1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорачајте рачна конзола стара генерација

Дискусија во форумот 'Конзоли' започната од skullmonkey, 9 Април 2019.

 1. 123456

  123456
  Gaining Experience

  590
  250
  12 Април 2013
  Машко
  retroarch
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 2. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,707
  2,809
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Од која страна го зема адаптерот и кој поточно? Ја средив Витава јас цакум-пакум сеа треба вакво да нарачам.
   
 3. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  499
  604
  21 ноември 2010
  Машко
  За аркадни игри на уреди со лимитирана процесирачка моќ mame2003(ромсет 0.78) јадро на ретроарч. За подобра поддршка на ромови mame2010(romset 0.139) јадро кое е нешто позахтевно. Ако евентуално има нешто што мораш да го играш а овие не го поддржуваат онда идеш со поголемите верзии mame2014 и 2016, али се доста позахтевни и пример на рпи доста игри кои си работат перфектно 2003/2010,на нив сецкаат. Можда е помоќна витата незнам, така да може и да не сецка и со нив, ќе пробаш па ќе ни кажеш.
  Незнам што опции има ретроарч за вита, али ако е ко рпи, најдобро е да го ставиш 2003 по дифолт, а на ромови што не ги пушта им правиш оверрајд да ги пушта со некоја од поголемите верзии.
  За супер нинтендо snes9x јадро. И од него има повеќе верзии, веројатно исто позахтевни како што е случајот со маме јадрата, али претпоставувам понезахтевен е снесот генерално, штознам.Ќе си пробаш и ќе ни пренесеш искуство.
  Иначе во облак се аркадните, така да да се приберам и ќе ти пуштам линк приквечер.
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  887
  1,297
  6 ноември 2007
  Ebay
  1.98$
  25.02-10.04
  Za da ne cekas tolku preporaka poracaj od dve razlicni mesta pa koe ke dojde poprvo toa

  Sent from my LG-H872 using Tapatalk
   
  На Gaston и skullmonkey им се допаѓа ова.
 5. 123456

  123456
  Gaining Experience

  590
  250
  12 Април 2013
  Машко
  и мене пушти ако сакаш линк за игриве
   
 6. moongose

  moongose
  Practice makes perfect

  1,697
  1,893
  19 Јули 2013
  Навистина играте игри од NES/SNES?
  Кои наслови?
   
 7. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,707
  2,809
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ја Има на Али онаа бест бај што е на амазон. 5.0 до 128 гига прима.
   
 8. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,707
  2,809
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Симнав се што е топ 50 за SNES, NES, GBA и SEGA. Мислам тоа покри се што ме интересира. Ќе се најде сигурнп нешто што фали од замига или С64 али тоа накнадно.
   
 9. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,219
  2,205
  9 Февруари 2011
  Кој да ти каже нешто? Он? Не биди смешен.
   
 10. TheMarshal

  TheMarshal
  Intern

  28
  20
  3 Јануари 2019
  Машко
  Малку офтопик, но дали знае некој од вас каде може да се најдат игри за GameCube?

  Имам една конзола, што 2-3 пати ја имам упалено, проблемот е што немам доволно игрици. Сакав да земам чип од алиексрес да ја хакнам, ама ми е страв да не зезнам нешто дека немам чепкано хардвер на конзола.
   
 11. moongose

  moongose
  Practice makes perfect

  1,697
  1,893
  19 Јули 2013
  За симнување е лесно, него дали ги играте или се само за колекција?
   
 12. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  499
  604
  21 ноември 2010
  Машко
  @123456 и @skullmonkey Пардон на каснење, форс мажор. Ви праќам пп со клауд линкови за минута.

  Ипак толку луѓе потрошија време да предложат сугестии, така да се надевам не си во право , и дека ќе сподели бар што хакчиња ставил и како иде кога ќе изгустира.
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,707
  2,809
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Пишав горе што имам инсталирано.
  Се мучам со CP1 и CP2 игри од аркади. Retroarch не ги познава кога ги скрапувам.

  Инаку после инсталирање на PKGj го собиваш PS Store на рака без пари. Само простор на картица да имаш. Не ве ро јат но добра инвестиција.
   
 14. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  499
  604
  21 ноември 2010
  Машко
  Имаш ептен интересни игричиња за ладење мозок, поготово платформери.Пример моја омилена Joe and Mac или исто позната ко Caveman Ninja.
  Shinobi серијата е интересна, поготово Shadow Dancer или попозната како нинџата со кучето :).
  Нормално тука игра улога и носталгијата, така да ако не се од твое време можда нема да ти прават толку мерак, штознам.
   
 15. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,050
  4,139
  4 ноември 2013
  Машко
  @DeJaVu дај линк бе брат :D
  Частам пиво.
   
 16. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,707
  2,809
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Се ова се емулатори. Да.
  За официјални игри PKGj. Игрите се боли глава.
   
 17. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  499
  604
  21 ноември 2010
  Машко
  Праќам, и љубавна порука иде со линкот :)
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 18. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,050
  4,139
  4 ноември 2013
  Машко
  Љепотан :)
   
 19. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,707
  2,809
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Да го досредам како што сакам и ќе пишам еден информативен пост.
   
 20. 123456

  123456
  Gaining Experience

  590
  250
  12 Април 2013
  Машко
  Зар адаптерот ти стигна?
   
 21. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  499
  604
  21 ноември 2010
  Машко
  Баш ме интересира дали прави ќеф изборот, така да пишете импресии чим ги разгледате.
   
 22. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,707
  2,809
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Мислиш SD2VITA?
  Не. Затоа и е се на пауза. :)
   
 23. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,707
  2,809
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Еве јас од кај симињав:
  Harrison Hacks 'Vintage Collection' Front End For PC - Arcade Punks
  https://nblog.org/rompacks-romsets/
  Download No Intro Rom Sets - Arcade Punks

  Ова е официјалниот сајт на Retroarch за скрин шотови, кавери и наслови. Огромни се. Можеби за ПЦ не е фркам, ама со вака ограничен простор и те како е. Без СД картица ништо.
  Index of /
   
  На omegaRED му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  887
  1,297
  6 ноември 2007
  Абе ти за малиот или за тебе го земаше? :p
   
  На VerGer и skullmonkey им се допаѓа ова.
 25. VerGer

  VerGer
  Gaining Experience

  464
  462
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  ако прашува жената .. стално за малиот се играчките :)
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...