Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Препорака матична плоча AMD Ryzen 7 7800x3d

pacerMK

Gaining Experience
28 декември 2015
125
172
Ohrid
Здраво дечки. Најпрвин да се извинам доколку постои ваква тема.
Порачав 7800x3d и G.Skill Trident Z5 Neo 6000MHz CL30. Поради целава оваа фама со мртви процесори, лоши биоси и SOC волтажи, малку сум во дилема со кој бренд да одам.

Некоја препорака за матична плоча би била добре дојдена.

Благодарам однапред.
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.199
1.328
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
AMD се познати по дефекти на процесори, мене 3900X по два дена користење ми цркна, а на другар 5800X, додека со Intel никогаш го немав тој проблем (не ни бев свесен дека процесор може да цркне пошто во 20 години користење ПЦ немав такво искуство, ни пак знаев некој што му цркнало процесор), а чисто од радозналост мигрирав кон AMD кога се направи фамата за Ryzen. Од тогаш ги избегнувам AMD за да не ми се повторат тие стресови.
 
Последна промена:

Skorp

Gaining Experience
25 август 2016
445
437
Skopje
Јас користам асус без проблеми до сега. Ги поправија проблемите со последните биоси.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.033
13.952
AMD се познати по дефекти на процесори, мене 3900X по два дена користење ми цркна, а на другар 5800X, додека со Intel никогаш го немав тој проблем (не ни бев свесен дека процесор може да цркне пошто во 20 години користење ПЦ немав такво искуство, ни пак знаев некој што му цркнало процесор), а чисто од радозналост мигрирав кон AMD кога се направи фамата за Ryzen. Од тогаш ги избегнувам AMD за да не ми се повторат тие стресови.

Во право си, тоа е одлична причина зошто би избегнувал AMD :ROFLMAO: тоа ќе им ја бутне цената сега на AMD и ќе им паднат акциите.

giphy.gif
 

Ron26

On your way to fame
4 мај 2019
529
724
Само Асус плочи мислам го имаа овој дефект, така да не би се замарал ако не е Асус плочата со која планираш да го користиш.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.033
13.952
Само Асус плочи мислам го имаа овој дефект, така да не би се замарал ако не е Асус плочата со која планираш да го користиш.
Ако не се лажам, сите го имаа тој баг што се јавува при специфични ситуации, не при сите ситуации. Асус само ги критикуваа пошто се испонашаа таму нешто, не памтам што. Така да, која и да е плоча прва работа со default биос сетинзи, апгрејд на биос и тоа е тоа.
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
710
642
не се само Асус со овој проблем - до сега сите пуштија биос упдејт и би требало која и да купиш да ја флешнеш пред користење

ја баш планирав да обновам конфигурација но со целата дешавка се откажав
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.531
4.351
Писти Охту
AMD се познати по дефекти на процесори, мене 3900X по два дена користење ми цркна, а на другар 5800X, додека со Intel никогаш го немав тој проблем (не ни бев свесен дека процесор може да цркне пошто во 20 години користење ПЦ немав такво искуство, ни пак знаев некој што му цркнало процесор), а чисто од радозналост мигрирав кон AMD кога се направи фамата за Ryzen. Од тогаш ги избегнувам AMD за да не ми се повторат тие стресови.
Вистина, еве баш вчера го кладов 12тиот 5600х на матичнава, сите претходни ми се расипуваат. Во сервис ко ќе ме видат одма знат зошто идам, и имат одма заменски да ми дадат.
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.199
1.328
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Вистина, еве баш вчера го кладов 12тиот 5600х на матичнава, сите претходни ми се расипуваат. Во сервис ко ќе ме видат одма знат зошто идам, и имат одма заменски да ми дадат.
Јас споделив мое искуство. Intel е воглавно постабилна платформа за мене. Никогаш немало проблем со Bios, квалитет на чипови и тн на машини што се 24/7. Инаку баш ми е мило што слушам дека АМД добро се покажале за вас.
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.033
13.952
Јас споделив мое искуство. Intel е воглавно постабилна платформа за мене. Никогаш немало проблем со Bios, квалитет на чипови и тн на машини што се 24/7. Инаку баш ми е мило што слушам дека АМД добро се покажале за вас.
Дај батали го муабетов, мислам wtf!
 

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
572
909
Мрзен Ораовец
AMD се познати по дефекти на процесори, мене 3900X по два дена користење ми цркна, а на другар 5800X, додека со Intel никогаш го немав тој проблем (не ни бев свесен дека процесор може да цркне пошто во 20 години користење ПЦ немав такво искуство, ни пак знаев некој што му цркнало процесор), а чисто од радозналост мигрирав кон AMD кога се направи фамата за Ryzen. Од тогаш ги избегнувам AMD за да не ми се повторат тие стресови.
Дечкото веќе купил процесор, муабетот твој во овој случај е само труење на темата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.663
Мислења
946.888
Членови
34.141
Огласи
2.009
Најнов член
Paleyrenk
На врв Дно