ( ~141000 денари )

  е да.. ова е БЕЗ монитор/и :)
   
 10. Goran123

  Goran123
  Gaining Experience

  954
  159
  25 Јуни 2010
  Во оваа конфигурација, Green некако не ми се уклапа :) Во ред е ако го користи за мануелен бекап, ама гледам освен 2 x SSD, нема друг HDD, а со SSD, тешко дека ќе го користи за видео едитинг (зборам за големината на фајловите после кепчање). Така да јас сепак би одел со првата моја препорака, Green аут, а 2 х Black во RAID ин ;)
   
 11. Ceco

  Ceco
  Gaining Experience

  620
  171
  29 Септември 2010
  Што ќе му е таков маус..иако има неограничен буџет?
   
 12. Angel

  Angel
  Intern

  314
  25
  21 Април 2007
  Ova e tvoj neostvaren son ili...??? Nema potreba od frlanje pari za tolkavi sitnici kako pad ili gluvce...

  Moj izbor e i7 EE, so triple channel DDR3, 12 GB RAM, eden 128GB SSD za OS i eden 64GB SSD za cache, posebno za Photoshop. Ako za video montaza koristis Adobe kolekcija, togas obavezno NVIDIA graficka karticka, GTX460 kako osnovna ili Quadro, ako budzetot e pogolem. 2x1TB diskovi, vo RAID 0, kako rabotni, a ne za bekap, i 2x1TB vo RAID 1 ako imas potreba za bekap. Ako retusiras vo Photoshop, togas i najevtiniottablet e podobar od najskapoto gluvce i pad...Zatoa ne e loso i toa da go stavis vo predvid...
   
 13. * ILE *

  * ILE *
  Intern

  59
  21
  14 Декември 2010
  Фала многу за препораките,ако можи препорака за монитор и звучници.Газдата на фото студиото оди почесто во Франција па ако можи од таму да донеси некој ваков ѕвер како што препорачавте.:bravo:
   

Сподели

Вчитување...