1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорачајте smartwatch за деца

Дискусија во форумот 'Преостанати мобилни уреди' започната од skullmonkey, 22 Мај 2020.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Сакам да му купам на син ми (8 години) смарт воч за гео локација и телефонски повици.
  Има ли некој искуство или да предложи некој конкретен бренд/модел кај нас?

  - Не ме интересира телефон
  - Нема потреба од никакви интерактивни ствари на него

  Фала ви.
   
 2. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,146
  1,239
  11 Март 2011
  Гледавме пред некој месец, за таа возраст може најдобро MyKi Watch, може да се следи дете, а може и да сврти на родител по избор со кликање на икона. Чинеше околу 4500 денари.

  Следно има во Анхоч некој генерички сат кој е имитација на MyKi но некако полоша изработка и не е водоотпорен. Тврдеа дека е Vivax сат кој е ребрендиран. Виваксот и вториот сличен чинеа 2000-2500 денари.

  Одличен избор е Mi band 3/4, но ги нема опциите кои што ги сакаш, но е водоотпорен, цена околу 1800/2400 (зависно 3 или 4, може е и поевтино сега).

  Ако ептем сакаш да го стокмиш Galaxy Watch Active, но некако прескапа играчка како за дете, цена околу 14500.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 3. damil

  damil
  On your way to fame

  765
  812
  2 Јануари 2015
  Машко
  Ако више играме мајтап нека му земе GARMIN Fenix 6.

  Би рекол првиот дека е најсоодветен, не мо е јасно зошто изборот на саати за деца е толку мал, или се изгор скапи или се најефтина кинезарија.
   
  viktooooor, bxxxn и на acikaaa им се допаѓа ова.
 4. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,146
  1,239
  11 Март 2011
  Кај виде мајтап, купувавме, прошетани сите продавници, пишано што има на пазарот со цени.
   
  damil, skullmonkey и на Necromancer им се допаѓа ова.
 5. architect

  architect
  Unstoppable

  1,962
  2,344
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Myki Watch 5490 денари
  • Работи со COOL KIDS SIM картичка;
  • Унапреден GPS со постојана врска до еден од 12-те сателити за прецизно утврдување на локацијата на детето, со опција „историја на локации“;
  • Можност за однапред поставени безбедносни зони и известување штом детето излезе од нив;
  • Копче за брзо повикување во случај на итност, со чие активирање детето се јавува на првиот број од SOS листата;
  • Целосна контрола над броевите за појдовни и дојдовни повици.
  • Можност за броење чекори и срцева акција.
   
  Futurelakimens, damil, Маша и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  @bxxxn и @architect, каде го има MyKi и колку држи батерија? Овие од Анхоч ми ги искритикува еден пријател највеќе околу тоа. Ако пушта локација секоја минута или на три минути, батеријата му одела за саат ипол. Ако пушта на секои 10 минути тогаш држи еден ден.
  Дополнително ми рекоа дека апликацијата е нешто сомнителна и дека лоцира на радиус од 10-15 мети.
  Фала ви искрено.

  ЕДИТ: Гледам има два типа часовници од MyKi. Во Телеком е најверојатно MyKi Touch (touch • Myki Watch En), а во А1 е MyKi Watch (Myki Watch En • Smart GPS/GSM Tracker for Kids). Вие за кој се решивте?
   
  Последна промена: 22 Мај 2020
 7. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,146
  1,239
  11 Март 2011
  Земавме Mi Band 3, но за MyKi брендот мислам дека touch е подобро да се земе.

  Ги има кај операторите 5500 телеком (се мислам дека 500 денари беше поевтин претходно) и 4500 во А1

  Makedonski Telekom

  https://www.a1.mk/uredi/telefoni/-/gsm-advisor/MyKi/2993/Touch/ZUzuMqVnBlTW

  На А1 страната пишува дека Hi Communications е овластен сервис, но немам видено во Mi-Store
   
 8. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Каква врска има ми банд 3 со овие функционалности!?
   
  Скоти, Oktar, bxxxn и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,146
  1,239
  11 Март 2011
  Нема воопшто, пишано што се зема, децата бараа некаков смартвоч и бидејќи секое чудо за 3 дена кај нив, земавме што беше best buy за парите. Ги носеа неколку дена и толку. Пишано погоре дека ги нема функционалностите.
   
 10. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Колкави се децата?
  Јас го земам за (пример) да остане на игралиште без мене, да има увид на време и евентуално фа се јави и праша нешто.
   
  Futurelakimens, bxxxn и на mdeni им се допаѓа ова.
 11. civikom

  civikom
  Gaining Experience

  148
  122
  17 Декември 2011
  Машко
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 12. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,146
  1,239
  11 Март 2011
  7 години, но за тоа што ти треба само MyKi Touch
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 13. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Дур сме на темава, тачот не е понеотпорен во однос на обичниот? Не сум го видел во живо и по некоја логика тоа треба да издржи удари и маткање навака натака по игралишта, вода, земја, бетон, огради,...
   
 14. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,146
  1,239
  11 Март 2011
  Немам искуство директно со MyKi, но од тоа што читав некако не ми влева многу доверба дека е премногу rugged, исто и за водоотпорност. т.е. само moisture proof e, не е waterproof.
   
Слични теми
 1. pipelin
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  2,932
 2. Skorp
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  850
 3. skullmonkey
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,185
 4. D3N1EL
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  828
 5. Laik_sk
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  379
Вчитување...

Сподели

Вчитување...