Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Препорачајте ЛЕД телевизор од понудата на Нептун

10 јануари 2016
4
2
Битола
Goran Dimcevski's setup  
OS
Windows 10
Почитувани
Би ве замолил за препорака за ЛЕД телевизор од моменталната понуда на Нептун,по можност од 40’’ максимално до 24.000 ден или евентуално 32’’,односно модел што според перформансите максимално одговара за вложените пари.Се двоумам околу неколку модели но добро би ми дошла вашата препорака за конечна одлука.Ви благодарам
 

marto

Баниран/a
25 јули 2013
166
171
Skopje
јас би го земал овој http://setec.mk/Tv-Audio-Video/ТV's...500-40-102cm-ANDROID-SMART-FullHD-LED-TV68220 затоа што е моментално на акција, за тие пари 23000 денари 40 инчен е топ цена, плус имаш Ethernet вграден wifi приемник значи можеш и да си гледаш youtube на него песни и.тн. а ако мора да биде од нептун истиот го имаш и таму еве линк https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_174_173&product_id=216319 само што е поскап за 1000 денари, ама ако го плаќаш кеш можеш малку да се ценкаш или прашај за попуст со happy картичката да не следува.
 
10 јануари 2016
4
2
Битола
Goran Dimcevski's setup  
OS
Windows 10
И тој беше во потесен избор ама некако повеќе ме трга кон Самсунг,ЛГ или Панасоник,некако за Филипс неслушам баш многу пофални зборови по форумот па ме фаќа страв да не ја заебам работата мада колку што можев да најдам по интернетов за наш пазар горе долу се исто ѓубре,сепак ти благодарам.
 

marto

Баниран/a
25 јули 2013
166
171
Skopje
јас дома имам 50 инчен плазма lg 3d купен од нептун и многу сум задоволен од LG, од LG добиваш добар квалитет нормално не како самсунг или панасоник но сепак поквалитетен од филипсот, а и добри перформанси за пониска цена од фаворитите . Значи јас ако би земал пак телевизор би земал ЛГ моментално како стојат рабoтите. Еве ти 3 избори а тоа зависи од тебе и твоите потреби што сакаш да купиш и што ти треба,
1 https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_174_173&product_id=215515 бес wifi 43 инчен 23000
2 https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_174_173&product_id=216175 со wifi 32 инчен 23000
3 https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_174_173&product_id=214916 Мој фаворит e ovoj 40 инчен со wifi 29000 и го надминува твојот лимит но тоа е
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7.881
5.210
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i5 7500 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
Gigabyte H110 D3A
Storage
Toshiba 128GB SSD M2 2280 SATA | Crucial M4 128GB | Samsung SSD 870 QVO 1TB | SK Hynix SSD 500GB | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351 | WD Elements 1TB
PSU
EVGA G2 1000
RAM
2x8GB DDR4-2666
Video card
MSI RTX 3070 VENTUS 3X OC
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
Razer Viper Ultimate | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
A4Tech Wireless
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Одредени модели на Филипс не се ѓубре....
Не можам да најдам подетални информации за телевизорот , пошо треба повеќе време да седам на гугл, за да видам што панел користи. Ако е sharpov uv2a не се мисли, одма земи го....екстремно добар панел...
 

viktorce

Gaining Experience
13 март 2015
436
337
За 23000 денари тоа е.Попуст не добиваш никаде бидејќи е максимално намален освен кај Димитар евентуално ако има,но изгледа нема.
 

viktorce

Gaining Experience
13 март 2015
436
337
Јас би одел или PHILips 5500 или со LG што го препорача членот погоре 43 инчи.

За парите највеќе се добива.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1.040
589
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
јас дома имам 50 инчен плазма lg 3d купен од нептун и многу сум задоволен од LG, од LG добиваш добар квалитет нормално не како самсунг или панасоник но сепак поквалитетен од филипсот, а и добри перформанси за пониска цена од фаворитите . Значи јас ако би земал пак телевизор би земал ЛГ моментално како стојат рабoтите. Еве ти 3 избори а тоа зависи од тебе и твоите потреби што сакаш да купиш и што ти треба,
1 https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_174_173&product_id=215515 бес wifi 43 инчен 23000
2 https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_174_173&product_id=216175 со wifi 32 инчен 23000
3 https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_174_173&product_id=214916 Мој фаворит e ovoj 40 инчен со wifi 29000 и го надминува твојот лимит но тоа е

како дојде до ова ако може да образложиш?
 

xenon

Epic
15 јануари 2011
3.991
10.577
Skopje
xenon's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7950X, 420mm Arctic Freezer Push-Pull
Motherboard
Asux X670E-E
Storage
8TB (1 x 980 PRO 2TB + 3Х KC3000) SSD / 2 x 8tb HDD
PSU
Antec 1300W Pro Platinum
RAM
64GB (2x32) DDR5 6000Mhz G.skill TridenT Z C30
Video card
Gigabyte 7900 XT 20GB
Case
Enthoo Primo - Phanteks
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Logitech Craft
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x, Adam A3x, TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
42" OLED Asus Rog Swift PG42UQ
OS
Windows 11 Pro
Најдобра понуда има во Сони, за TCL модел, 48", IPS, 1920x1080, 28000 ден.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.840
5.816
Skopje
Јас имав CRT телевизор од TCL, го издишав дење ноќе, супер беше. Штета што кај нас не е нешто популарен како бренд. Ако е доволно добар за Тони Старк, тогаш што да се каже повеќе...:)
 
10 јануари 2016
4
2
Битола
Goran Dimcevski's setup  
OS
Windows 10
Се одлучив за https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_174_173&product_id=216818 ако не се попишманам до утре пред да го земам бидејки праен е во Турција,а дечките во Нептун ми предложија Самсунг,Сони,ЛГ или Панасоник бидејки сонив имале најмалце проблеми,но за моја несреќа многу од моделите што ги нудат во понудата на сајтот воопшто ги немаат на залиха и доста е стеснет изборот па боже здравје ќе видиме што ќе биди од кога ќе преспијам :)
сепак добредојдени се секакви сугестии до конечната одлука.Ви благодарам на сите што ми излеговте во пресрет
 

viktorce

Gaining Experience
13 март 2015
436
337
Се одлучив за https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_174_173&product_id=216818 ако не се попишманам до утре пред да го земам бидејки праен е во Турција,а дечките во Нептун ми предложија Самсунг,Сони,ЛГ или Панасоник бидејки сонив имале најмалце проблеми,но за моја несреќа многу од моделите што ги нудат во понудата на сајтот воопшто ги немаат на залиха и доста е стеснет изборот па боже здравје ќе видиме што ќе биди од кога ќе преспијам :)
сепак добредојдени се секакви сугестии до конечната одлука.Ви благодарам на сите што ми излеговте во пресрет
И панасоник почнаа да ги прават во Турска???:supershock::supershock::suprised:
Ајдеее,што стана со ова.Освен сони значи се се испоремети.

За панасоникот имав слушано дека нема прав смарт т.е немал отворен броузер,изгледа за овој модел стануваше збор,така да провери си добро пред да зимаш,да не ја утнеш работава.

За мене најубав е дефинитивно Philips PUH6400 серијата
Има се во едно за 30000 денари и многу реална и чиста слика.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4.807
3.723
Добар избор е Панасоникот, ваљда е и со IPS панел. Само малку чудно тоа дека се произведувале во Турција :)
А за смартот, мене пример битно ми е добро да работат DLNA/Cast функциите, а сигурно нема да седнам и да сурфам од него покрај толку компјутери/смартфони, освен понекогаш ЈуТуб да се пушти.
 

marto

Баниран/a
25 јули 2013
166
171
Skopje
како дојде до ова ако може да образложиш?
јас го земав 47000 пред две години а знам дека и тогаш беше поевтин од лед 50 инчните 3д телевизори на Самсунг, Сони за 5-10000 денари,
А за квалитетот еве го одговорот, има многу оцени од разни сајтови ако се побара на гоогле еве една од нив http://www.reevoo.com/p/lg-50pm680t
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4.674
5.429
Панасоник мислам дека не вградуваат повеќе ИПС панели. Не сум сигурен, но овој има агол на гледање од 176 степени, што е првиот знак дека нема ипс.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1.040
589
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
јас го земав 47000 пред две години а знам дека и тогаш беше поевтин од лед 50 инчните 3д телевизори на Самсунг, Сони за 5-10000 денари,
А за квалитетот еве го одговорот, има многу оцени од разни сајтови ако се побара на гоогле еве една од нив http://www.reevoo.com/p/lg-50pm680t


eve ti od istiot sajt http://www.reevoo.com/p/philips-37pfl9632d-10
i sea sto praime filips e pokvalitetna marka od lg?
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4.807
3.723
:D Kontrastot koj kako saka taka si go pisuva

Isto i Refresh Rate (Hercite), sve e laga, primer si gi mnozat x4, treba da pisuva vo specifikacii 400Hz ili poveke pa da e 100Hz realni.
Primer vaka si gi vodat firmite:
- Samsung - CMR Clear Motion Rate
- LG - MCI - Motion Clarity Index
- Philips - PMR - Perfect Motion Rate
- Sony Motion Flow
- Panasonic Backlight Scan
itn.
Znaci ako e do 200Hz (CMR, MCI, PMR itn) tv-to e 60Hz, ako e nad 400 ondak moze da se zbori deka e 100/120 Hz.

http://www.rtings.com/tv/learn/fake...otion-rate-vs-sony-motionflow-vs-lg-trumotion
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.230
Мислења
976.978
Членови
35.540
Најнов член
Matej213
На врв Дно