1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорајачте ми слушалки за со Лаптоп

Дискусија во форумот 'Слушалки, звучници и аудио продукти' започната од Futurelakimens, 9 ноември 2019.

 1. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,423
  871
  12 Април 2017
  Машко
  Здраво,

  Моментално користам Redmi AirDots, али батеријата им трае околу 4 часа, па не се баш погодни за со лаптоп, а супер се за со телефон.

  Е сеа незнам дали можам да најдам слушалки до $25-$30 кои би биле со доста долга батерја (7-8 часа), но исто така да имаат и доста низок latency. Не пукам кантер, али ако касни звукот неможам ни филмчиња да гледам.

  Исто така сакам да бидат и мали, пошто лаптопов е 13", а сакам да можам да си ги носам слушалките со лаптопот секогаш.

  Незнам дали е возможно безжични, па се размислувам и за жични.

  Би сакал од МК да бидат, али може и од Али.

  Еве што сум разгледал до сега:
  SONY MDREX110APR.CE7

  https://www.aliexpress.com/item/328...hweb0_0,searchweb201602_10,searchweb201603_52 (велат до 9 часа батерија)

  Исто така видов и многу Pioneer слушалки (не знаев дека прават слушалки) само незнам колку се добри.

  Благодарам.
   
 2. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,382
  1,012
  1 Јуни 2016
  Ќе заминам малце оф топик, ако касни звукот на филмови, стај си MPC HC и на + и - на тастатурата може да го регулираш звукот :)
   
 3. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,423
  871
  12 Април 2017
  Машко
  Знам дека може да се поправи ако е до филмот, али ако е до слушалките неможе :D
   
 4. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,382
  1,012
  1 Јуни 2016
  Ако ти каснат слушалките, местиш 180 - 200ms на звукот и нема да ти касни више :)
   
  На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Маша

  Маша
  On your way to fame

  290
  642
  24 Април 2007
  Женско
  Јас овие ги имам. Траат. По декларација до 15ч, ама не сум мерела прецизно. Ако сакаш ќе ги оптеретам па ќе ти кажам ;)

  Што се однесува до микрофонот, на повик не ми се пожалиле дека не ме слушаат, ама гугл асистентот нешто забушава, погрешни песни ми пушта :)
   
  Последна промена: 9 ноември 2019
  На itstheigyg му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,423
  871
  12 Април 2017
  Машко
  Можеби ќе звучи глупаво, ама проблем ми е што се бели :D
   
 7. Маша

  Маша
  On your way to fame

  290
  642
  24 Април 2007
  Женско
  Има и црни ;)
   
  Futurelakimens, stefan_off и на Oktar им се допаѓа ова.
 8. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,423
  871
  12 Април 2017
  Машко
  Е ова веќе ми се доаѓа. Ај да видиме и некои други препораки али овие ептен добро ми звучат.
   
  На stefan_off и Маша им се допаѓа ова.
 9. alexmk

  alexmk
  Intern

  40
  19
  28 Јануари 2017
  Gi ima airdots kaj nas?
  Ne veruvam deka sony ke zvucat podobro od redmi.
  Ako mozes sporedi pa pisi.
   
 10. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,092
  4,353
  28 oктомври 2008
  На alexmk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. alexmk

  alexmk
  Intern

  40
  19
  28 Јануари 2017
  Fala za linkot.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,423
  871
  12 Април 2017
  Машко
  1000 денари поевтини се на Али за 11.11 - ако ти прави разлика.
   
 13. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,423
  871
  12 Април 2017
  Машко
  Искрено, очекував повеќе препораки.

  Знам дека сони произведуваат добри слушалки, посебно кога го прочитав ревјуто за MH8.

  Ипак би сакал да имам повеќе избор.
   
 14. Маша

  Маша
  On your way to fame

  290
  642
  24 Април 2007
  Женско
  Пингни го @Андреј може има нешто во ракав ;)
   
  На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  175
  430
  4 Септември 2012
  Машко
  @Futurelakimens ѕирни ги QCY T5 (пребарај рачно, скриени се поради Singles' Day промоција).
   
  На Futurelakimens и Маша им се допаѓа ова.
 16. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,423
  871
  12 Април 2017
  Машко
  Добри се, али траат скоро исто колку и AirDots. Тоа ми е мене главен проблем...
   
 17. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  175
  430
  4 Септември 2012
  Машко
  Нема да најдеш TWS слушалки под 25 долари што траат 7 саати и звучат добро, без аудио лаг, комотни и со добар микрофон. Откажи се од таа идеја и купи си жичани :)

  Но, ако си спремен да направиш компромис и намалиш на screen/listening time, тогаш овие се no brainer за парите.
   
  На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,423
  871
  12 Април 2017
  Машко
  Па затоа и пишав во првиот пост дека прифаќам и жичени слушалки. Ќе ги користам исклучиво со лаптоп, така да не ми е проблем да бидат и жичени.

  Знаеш некои добри жичени слушалки? Едино сакам да бидат мали(in-ear) за да може да ги носам секаде со лаптопот.
   
 19. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  843
  760
  31 Мај 2011
  Anhoch PC Market Online - Earphones Sony MDR-EX110LPB Black

  скоро 2 години ги имам, преживеале се, заштитата околу кабелот што влага кај самите слушалки се има поткинато, ама кабелот е прав и здрав и без проблеми долго време веќе. не се ни осеќаат во уво, единствените слушалки можеби што не ги осеќам. И одличен звук, успат. Вредат секој денар, според мене. И ете, црни се :)
   
  На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,423
  871
  12 Април 2017
  Машко
  Се одлучив да одам со малку по-авантуристичка опција: Tin T3

  Прочитав доста добри ревјус по интернет, па ќе видиме дали ќе имам слушалки во вредност од $100 или во вредност од $5 :D
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Маша

  Маша
  On your way to fame

  290
  642
  24 Април 2007
  Женско
  Living dangerously! Ми се допаѓа ;)
   
  На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  356
  566
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Не би рекол дека ти е авантуристичка опцијата. Баш се фалени и докажани. Но не се V-shaped.
   
 23. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,423
  871
  12 Април 2017
  Машко
  Прочитав и голем број ревјуа кои велат дека висината на ~10k фреквенцијата им штетело на ушите.

  А во врска сo "V-Shaped", одлучив да пробам со поизрамнети фреквенции. Тоа ми беше и дел од изборот - овие се IEM (In-Ear-Monitors), колку што да може да бидат за таа цена.
   
 24. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,423
  871
  12 Април 2017
  Машко
  Стигнаа овие ептен брзо. Нарачано 29 ноември, стасаа 16 декември. 17 дена.

  Ова нема се случено од коа ги нарачав првите QKZ слушалки од Али.

  Пишуваше 24-42 дена, али стандард шипинг.

  Морам да кажам, доста подобри се од Redmi Airdots, повеќе бас имаат и почист звук на сите фреквенции.

  Една замерка ми е дека кабелот што влегува во слушалките е искривен 90 степени па мора да ги моташ околу уши за да бидат ок.
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 25. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,382
  1,012
  1 Јуни 2016
  Како се на бас?
   
  На Psychobilly му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...