• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорака: Апарат/машина за еспресо (до 150 евра)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
956
1,327
Сакам да купам машина за еспресо за домашна употреба, па разгледаувам моментално што опции има. Ми треба насока, совет и препорака доколку имате. Со други зборови: кај да барам, што да очекувам и ваши препораки доколку имате искуство со машина од овој ценовен ранг. Не сум спремен да давам повеќе пари т.е да скокнам на машина од повисок ранг зошто не знам колку често ќе се користи. Не сакам да имам машина од 400 евра зошто не би го извадил максимумот од неа.

Не сакам да е на капсули зошто преферирам традиционален метод на правење. Конкретко гледам од Сетек De'Longhi EC235.BK па после кратко пребарување изгледа ОК за парите. Што мислите? Секој совет е добродојден!
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,597
2,720
Во моментов користам Krups XP3208, купена од Нептун пред околу 2 години, и ја користам за 2 до 3 кафиња, секој ден. Цената мислам дека и беше околу 7,200 тогаш, што ти е во буџет. И колку што гледам е мнооогу слична со DeLonghi-во што ја гледаш.

Со оглед на цената, јас сум задоволен, само што имај на ум дека за неа купив и дополнителен тампер (тој во кутијата е пластичен и мек), и мелница (купено мелено кафе е обично прегрубо за ваков кафемат). Заебанцијата со неа, и со сите слични машини, е што имаат pressurized portafilter, што до некаде вештачки прави крема која е погуста и подебела отколку што би требало, бар за еспресо. Исто, стапчето за млеко бара многу време за загревање и споро постигнува температура при употреба.

Настрана од ова, имаш можност за едно/две кафиња, солидна големина резервоар и веројатно ќе добиеш пристојно кафе.

Знам дека ти е малку вон буџетот од 150 евра, и е скоро дупло од EC235BK, ама јас би ја препорачал DeLonghi EC685BK ради non-pressurized портафилтерот. Немаш простор за загревање на филџани горе, ама па и на Krups-ов мој (претпоставувам и на EC235BK), истата е бескорисна зошто не добиваш температура горе. Имај на ум дека портафилтерот кај овие е 51mm, не 58mm како кај поскапите машини, така да тампери и останати додатоци се tough to come by.
 

Ron0n

Gaining Experience
18 ноември 2010
113
210
Ron0n's setup  
Processor & Cooler
Core i9 10900K @ 5.3Ghz + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI MAG Z490 Tomahawk
Storage
1TB Samsung 970 Pro NVMe + 8TB IronWolf Pro
PSU
Corsair HX1200
RAM
HyperX - 64GB DDR4 (4 x 16)
Video card
ASUS GTX 1080Ti
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
CMStorm TriggerZ - MX Brown
Audio
Razer Nari Wireless Headphones, Altec Lansing 2.1
Monitor
Samsung 27" S27D590, 2xPhillips 22" 225B
Јас користам (и би ти препорачал) DeLonghi Caffe Venezia. Купен е 200евра од човек во Скопје (кој ги продава и сервисира - така што имаш peace of mind). Уредот е половен, нов претпоставувам дека бил платен доста поскапо. Мое (полуаматерско) познавање е дека овие уреди се класа до две над буџет уредите кои можеш нови да ги купиш за таа цена.

Купив две парчиња, еден на работа што го штракаме по 30-40 пати дневно и еден за дома што се штрака по 5-6 пати дневно. Тој на работа го користиме веќе година ипол (тешко користење) без апсолутно никакви проблеми (само редовно се чисти од бигор со специјално средство - кога ќе си каже самиот дека му е време). Кафематот е мазга, не знае да застане!

Користи кафе во зрно што за мене беше главен buying point (има дел и за мелено кафе). Само ставаш вода (флаширана, не чешмовача), ставаш кафе по желба и со едно копче си завршил работа, нема филозофија. Претходно имав кафемат од Neo (околу 5.000 платен во техномаркет ако памтам добро), и ми одземаше премногу време да направам неколку кафиња наеднаш бидејќи целата процедура се правеше пешки. Се преродив кога земав prosumer кафемат.

Ако те интересира, пиши во ПП ќе ти испратам контакт телефон од човекот (фер момак, не е серко).

EDIT: башка ова не би било ИТ форум ако не ти препорачаме нешто изнад буџетот :ROFLMAO::ROFLMAO:
 
Последна промена:

AlexM

On your way to fame
14 јануари 2009
966
538
City of Consuls
AlexM's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4570 Processor
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
Samsung 850 EVO 250GB
PSU
Elite 600W - V3 | Cooler Master
RAM
Kingston HyperX FURY 8GB Kit (2x4GB) 1600MHz
Video card
XFX AMD Radeon™ RX 580 GTS Black Edition 8GB
Case
DEEPCOOL TESSERACT SW
Mouse
Logitech М510
Keyboard
Everest Rampage KB-R88 Black
Audio
Logitech - 5.1 Surround Sound Speakers Z506
Monitor
LG LED IPS 22EA53 + Samsung S22F350 LED
OS
Windows 10 TP
Неодамна ја купив Beko cep5152b

Од Нептун, 6400ден е редовна цена.
Одличен апарат за есп. за тие пари.
Читав дека го рангираат за најдобар апарат до 200£, и јас би го препорачал. Процесот на правење кафе е мануелен, има добар стимер за млеко.
За домашна употреба, добар апарат за ок цена.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
259
361
Да не отворам нова тема, да не знае некој каде има празни капсули за Dolce Gusto во Скопје?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,101
Мислења
838,551
Членови
29,018
Најнов член
dimitar.spiroski
На врв Дно