1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорачајте ми MAC

Дискусија во форумот 'Mac OS' започната од toteto, 28 Јуни 2009.

 1. toteto

  toteto
  Баниран/a

  916
  40
  19 ноември 2008
  Досега ниеднаш немам користено MAC ама слушам многу бил добар и лесен за користење. Па реков ај ќе го снимам на стариот компјутер дека тој е така малце спор и го занејки Xp (до сега тој има користено само XP и изгледа му е здосаден и вади многу errori со него, зборувам за компјутерот). Не сум запознаен со MAC дали можи да се сними на PC кој MAC поточно да го снимам (Leopard која беа други) воглавно да бара помалце од ова:
  Графичка: Radeon 9200 128mb
  RAM: 640 DDR
  Процесор: Intel Corelon 1.7Ghz
  HDD: 40GB
  Матична не се сеќам, многу сложено име има, знам само дека е ASUS :))

  Нема да го користам за гејминг, само за пишење во Word (ако можи да се сними на MAC), за MSN (исто и ова) и за интернет сурање без даска:LOL:

  И кажете ми дали програмите се снимат со двоен клик како што е на Win или како на Linux таму со кодој пишење и такви ср*ња.

  Ајде позз и се надевам дека ќе најдам некој кој ќе ми помогне. Само не ми предложвајте линукс.
   
 2. misemkd

  misemkd
  Intern

  3
  0
  4 Јуни 2007
  :isplashen::isplashen::isplashen::isplashen::isplashen::isplashen:
  Treba da izedes uste mnogu leb dodeka da svatis sto e toa MAC.


  Moj sovet ti e da go brises postot za da ne ti se smee cela Makedonija.


  Dobro proanaliziraj sto e toa MAC, a sto PC.
   
 3. Supporter

  Supporter
  Gaining Experience

  850
  141
  31 Август 2008
  Како што јас сфаќам ти сакаш да иснталираш Mac OS X но не знаеш која дистрибуција. Јас за себе ти препорачувам iAtkos_5i. Сега Word-от таму нема да ти работи (освен ако инсталираш Wine). Мсн имаш на Мек но со други програми Windows Live Messenger нема да ти работи така. За тој компјутер ти препорачувам остај си на XP, или Ubuntu ти е многу добар.
   
 4. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,798
  75
  7 Април 2007
  @toteto
  Mac офицјално не функционира на обичен пц и Ејпл не е одговорен за никакви штети направени при таков обид,но откако се појави Apple Boot Camp хакерите успеа да направат хакирани верзии од Mac OS X Leopard кој со малку среќа и знаење можат да се користат на обичен пц.Сепак "Expirence and speed" се далеку помали од онаа брзина на вистински мек и може да се случи дел од хардверот да не ти функционираат воопште.Еве ти малку да се запознаеш со тоа што е хакинтош
  http://en.wikipedia.org/wiki/OSx86
  А доколку сакаш да инсталираш има многу дистрибуции такви но на мене најстабилна ми се покажа iDeneb.Можеш да прогуглаш и ќе го симнеш инсталационото цеде.Сепак прогуглај малку за тоа како треба да се инсталира,гледа клипови на youtube и ќе ти се разјасни
   
 5. feit

  feit
  Intern

  684
  43
  12 Февруари 2009
  Сакаш да кажеш дека сакаш да инсталираш МacOS дистрибуција само за Word..... Ајде остани на windows и не се замарај со тие работи...
   
 6. StarBuck

  StarBuck
  HC

  1,295
  48
  16 Февруари 2008
  QA
  на хакинтош не работи office-от за мек? :zbunet3:
   
 7. toteto

  toteto
  Баниран/a

  916
  40
  19 ноември 2008
  Оф леле некој од вас што ме напрајве... најголем нооб.

  Барав на интернет, и на некои сајтови викаат дека можело да се сними MAC на PC ама не било дозволено (не е легално). На youtube побарајте install МАC on PC и ќе ви излезат еден куп идеа како да инсталирате, ама во секое се напоменва дека не е сигурно.

  Како прво научи се да пишиш со македонска подршка. Подршката сигурно ти е ALT+Shift. И срамота е да прашам нешто ако не знам? Тебе мајка ти ко те роди другиот ден ти купија компјутер и ти почна да работиш.
  Не треси зелени. Реков дали ќе можи Microsoft Office да снимам на MAC. Најдов од една торент страна Office за MAC и според коментарите чини.

  Поздрав до сите други, и темата може да се затвори. :skuter:
   
 8. feit

  feit
  Intern

  684
  43
  12 Февруари 2009
  Браво сега ќе можеш да имаш Office na МacOS....
   
 9. StarBuck

  StarBuck
  HC

  1,295
  48
  16 Февруари 2008
  QA
   сума сумарум, можеш и да, добар е :)
   
 10. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  162
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  neznam za iAtkos kolku e stabilen ,ali 100 pati jas probav da go izrezam i 100 cda mi zaeba ,i veke ne se obiduvam ,osven ako nekoj go ima cd to pa da mi go dade da go izrezam ,inace ima mnogu programi za MAC megju koi i MS OFFICE
   
 11. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,245
  24 Март 2009
  Машко
  Најдобро ти е да останеш на икспе. Пошо на тој компјутер со тие спецификации не знам дали и икспе ти работи како што треба, а не MAC.
   
 12. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  873
  854
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  de sedi si miren na xp,
  i razgranici megu mac i mac os
   
 13. the.Escapist

  the.Escapist
  Intern

  266
  20
  21 Јануари 2009
  Компјутерот ти е слаб, немаш претходно искуство со хакинтош... подобро е да си останиш на xp-то, а ако сакаш различен оперативен систем стави ubuntu.
   
 14. Drash

  Drash
  Intern

  252
  3
  14 Јули 2007
  Машко
  Никој не се родил со искуство. Подобро е да експериментира отколку ништо да не прави. Инаку би препорачал iAtkos или iDeneb и ако може повеќе инфо за процесорот.
   
 15. toteto

  toteto
  Баниран/a

  916
  40
  19 ноември 2008
  Нема да инсталирам mac OS во блиска иднина. Итака тој компјутер е само за мсн и за пишење не му треба ништо друго. Ќе му намалам графички ефекти на xp и готово.
   
 16. NetworX

  NetworX
  Intern

  959
  46
  3 Мај 2009
  koi mu se minimalni pobaruvacki na konfiguracija na mac osX?
   
 17. bl0ck

  bl0ck
  Intern

  181
  19
  26 Јуни 2009

  Toa za mac os x v10.5 (leopard)
   
 18. NetworX

  NetworX
  Intern

  959
  46
  3 Мај 2009
  ok tnx
   
 19. lifehacker

  lifehacker
  Баниран/a

  391
  16
  24 Јануари 2009
  Јас имам Intel Celeron (R) CPU 2.66 GHz 512 MB Ram . Мислам ке работи и кај мене така ? Ми треба само за интернет и офис ! Позз
   
 20. bl0ck

  bl0ck
  Intern

  181
  19
  26 Јуни 2009
 21. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,798
  75
  7 Април 2007
  Минимум 1 гига рам ако сакаш да немаш проблеми
   
 22. NetworX

  NetworX
  Intern

  959
  46
  3 Мај 2009
  znaci na intel p4 2.8 1gb ram i geforce 6600gt 128 ke nema problemi
   
 23. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
 24. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,798
  75
  7 Април 2007
  Па би требало да функционира само драјвери за графичката ќе се средиш и би требало да тера:)
   
 25. Coolzrock

  Coolzrock
  Intern

  139
  5
  28 oктомври 2008
  Работи.
   

Сподели

Вчитување...