1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Препорачајте ми MAC

Дискусија во форумот 'Mac OS' започната од toteto, 28 Јуни 2009.

1. toteto

toteto
    Баниран/a

916
    40
    19 ноември 2008
    Досега ниеднаш немам користено MAC ама слушам многу бил добар и лесен за користење. Па реков ај ќе го снимам на стариот компјутер дека тој е така малце спор и го занејки Xp (до сега тој има користено само XP и изгледа му е здосаден и вади многу errori со него, зборувам за компјутерот). Не сум запознаен со MAC дали можи да се сними на PC кој MAC поточно да го снимам (Leopard која беа други) воглавно да бара помалце од ова:
    Графичка: Radeon 9200 128mb
    RAM: 640 DDR
    Процесор: Intel Corelon 1.7Ghz
    HDD: 40GB
    Матична не се сеќам, многу сложено име има, знам само дека е ASUS :))

Нема да го користам за гејминг, само за пишење во Word (ако можи да се сними на MAC), за MSN (исто и ова) и за интернет сурање без даска:LOL:

И кажете ми дали програмите се снимат со двоен клик како што е на Win или како на Linux таму со кодој пишење и такви ср*ња.

Ајде позз и се надевам дека ќе најдам некој кој ќе ми помогне. Само не ми предложвајте линукс.

2. misemkd

misemkd
    Intern

3
    0
    4 Јуни 2007
    :isplashen::isplashen::isplashen::isplashen::isplashen::isplashen:
    Treba da izedes uste mnogu leb dodeka da svatis sto e toa MAC.

Moj sovet ti e da go brises postot za da ne ti se smee cela Makedonija.

Dobro proanaliziraj sto e toa MAC, a sto PC.

3. Supporter

Supporter
    Gaining Experience

850
    141
    31 Август 2008
    Како што јас сфаќам ти сакаш да иснталираш Mac OS X но не знаеш која дистрибуција. Јас за себе ти препорачувам iAtkos_5i. Сега Word-от таму нема да ти работи (освен ако инсталираш Wine). Мсн имаш на Мек но со други програми Windows Live Messenger нема да ти работи така. За тој компјутер ти препорачувам остај си на XP, или Ubuntu ти е многу добар.

4. filipvselena

filipvselena
    Gaining Experience

2,794
    75
    7 Април 2007
    @toteto
    Mac офицјално не функционира на обичен пц и Ејпл не е одговорен за никакви штети направени при таков обид,но откако се појави Apple Boot Camp хакерите успеа да направат хакирани верзии од Mac OS X Leopard кој со малку среќа и знаење можат да се користат на обичен пц.Сепак "Expirence and speed" се далеку помали од онаа брзина на вистински мек и може да се случи дел од хардверот да не ти функционираат воопште.Еве ти малку да се запознаеш со тоа што е хакинтош
    http://en.wikipedia.org/wiki/OSx86
    А доколку сакаш да инсталираш има многу дистрибуции такви но на мене најстабилна ми се покажа iDeneb.Можеш да прогуглаш и ќе го симнеш инсталационото цеде.Сепак прогуглај малку за тоа како треба да се инсталира,гледа клипови на youtube и ќе ти се разјасни

5. feit

feit
    Intern

684
    43
    12 Февруари 2009
    Сакаш да кажеш дека сакаш да инсталираш МacOS дистрибуција само за Word..... Ајде остани на windows и не се замарај со тие работи...

6. StarBuck

StarBuck
    HC

1,295
    48
    16 Февруари 2008
    QA
    на хакинтош не работи office-от за мек? :zbunet3:

7. toteto

toteto
    Баниран/a

916
    40
    19 ноември 2008
    Оф леле некој од вас што ме напрајве... најголем нооб.

Барав на интернет, и на некои сајтови викаат дека можело да се сними MAC на PC ама не било дозволено (не е легално). На youtube побарајте install МАC on PC и ќе ви излезат еден куп идеа како да инсталирате, ама во секое се напоменва дека не е сигурно.

Како прво научи се да пишиш со македонска подршка. Подршката сигурно ти е ALT+Shift. И срамота е да прашам нешто ако не знам? Тебе мајка ти ко те роди другиот ден ти купија компјутер и ти почна да работиш.
    Не треси зелени. Реков дали ќе можи Microsoft Office да снимам на MAC. Најдов од една торент страна Office за MAC и според коментарите чини.

Поздрав до сите други, и темата може да се затвори. :skuter:

8. feit

feit
    Intern

684
    43
    12 Февруари 2009
    Браво сега ќе можеш да имаш Office na МacOS....

9. StarBuck

StarBuck
    HC

1,295
    48
    16 Февруари 2008
    QA
     сума сумарум, можеш и да, добар е :)

10. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    163
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    neznam za iAtkos kolku e stabilen ,ali 100 pati jas probav da go izrezam i 100 cda mi zaeba ,i veke ne se obiduvam ,osven ako nekoj go ima cd to pa da mi go dade da go izrezam ,inace ima mnogu programi za MAC megju koi i MS OFFICE

11. RagingDemon

RagingDemon
    Unbeatable

6,333
    5,249
    24 Март 2009
    Машко
    Најдобро ти е да останеш на икспе. Пошо на тој компјутер со тие спецификации не знам дали и икспе ти работи како што треба, а не MAC.

12. FiC DoGG

FiC DoGG
    On your way to fame

829
    773
    17 Април 2007
    Машко
    3D Artist
    de sedi si miren na xp,
    i razgranici megu mac i mac os

13. the.Escapist

the.Escapist
    Intern

266
    20
    21 Јануари 2009
    Компјутерот ти е слаб, немаш претходно искуство со хакинтош... подобро е да си останиш на xp-то, а ако сакаш различен оперативен систем стави ubuntu.

14. Drash

Drash
    Intern

252
    3
    14 Јули 2007
    Машко
    Никој не се родил со искуство. Подобро е да експериментира отколку ништо да не прави. Инаку би препорачал iAtkos или iDeneb и ако може повеќе инфо за процесорот.

15. toteto

toteto
    Баниран/a

916
    40
    19 ноември 2008
    Нема да инсталирам mac OS во блиска иднина. Итака тој компјутер е само за мсн и за пишење не му треба ништо друго. Ќе му намалам графички ефекти на xp и готово.

16. NetworX

NetworX
    Intern

959
    46
    3 Мај 2009
    koi mu se minimalni pobaruvacki na konfiguracija na mac osX?

17. bl0ck

bl0ck
    Intern

181
    19
    26 Јуни 2009

Toa za mac os x v10.5 (leopard)

18. NetworX

NetworX
    Intern

959
    46
    3 Мај 2009
    ok tnx

19. lifehacker

lifehacker
    Баниран/a

391
    16
    24 Јануари 2009
    Јас имам Intel Celeron (R) CPU 2.66 GHz 512 MB Ram . Мислам ке работи и кај мене така ? Ми треба само за интернет и офис ! Позз

20. bl0ck

bl0ck
    Intern

181
    19
    26 Јуни 2009
  21. filipvselena

filipvselena
    Gaining Experience

2,794
    75
    7 Април 2007
    Минимум 1 гига рам ако сакаш да немаш проблеми

22. NetworX

NetworX
    Intern

959
    46
    3 Мај 2009
    znaci na intel p4 2.8 1gb ram i geforce 6600gt 128 ke nema problemi

23. HijackHacker

HijackHacker
    Gaining Experience

5,108
    296
    21 Февруари 2008
    Машко
    Web Designer
  24. filipvselena

filipvselena
    Gaining Experience

2,794
    75
    7 Април 2007
    Па би требало да функционира само драјвери за графичката ќе се средиш и би требало да тера:)

25. Coolzrock

Coolzrock
    Intern

139
    5
    28 oктомври 2008
    Работи.

Сподели

Вчитување...