Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Препорака лаптоп за факултет (ФИНКИ)

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
359
950
Скопје
Како што пишува во насловот, ми треба препорака за некој лаптоп за студирање бидејќи сега почнувам на ФИНКИ (Ако е битен и смерот, Компјутерско Инжинерство).
Буџет - околу 50-55к. И мора да може локално да се купи.
Од другари што се запишаа исто со мене на ФИНКИ ми предложија (и имаат земено) гејмерски лаптоп ама не сум експерт на тема со Лаптопи и затоа прашувам тука што би било најдобар избор: AMD или Intel, што е подобро? Дали графичка ќе прави голема разлика во мојот случај?

Секое мислење е добредојдено. Ви благодарам на вниманието.
 

Jovan.T

Intern
17 јуни 2016
19
17
www.a2hosting.com
Доколку планираш да играш игри или пак да развиваш во иднина, најдобро е да земеш со графичка. До душа во секој случај, ако веќе даваш 50к земи со графичка. Тоа Интел или АМД зависи од конкретниот процесор. Јас не ги пратам многу да ти предложам конкретно.
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.252
1.469
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
ASUS 7800 XT 16G
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Од лично искуство како студент на ФИНКИ, ќе те посоветувам дека нема потреба од скап лаптоп или Мекбук, земи обиечн лаптоп од 30к до 50к секој 4-8 јадрен Ryzen ќе ти заврши работа, гледај повеќе storage и RAM да има. Има два три предмети што се специвфични, бараат специфичен оперативен, пример ако земаш изборен предмет Визуелно програмирање ќе ти треба Windows пошто се учи изработка на апликации на Windows (Microsoft Winforms, Wpf, итн). Ако земаш предмети кај што се учи изработка на iOS apps во Swift ќе ти треба Мек. Графичка само ако играш игри, не верувам дека ќе ти треба за други работи или освен ако не забегаш по 3д моделирање, game development и тн, тоа ти е се по твој избор. Сите други предмети може да се тераат на било кој оперативен и на најслаб лаптоп. Среќно.
 
Последна промена:

stefan_mkd

On your way to fame
18 март 2015
769
584
Mac Book Air M1 512Gb - Повеќе од довлоно моќен за работа во наредни години и најдобра изработка во ценовен ранк. Батерија трае доволно долго да на факс одиш без полнач.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.840
5.816
Skopje
Mac Book Air M1 512Gb - Повеќе од довлоно моќен за работа во наредни години и најдобра изработка во ценовен ранк. Батерија трае доволно долго да на факс одиш без полнач.
Не верувам дека влегува во буџетот од 50-55К
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
359
950
Скопје
Доколку планираш да играш игри или пак да развиваш во иднина, најдобро е да земеш со графичка. До душа во секој случај, ако веќе даваш 50к земи со графичка. Тоа Интел или АМД зависи од конкретниот процесор. Јас не ги пратам многу да ти предложам конкретно.
Пасија ми беше едно време да развивам игри ама нажалост тука немаме таков пазар (само 3 компании знам Furious Avocado, Dark-1 и Napnok Games).

Од лично искуство како студент на ФИНКИ, ќе те посоветувам дека нема потреба од скап лаптоп или Мекбук, земи обиечн лаптоп од 30к до 50к секој 4-8 јадрен Ryzen ќе ти заврши работа, гледај повеќе storage и RAM да има. Има два три предмети што се специвфични, бараат специфичен оперативен, пример ако земаш изборен предмет Визуелно програмирање ќе ти треба Windows пошто се учи изработка на апликации на Windows (Microsoft Winforms, Wpf, итн). Ако земаш предмети кај што се учи изработка на iOS apps во Swift ќе ти треба Мек. Графичка само ако играш игри, не верувам дека ќе ти треба за други работи или освен ако не забегаш по 3д моделирање, game development и тн, тоа ти е се по твој избор. Сите други предмети може да се тераат на било кој оперативен и на најслаб лаптоп. Среќно.
Благодарам на советот, ќе го земам сето ова во предвид пред да купам. Инаку, ако смеам да прашам, кој смер си/си бил на ФИНКИ?

Mac Book Air M1 512Gb - Повеќе од довлоно моќен за работа во наредни години и најдобра изработка во ценовен ранк. Батерија трае доволно долго да на факс одиш без полнач.
Секогаш сум бил скептичен за Apple производи. Не ја гледам нивната примена освен ако имаш цел комплет iPhone, iMac, Mac Book итн...
Еве имате шанса вие што сте фанови на Apple производи да ме разубедите зошто е подобро. (Барам есеј од 250-350 зборови, +- 10 дозволено со воведен, главен и завршен дел.)

Не верувам дека влегува во буџетот од 50-55К
На старо/Користен.
 

kebe

Gaining Experience
29 март 2012
253
225
Mac Book Air M1 512Gb - Повеќе од довлоно моќен за работа во наредни години и најдобра изработка во ценовен ранк. Батерија трае доволно долго да на факс одиш без полнач.
Во никој случај било што од Епл.
1. Преценети
2. Софтверот е тиња. И Линукс и Винодус се подобри од Макос.
3. Конкреттно Мак Бук Ер е 13 инчен лаптоп. Тоа е повеќе таблет отколку лаптоп, и толку мал „лаптоп“ (од било кој производител) е корисен само за пишување електронски пораки и сурфање на интернет. Мал „лаптоп“ не е за работа.
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
445
828
херцажа
Во никој случај било што од Епл.
1. Преценети
2. Софтверот е тиња. И Линукс и Винодус се подобри од Макос.
3. Конкреттно Мак Бук Ер е 13 инчен лаптоп. Тоа е повеќе таблет отколку лаптоп, и толку мал „лаптоп“ (од било кој производител) е корисен само за пишување електронски пораки и сурфање на интернет. Мал „лаптоп“ не е за работа.
1. Преценети - Лаптоп со најголема вредност за цената затоа што е ќе ти истрае најмалку дупло повеќе од било кој Windows лаптоп. Да не правиме муабет за батерија и целовкупен квалитет на изработка на мек и на windows лаптоп од 50к. Преценет лаптоп можеме да кажеме за windows лаптоп од 35к.
2. Софтверот е тиња - macOS е светлосни години испред Windows и Windows нема никогаш да го стигне, дури и ако macOS остане како што е денес, а Windows продолжи во девелопмент неколку милиони светлосни години.
3. Конкреттно Мак Бук Ер е 13 инчен лаптоп. - Да, 13 инчен, не 6.7 инчен. Разликата од 13 инчи до 15 инчи е занемарлива. И двата се мали.
 
Последна промена:

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.837
5.746
Најголемиот проблем за реални корисници на OSX се контрол и неконтрол и команд и некоманд копчињата. Ова е најголем проблем зошто е непоправливо, тоа е тоа и толку.

Втора клучна работа за реални корисници е немање на таскбар. Ужасен менаџмент на прозорци има OSX. Има некои крпеници за да се оправи работата, ама проблемот е многу присутен.

Другото ај некако се оправа и се поднесува, како фајл менаџментот, како апликациите и инсталации и бришења, барање на нативни апликации и недостаток.

Од друга страна за сурфање, и за „контент креација“ и за куцање блогови, како и било која работа во еден софтвер кој нема многу мултитаскинг со други прозорци и слично е супер.

Батерија и батериски менаџмент има беспрекорен. Ова е толку многу добро што само заради ова едвај се додржувам да ги трпам оние одвратни глупости од погоре. Ама едноставно не дава душава. Пробувам, на неколку наврати, ама не се трпат едноставно.

Екрани имаат супер.

Тастатури супер.

Тачпад супер.

Не ти треба пират зошто си има оперативен систем, пејџес, намберс, киноут беспари...

Ама тоа првите пасуси... гангрена. Загноена.
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
359
950
Скопје
...ќе легнеш повеќе колешки, отколку некој со делл. :D
Ама Макбук Аир е 13 инчен, додека Делл и другиве се 15 инчни. Does size matter? Доста луѓе би се согласиле дека е битна големината.

Шала на страна, не купувам Dell повторно во живот. Моментално овој што го имам Dell Vostro е стварно катастрофа иако има океј спецификации за сурфање на веб, сепак сецка доста и кочи на chrome. А исто така, 3 пати инсталирав Linux distro и 3 пати го избриша и како да не постои. Како subtle message ми дава дека Linux не го бива или нешто.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.840
5.816
Skopje
Уште една тема која се сведе на јабучари vs сите други. Само еден член пиша конкретно за тоа што е и поставена темата: најсоодветен лаптоп (јадра, меморија сториџ) за студии на Финки
 

stefan_mkd

On your way to fame
18 март 2015
769
584
Ама Макбук Аир е 13 инчен, додека Делл и другиве се 15 инчни. Does size matter? Доста луѓе би се согласиле дека е битна големината.

Шала на страна, не купувам Dell повторно во живот. Моментално овој што го имам Dell Vostro е стварно катастрофа иако има океј спецификации за сурфање на веб, сепак сецка доста и кочи на chrome. А исто така, 3 пати инсталирав Linux distro и 3 пати го избриша и како да не постои. Како subtle message ми дава дека Linux не го бива или нешто.

Јас сум на 13 инчи МБП и не би го менувал за поголем. Бенефитите од пренослив лаптоп ми се далеку позначителни од поголем рабоетен простор. Кога ми треба екран, палам 24 инчи.

Изработка, квалитет на екран, батерија, тастатура, тачпед и звучници се врв во ценовен ранк и тоа како се приметува.

Промената од Винодус на осХ ќе трае некое време и може да те лажам дека нема да ти фалат некои ситници, но се е ствар на навика. Прифати промена и терај понатаму, а не кенкај на форуми ко некои :p.

Од друга страна, аргументите за виндоус се познати и не би ги коментирал. Сите сме израснати на него и ни е „мајчин“ ос.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
624
495
Се надевам нема да бидам разбран како застапник на една или друга страна во тоа дали вреди да се вложи пола од цената во брендот отколку перформансите што ги нуди лаптопот, ова важи и за оние посточките брендови што напукуваат големи брендови маржи за квалитет што нема врска со „apple“

Ова е моето искуство:
Јас завршив Финки во КНИ(старата програма) и пола студирање се „грабав“ со моите родители и роднини за земање за нивните лаптопи за работа. Односно немав лаптоп до 3-та година и само имав еден солиден статички систем зошто долго време мислев дека лаптопите се печки што топлат колена и се со краток рок на траење(нема потреба да ме убедувате, тоа било во минатото).
Поради тоа што Алгоритми и Податочни Структури беше бурно и не можеше еден ден без лаптоп да се појавам, истото и за База на Податоци и некои од изборните предмети со работа во облак или со високи перформанси; успеав некако да се задолжам и да си го исплатам после 4-та година лаптопот. Нешто што ми фалеше е што лаптопот беше многу спор при стартување. Земав лаптоп колку да се каже и имав големи проблеми со предметот со високи перформанси зошто 4 „гигабајти“ „рам“ меморија беше толку лошо што само издржуваше 15-30мин каде поради спората пресметка и проток на податоци ме исклучуваше серверот на Финки па професорот го намести серверот да работи во помала количина на податоци за да можеше серверот да не го исклучи. Процесорот чинам беше „A12-9730P“ и мислам не беше нешто проблем за работа. Кога дојдов во 4-та година, софтверите за Податочно Рударство и Паралелно програмирање многу се мачеа на мојот лаптоп и дури паднав на колоквиум поради тоа што целиот проект се коруптираше при пишување код.

Да не одложувам многу со темава, јас силно препорачувам да земеш 6 јадрен процесор со архитектури од 2019 навака(важно е само доколку сакаш помала потрошувачка на струја да одиш со „АМД“ а работата со „Интел“ е што повеќето програми-во годината на мои студии беа посредени да работат со него). Колеги имаа проблеми со предметот „микропроцесори“ зошто имаа многу стари лаптопи на „АМД“, јас само на почетокот превземав една библиотека за емулација на инструкциите од Интел и во ред си беше до положување.
Друго што препорачувам е минимум 12 „гигабајти“ „рам“ меморија и пола „терабајт“ склад меморија зошто ќе правиш многу многу тест кодови што ќе бидат неоптимизирани. Во врска со екранот, сум чул и за и против користење на помали екрани. Немам силно мислење дали мора да биде 15,13,17 инчи. Оставам на претходните мислења, во пракса ти значи зошто ќе имаш повеќе прозорци отворени што ќе бидат текст процесор, работна околина за код, сигурно некоја презентација/видео/документ, и над тоа потребните софтвери за работа во крајните години на студирање што се движат од многу лоши до многу добри со спецификациите што ги бараат. Ако имаш потреба да работиш во „Адобе“ програми, последните верзии многу ама многу бараат од минимум спецификации за работа.

Ако ти значи, имаше професори и студенти со „мак“ лаптопи и извноредно си работеа на нив ама некогаш, имаше арогантни асистенти кои ги тераа сопствениците на „линкус“ и „мак“ оперативни системи да прават виртуелки за „виндоус“ да речам беше изолирано отколку често сценарио од колега до колега(претпоставувам некои машини беа толку стари немаше друга опција).

Благодарам однапред за трпението и времето посветно на читање на овој долг текст.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
3.073
5.278
Имаш солиден буџет за лаптоп и треба да размислиш на каков тип машина сакаш да ги потрошиш. Во суштина за твојот буџет има 3 вида на лаптопи:

1. Гејмерски
Овој тип на лаптопи не ти го препорачувам од причина што е тежок, габаритен и со многу послаби перформанси во однос на батеријата.
Големина 15.6“/17.3“

2. Best Bang for Your Buck
Ефтина изработка, слаб дисплеј, океј перформанси на батерија, НО одлични во однос цена-перформанси.
Големина 15.6“
Ултра буџет + рам - https://www.anhoch.com/product/5992...-5300u-4gb256gb-ssd156-fullhddosultraslimgray

3. Ultrabook/Light & Portable
Ова е категоријата што мислам дека тебе ти треба. Главните карактеристики на овој тип лаптопи се одликуваат со добра/квалитетна изработка, солиден дисплеј и солидна батерија. Во заден план се ставени процесорот/рамот/графичката/ссд-то и сл.
Големина 15.6“/14“/13.3“
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.840
5.816
Skopje
Ова мислам е моментално најдобро што може да се земе за сума од околу 50к

Лаптоп Lenovo IdeaPad 5 Pro 16ACH6, сива боја

Алуминиумска шасија, Рајзен 7 ЦПУ, 16г РАМ и 512Г ССД. Плус и голема батерија.
1. Не е од локална продавниџа (еден од условите)
2. Не се бара најдоброто за 50К, туку најсоодветно за Финки во тој ценовен ранк.
3. Чешка тастатура.
 

GoranMak

Gaining Experience
13 февруари 2020
189
188
Штом првиот услове не е задоволен тогаш ништо :)

Имам видено Yoga 7 од жирафата со таа чешка тастаура и не изгледаше страшно.
 

hawk

Intern
19 март 2022
36
33
Јас студирам на ФИНКИ и можам да ти препорачам Macbook Air M1 base model(8 со 256), моментално е на некоја акција со Mastercard картичка во iStyle за 58900. Кај мене беше клучно што е лесно пренослив и компактен, а сепак има одлични перформанси. Батеријата држи добри 8-9 саати работа, што ретко се наоѓа кај друг лаптоп. Мислам дека во iStyle можеш попуст да добиеш и со индекс, цената редовна му е 62900. И тастатурата и тракпадот се out of this world. :)
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
965
479
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Другарче додека студираше на финки нон-стоп маваше со јабуки по јабучарите вклучувајќи ме и мене.
Откако се вработи, му фрлија Macbook Air 13" 8/256GB и го закопаа. Па откако престана да хејта, почна да ги воспева па дури и пред некој месец и самиот ајфон си купи.
Сума сумарум, доколку си во можност да купиш Apple лаптоп не се ни мисли. За хардверот не би коментирал многу многу иако тоа M чиповите им се гром (добро е што на актуелнава генерација конечно им ставија full hd камера, смешно беше со 720p за таа цена), но macos е авион. Windows може вода да им носи и на него и на Linux. Кај мене ни со 20GB рам пак не се однесува саглам Windows. Доколку планираш да гејмаш, батали Apple. За мир у куќа формулата според мене е: Mac + Playstation.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.262
12.099
Скопје
androgaming.com
Што и да одбереш ако зимаш PC гледај тоа да е со некој процесор од 12ген. на интел. Тие E cores чуда прават со батеријата. 60Wh ми трае по цели денови нет + јутуб + работа со милион прозорци, ексели итн.

Два тестирав, еден е i5 1235u другиот е i7 12700H. Мислев дека i5-ката ќе тера многу повеќе батерија ама не е така. Разликата е саат време + во негова корист, ама многу е послаб и има 14" екран, додека другиов е со 15.6"

Сега го користам i7 секојдневно и не ме разочарува. Не сум видел ни процент да изгуби со спуштен капак (стендбај).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.131
Мислења
975.247
Членови
35.440
Најнов член
Tr.Krstev
На врв Дно