• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорачајте лаптоп до 35 000 ден.

 • Ја почнал/а темата
 • #1

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Здраво дечки,
Препорачајте ми лаптоп до 35 000 денари и фирма од каде може да се купи.

Тнкс
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,426
1,182
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Price: 36 999.00 den
HP Compaq 6720s
Intel Core 2 Duo Processor T5670 (1.8 GHz, 2 MB L2 cache, 800 MHz FSB);
15.4 WXGA BV display;
1 GB DDR RAM;
120GB HDD
DVD+/-RW
56K Modem 802.11a/b/g I Bluetooth 6C Batt FreeDOS 1 year wrnty
линк ТУКА

Цена: 31.698
 • Processor type Intel® Core™ Duo T2600 Processor
  2.16 GHz, 2 MB L2 cache, 667 MHz Front Side Bus
 • Operating system installed FreeDos
 • Display type TFT
 • Display size 15.4 inches diagonal
 • Internal hard disk drive 120 GB
 • Hard disk drive speed 5400 rpm
 • Optical drives DVD+/-RW Fixed
 • Standard memory 1 x 1024 MB DDR2
 • Memory slots 2 SODIMM slots supporting dual channel memory
 • Memory upgrade Upgradeable to 2048 MB maximum
 • Chipset Mobile™ Intel® 945GM Express Chipset or Mobile™ Intel® 940GML Express Chipset
 • Weight Starting at 2.7 kg
 • Dimensions (W x D x H) 3.5 (at front) x 35.8 x 22.7 cm
Линк ТУКА
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Da ti donesam od USA za 33.000den. masina so vo MK e duplo poskapa + nekoj denar i za mene.. taman ke te fane kolku so planiras da davas. :D

DELL Inspiron

Intel® Core™ 2 Duo T5850 (2.16GHz/667Mhz FSB/2MB cache)
Genuine Windows Vista® Home Basic Edition SP1
Glossy, widescreen 15.4 inch display (1280x800)
Intel Graphics Media Accelerator X3100
4GB Shared Dual Channel DDR2 at 667MHz
320GB SATA Hard Drive (5400RPM)
CD / DVD Writer (DVD+/-RW Drive)
Dell Wireless 1505 Wireless-N Mini-card
Dell Wireless 355 Bluetooth Internal (2.0 + Enhanced Data Rate)
Integrated 2.0M Pixel Webcam
6 cell battery
High Definition Audio 2.0

McAfee SecurityCenter with anti-virus, anti-spyware, firewall, 30-Days
Microsoft Works
1Yr Ltd Hardware Warranty, InHome Service after Remote Diagnosis
Dell Online Backup 2GB for 1 year
Earthlink Internet Access
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Da ti donesam od USA za 33.000den. masina so vo MK e duplo poskapa + nekoj denar i za mene.. taman ke te fane kolku so planiras da davas. :D

DELL Inspiron

Intel® Core™ 2 Duo T5850 (2.16GHz/667Mhz FSB/2MB cache)
Genuine Windows Vista® Home Basic Edition SP1
Glossy, widescreen 15.4 inch display (1280x800)
Intel Graphics Media Accelerator X3100
4GB Shared Dual Channel DDR2 at 667MHz
320GB SATA Hard Drive (5400RPM)
CD / DVD Writer (DVD+/-RW Drive)
Dell Wireless 1505 Wireless-N Mini-card
Dell Wireless 355 Bluetooth Internal (2.0 + Enhanced Data Rate)
Integrated 2.0M Pixel Webcam
6 cell battery
High Definition Audio 2.0

McAfee SecurityCenter with anti-virus, anti-spyware, firewall, 30-Days
Microsoft Works
1Yr Ltd Hardware Warranty, InHome Service after Remote Diagnosis
Dell Online Backup 2GB for 1 year
Earthlink Internet Access
За колку време можеш да го донесеш?
 

vordan

Intern
7 јуни 2008
87
14
Не паѓај на штосови...
Колку гаранција има лаптопот? Дали ја признаваат тука? Ако сепак се одлучиш, претходно прашај во овдешните фирми кои продаваат Дел опрема.
Дали е легално внесен? Дали е легално купен во САД!? Што ако ти зачукаат на врата?
Дали треба конвертор за напојување? Американците функционираат на 110 волти.
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Цената на машинава е повеќе од дупло во Македонија. Такво нешто нема да најдеш овде. Нема да биде ни прв ни последен лаптоп донесен од УСА. Тешко дека гаранцијата ќе важи овде, но колку што имам слушнато за не дај Боже може во Белград или Грција. Ако си се договорите со среќа. :)

п.с.: Во Македонија за Делл официјални застапници се Макпетрол и LANcom.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
мартин порачувај го не му мисли ич

и не размислувајте секогаш кога нештп купувате за гаранција

гледајте да не дојде до тоа
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Благодарам за советите на сите би сакал првин д анаправиме добар муабет со fiascooo па после ке размислам дали да му го порачам
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Благодарам за советите на сите би сакал првин д анаправиме добар муабет со fiascooo па после ке размислам дали да му го порачам
Ti dodeka razmislis, jas ke se vratam. Racunaj deka treba online da se poraca, i pravat nekogas problemi dodeka stigne. Jas cekav 25 dena... a zaminuvam od tuka na 27 Sept...so znaci ima samo 23 dena do togas.
Za garancija ako sakas internacionalna se doplaka... inaku imas samo edna godina za vo USA. No gledaj da ne dojde da ti pritreba garancija.

Ako sakas i ako imas kreditna (Visa, Master...) poracaj odma, ke ti dadam adresa, neka stasa kaj mene.. pa ke ti go donesam. Istoto vazi i za site drugi so sakaat. Samo dodadete si na cenata carina, danoci... i procent za mene.
Vo MK sum na 1okt. Pozd
 

Majestic

Gaining Experience
25 јули 2008
126
122
Битола
Баш размислував и јас вчера на истата тема..
fiascoooo океј ти е понудата само штета шо многу набрзо ми идеш :/

А дали може да кажеш вака од рака (ако знаеш и точно уште подобро), колку изнесува сумата на сите дополнителни ствари: даноци, царина, интернационална гаранција. А.. и процент за тебе :p
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Баш размислував и јас вчера на истата тема..
fiascoooo океј ти е понудата само штета шо многу набрзо ми идеш :/

А дали може да кажеш вака од рака (ако знаеш и точно уште подобро), колку изнесува сумата на сите дополнителни ствари: даноци, царина, интернационална гаранција. А.. и процент за тебе :p
Epa ne znam tocno. Carinata nemam poima kolku e (nekoj vika 10%, nekoj 30%...), a danokot e 5%. Za mene 10%, za internacionalna garancija treba da razgovaram so agent na dell.
No da ne mu ja optovaruvame temata na Martin...koj go interesira za dopolnitelni informacii neka pise pp ili na msn. Pozd
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Во една друга тема дипломираниот цариник AMD_fan кажа дека царината е укината, а има данок од 5%. Значи @MARTIN_MKD спреми си уште 15% од цената на лаптопот (5%-царина, 10%-fiascooo). Но, тоа е за само еден компјутер, па fiascooo ќе му ја мисли ако донесе повеќе роба во Македонија како ќе пројде на царина. :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
fiascooo фала за понудата само не ке може да се цека до први ми се брза компјутерот така да ке мора од тука да земам. Усте еднаш фала
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,972
Мислења
853,904
Членови
29,621
Најнов член
unnamed192
На врв Дно