Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Препорачајте лаптоп

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.400
1.685
orgrimar
еве да понудам и јас буџетен лаптоп 100/10 го имам веќе 4-5 дена презадоволен користен за учење и правење на некој ситни проекти во врска со факултет
му фали уште 8гб рам, за парите до 30 000 ден нема ни блиску добар моментално
Мислењето е автоматски споено:

му фали уште 8гб рам, за парите до 30 000 ден нема ни блиску добар моментално
доколку е ИТД увозник не се губи гаранција ако сам ставиш рам, за макпетрол или некој сив увоз да се праша увозникот
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.147
2.477
еве да понудам и јас буџетен лаптоп 100/10 го имам веќе 4-5 дена презадоволен користен за учење и правење на некој ситни проекти во врска со факултет
Темата не е рандом препорака за лаптоп. Само треба да се отвори и да се прочита првиот пост :)
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.400
1.685
orgrimar


Мислење за лаптопов? И општо за Acer како бренд
топ се, за мене најдобар однос калитет/перформанс имаат ацер, и нитрото од поевтините се топ, секогаш би ги зел пред асус и леново
 

ZeroCool666

Intern
24 ноември 2020
54
8
топ се, за мене најдобар однос калитет/перформанс имаат ацер, и нитрото од поевтините се топ, секогаш би ги зел пред асус и леново

Топ, тоа сакам да чујам :) А гаранција, сервис кај нас како функционира?
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.400
1.685
orgrimar
Топ, тоа сакам да чујам :) А гаранција, сервис кај нас како функционира?
си имаат 1 год гаранција ок си е се, сервисот не им е лош, механички се цврсти, проблем со кулери после 2-3 год може да јави ако не се чисти редовно и премногу оптеретува, генерално мене ми се многу ок и предатор и нитро зошто и кога се расипуваат најчесто се порпаваат лесно
 

Marko11

Intern
12 март 2024
3
0
Здраво на сите, може некој да ми понуди добар лаптоп 2in1 со добра графичка, со сооднос на цена и квалитет?
Фала однапред
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.556
1.673
Здраво на сите, може некој да ми понуди добар лаптоп 2in1 со добра графичка, со сооднос на цена и квалитет?
Фала однапред
Провери ја линијата на Yoga од Леново.

Испратено од телефоно
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.556
1.673
Фала на понудата само барав препорака, ама лошо искуство имам со Леново, од загревање се стопи цела матична
Провери ги тогаш Dell моделите што ја нудат таа опција.
Ги имаш 2 во 1 кај некои модели од линијата на Inspiron и кај Latitude.

Испратено од телефоно
 

ZeroCool666

Intern
24 ноември 2020
54
8
си имаат 1 год гаранција ок си е се, сервисот не им е лош, механички се цврсти, проблем со кулери после 2-3 год може да јави ако не се чисти редовно и премногу оптеретува, генерално мене ми се многу ок и предатор и нитро зошто и кога се расипуваат најчесто се порпаваат лесно
Супер, фала ти ептен.

Уште некој со искуство со Acer Predator? :)
 

Tina27

Intern
20 јули 2018
2
0

Мислење за Лаптоп ACER Aspire 5 A515-57-70RV i7-12650H/16GB/512GB или Лаптоп ASUS Vivobook 15 M1502YA-BQ112 R7-7730U/16GB/512GB, кој е подобар за студент на ФИНКИ ?​

 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.402
14.632

Мислење за Лаптоп ACER Aspire 5 A515-57-70RV i7-12650H/16GB/512GB или Лаптоп ASUS Vivobook 15 M1502YA-BQ112 R7-7730U/16GB/512GB, кој е подобар за студент на ФИНКИ ?​

Искрено ни двата. Acer и Asus се најслабите брендови за лаптопи во моментов. Acer не беа лоши во минатото ама во последно време заостануваат, тоест има подобри од нив за парите.
Пиши колку ти е буџетот и од каде гледаш лаптопи па ќе ти предложам нешто подобро.
 

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
430
225
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate

Мислење за Лаптоп ACER Aspire 5 A515-57-70RV i7-12650H/16GB/512GB или Лаптоп ASUS Vivobook 15 M1502YA-BQ112 R7-7730U/16GB/512GB, кој е подобар за студент на ФИНКИ ?​

И двата ќе ти завршат работа од поглед на перформанси, јас би приоритизирал квалитет на екран. Така што провери кој им поквалитетен екран (светлина/nits и квалитет на панел). Барај IPS технологија и доволно nits за да не оќориш. Пример еден од твоиве има само 250 нитс што е ич.

Не знам колку ти е во буџет, ама ѕирни и (користени) мекбуци со М1 процесор. Епл стандард има добри екрани.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: thrw

Tina27

Intern
20 јули 2018
2
0
Искрено ни двата. Acer и Asus се најслабите брендови за лаптопи во моментов. Acer не беа лоши во минатото ама во последно време заостануваат, тоест има подобри од нив за парите.
Пиши колку ти е буџетот и од каде гледаш лаптопи па ќе ти предложам нешто подобро.
Буџетот ми е околу 40 000, гледав во нептун, анхоч и сетек, овие два модела се на попуст моментално во нептун и вака по перформанси ми личеа ок.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.400
1.685
orgrimar
види нитро 5 мислам за пари се најквалитетни во изработка и добри перфоманси до кај 40-50 к
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.402
14.632
Буџетот ми е околу 40 000, гледав во нептун, анхоч и сетек, овие два модела се на попуст моментално во нептун и вака по перформанси ми личеа ок.
Вака нешто: https://www.anhoch.com/product/5998...yzen7-7730u16gb512gb-ssd16-wuxgabacklit-kbdos
или уште подобро:

И уште 2000 денари само дополнително 8Gb RAM и немаш гајле.
Тие две машини се повеќе од солидни да те служат подолго време.
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.147
2.477
Вака нешто: https://www.anhoch.com/product/5998...yzen7-7730u16gb512gb-ssd16-wuxgabacklit-kbdos
или уште подобро:

И уште 2000 денари само дополнително 8Gb RAM и немаш гајле.
Тие две машини се повеќе од солидни да те служат подолго време.
не не, првото е подобро. посаглам екран, ем 16:10 е сто пати подобра опција од 16:9
тоа што е поголем екранот е уште подобро.

Значи тоа првото е супер опција за буџетот, или кај @Dinamit ако има нешто интересно.
 

Diablo

Gaining Experience
5 ноември 2014
63
129
Буџетот ми е околу 40 000, гледав во нептун, анхоч и сетек, овие два модела се на попуст моментално во нептун и вака по перформанси ми личеа ок.
@Dinamit земав Thinkpad висока бизнис класа на лаптоп
Контактирај го. Ако има нешто останато. Нема да погрешиш
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.113
Мислења
974.774
Членови
35.416
Најнов член
gpodyt
На врв Дно