Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Препорачајте лаптоп

Bibi2

Intern
4 декември 2023
6
4
да, и во нептун има 48 рати без камата, папровери пак. разликата од 50 до 60к на 48 рати не е така голема.
Во сет нема на лагер самсунг 2тб што не е 10к.

од прилика во тој ценовен ранг 52к, со голема жртва за панел
барем е светол панелот и верувам дека ќе надградат ссд без доплата поготово што и од нив би земала..
Добро е што 512мб се на краткиот слот, па ќе имаш 2.5тб вкупно :)
:)
Problem so Anhoch e sto nemam moznost na rati tamu
 

Bibi2

Intern
4 декември 2023
6
4
да, и во нептун има 48 рати без камата, папровери пак. разликата од 50 до 60к на 48 рати не е така голема.
Во сет нема на лагер самсунг 2тб што не е 10к.

од прилика во тој ценовен ранг 52к, со голема жртва за панел
барем е светол панелот и верувам дека ќе надградат ссд без доплата поготово што и од нив би земала..
Добро е што 512мб се на краткиот слот, па ќе имаш 2.5тб вкупно :)
se javiv denes vo Anhoch i vo servisot za Lenovo, na ovoj laptop ne mozelo 2 tb ssd. Taka da otpaga i toj i onoj od neptun istiot so 8 g ram. Taka da dajte nekoj drug predlog ako moze. Odnapred blagodaram
 

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
293
234
se javiv denes vo Anhoch i vo servisot za Lenovo, na ovoj laptop ne mozelo 2 tb ssd. Taka da otpaga i toj i onoj od neptun istiot so 8 g ram. Taka da dajte nekoj drug predlog ako moze. Odnapred blagodaram
Да, ти пишува најчесто во дескрипција на самиот лаптоп

Storage Support - "Up to two drives, 2x M.2 SSD
• M.2 2242 SSD up to 1TB"
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.086
2.387
Зошто да не може 2тб?
Прв пат слушам дека има лимит за големина на диск?

The storage capacity supported is based on the test results with current Lenovo storage offerings.
Толку нудат леново, афтермаркет верувам дека може да си ставиш што сакаш.

За мојот модел иако пишува дека е до 1тб:
Crucial нуди до 4тб
Kingston нуди до 2тб
Lenovo нудат надградба во официјалните сервиси со уред што тие го препорачуваат. Но ти може да си ставиш што сакаш.
 
Последна промена:

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.356
1.091
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Зошто да не може 2тб?
Прв пат слушам дека има лимит за големина на диск?

The storage capacity supported is based on the test results with current Lenovo storage offerings.
Толку нудат леново, афтермаркет верувам дека може да си ставиш што сакаш.
Ова е исто како со РАМ-от, макс 12гб официјално ама може и повеќе во пракса
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.086
2.387
Ова е исто како со РАМ-от, макс 12гб официјално ама може и повеќе во пракса
12gb рам може да е макс, ако има 4гб залемено и да можеш уште 8гб да ставиш.
Рам може и има горна граница. Дискови не баш.
 

Bibi2

Intern
4 декември 2023
6
4
12gb рам може да е макс, ако има 4гб залемено и да можеш уште 8гб да ставиш.
Рам може и има горна граница. Дискови не баш.
Taka mi rekoa vo servisot, a od druga strana, ako sama go nosam na drugo mesto da mi stavat ssd, nema da mi vazi garancijata. Bar taka mi rekoa vo neptun na telefon
 

Bibi2

Intern
4 декември 2023
6
4
Mi rekoa vo Neptun deka TDK Kompjuteri se serviseri, mi dadoa fiksen broj 02-32-98-338, i posle od tamu mi go dadoa viber brojot 075295182 a na viber brojot pisuva Fixio Servis
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.086
2.387
Mi rekoa vo Neptun deka TDK Kompjuteri se serviseri, mi dadoa fiksen broj 02-32-98-338, i posle od tamu mi go dadoa viber brojot 075295182 a na viber brojot pisuva Fixio Servis

Fixio ако менуваш само еден дел, се поефтини (600 денари од вграден/заменет дел, ама оставаш еден ден за тоа) ама се идиоти оти едно е отворањето и ако менуваш рам две плочки плус менуваш ссд и додаваш уште едно, ќе те кошта 2400... идиоти се. ама ги заболе, оти земаа милиони евра од тендер за наводна сајбер заштита...
(1200 денари од инсталација на делови рам и/или ссд и проверка дека фунцкионира, за саат време се готови)
Јави им се пак и прашај дали тоа 1тб важи само за леново продукти или важи и за други продукти кои ќе
среќа два сервиса има за леново.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.356
1.091
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
кој сервис кажал таква глупост?
дај малку да ги прочепламе :)
само ссд ќе смениш?
Истиот муабет и во сетек е за гаранцијата :) Ама сепак го отворив за да ставам додатно ссд..
Мислењето е автоматски споено:

12gb рам може да е макс, ако има 4гб залемено и да можеш уште 8гб да ставиш.
Рам може и има горна граница. Дискови не баш.
точно така, се зависи пример од залемениот рам ама имаше еден член овде што твдеше дека ставил 24гб мислам. Сепак зависи каква комбинација е рамот (залемн или не или пола пола како што кажа). Кај мене на леново имаше 8гб залемен па додадов уште 8гб, а баш ме интересира дали би функционирало на тие 8гб залемен да се додаде 16гб...:)
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.453
3.008
Неготино
Екипо, не знам дали е за тука ама ќе пишам:
Лаптопот, Lenovo LOQ 15APH8, има Win 11 на него и има 2 јузери.
Секој пат кога ќе завршам со работа на него, стискам Win Key + L и лаптопот се клучи. После рандом време (скрос е рандом, некогаш е пола саат, некогаш се 10 - 11 саати) лаптопот оди на Sleep а некогаш и скрос ми го гаси јузерот и морам да се логирам наново (????).
Сетинзите ми се скрос исти како десктопот каде што сега пишувам, односно вака:
1702768431711.png
1702768454826.png

Пробано е и со вклучено и исклучено Fast boot (за секој случај де) ама нема никаква разлика.

Што би можело да го прави проблемот?

Инсталирано е и ова, ама не постои како апликација никаде. Можно е ова да прави некој проблем?
1702768545876.png
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.086
2.387
Екипо, не знам дали е за тука ама ќе пишам:
Лаптопот, Lenovo LOQ 15APH8, има Win 11 на него и има 2 јузери.
Секој пат кога ќе завршам со работа на него, стискам Win Key + L и лаптопот се клучи. После рандом време (скрос е рандом, некогаш е пола саат, некогаш се 10 - 11 саати) лаптопот оди на Sleep а некогаш и скрос ми го гаси јузерот и морам да се логирам наново (????).
Сетинзите ми се скрос исти како десктопот каде што сега пишувам, односно вака:Пробано е и со вклучено и исклучено Fast boot (за секој случај де) ама нема никаква разлика.

Што би можело да го прави проблемот?

Инсталирано е и ова, ама не постои како апликација никаде. Можно е ова да прави некој проблем?
тотално не е за тука.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.213
651
Смее ли човек да се шлепа на темава?
Ми треба лаптоп за околу 40-45.000 мкд, за архитект, ќе се користи за Autocad, Archicad, веројатно некој рендер. Да има барем 512 ssd, 16 гига рам, колку што може солидна изработка за парите....
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3.229
815
Смее ли човек да се шлепа на темава?
Ми треба лаптоп за околу 40-45.000 мкд, за архитект, ќе се користи за Autocad, Archicad, веројатно некој рендер. Да има барем 512 ssd, 16 гига рам, колку што може солидна изработка за парите....
гледај што повеќе рам,барем дупло
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.356
1.091
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.291
14.420
se javiv denes vo Anhoch i vo servisot za Lenovo, na ovoj laptop ne mozelo 2 tb ssd. Taka da otpaga i toj i onoj od neptun istiot so 8 g ram. Taka da dajte nekoj drug predlog ako moze. Odnapred blagodaram
Они од што се смотани не знаат ни што ги прашуваш а ниту па знаат што ти одговараат. Секако дека може 2Tb SSD.
Мислењето е автоматски споено:

Taka mi rekoa vo servisot, a od druga strana, ako sama go nosam na drugo mesto da mi stavat ssd, nema da mi vazi garancijata. Bar taka mi rekoa vo neptun na telefon
И тоа е исто така тешка глупост. Стотици лаптопи ми поминале низ годиниве, секогаш сам сум менувал дискови и рам мемории без да загубам гаранција. Само работата е што ако го смениш фабричкото ССД ќе мораш да го чуваш, за во случај да треба да го носиш на сервис, да го однесеш со фабричкиот дел. Бидејќи за новото ССД гаранцијата ти е од друго место а не од Леново.
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.086
2.387
Екранот е слаба карика.
Ама за тие пари, подобар екран нема.
Ќе си ставиш уште 16гб рам и ќе си тераш.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.265
1.537
orgrimar
Najbolji mesto od kade da zemam poloven Macbook tuka ili vo stranstvo, online sajt..
од никаде, половен лаптоп каде не може да се смени ссд и рам, а ссд има ограничен број записи и 2/3 од сите кварови им се расипано ссд
 

XGeorge27

Gaining Experience
13 декември 2018
85
74
www.youtube.com
еве да понудам и јас буџетен лаптоп 100/10 го имам веќе 4-5 дена презадоволен користен за учење и правење на некој ситни проекти во врска со факултет
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.549
Мислења
964.772
Членови
34.919
Огласи
2.634
Најнов член
martinbogatinoski
На врв Дно