• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорачајте книга за ООП во С++

 • Ја почнал/а темата
 • #1

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
Препорачајте некоја книга за ООП во С++ (освен Introduction to OOP using C++, by Petter Muller, 1996), каде ги има опишано добро концептите и начинот на ООП и сето тоа да е поткрепено со многу примери. И ако не сте задоволни од некоја книга со слична тематика, исто така наведете ја и кажете зошто сте незадоволни од истата, а за препораката, објаснете зошто сте задоволни од книгата.

Поздрав
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Во бибилиотека на факултет ја имам видено Објектно ориентирано програмирање во ц++ од Kayshav Dattatri.
Ако ја има некој користено, нека пише.. сигурно може да се најде.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
@fiascooo

Ја имаш ли читано таа книга? Или си ја видел само? Ако ја имаш читано, кажи мислење за книгата, добра е или не?

BTW, Kayshav Dattatri, од кај е човеков? :))
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
D'Orazio's Programming in C++
Книгава ја има на факултет кај нас, многу добра книга за програмирање што се вика од нула до кула се иде. За секој параграф има вежба која објаснува што како. Цена "само" 105$
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
Не сакав да отворам нова тема, па затоа ај ќе прашам тука. Постои ли книга за ООП во С++ на македонски јазик? Ја до сега немам сретнато, ако знае некој, нека напише, онака чисто информативно ме интересира :)
 

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
брат ми на македонски јазик не верувам општо дека ке најдеш некаква публицирана литература,потруди се на хрватски,или можеби на бугарски ке најдеш доста добри книги,а уште повеке и на руски (зборуваме за разбирливи јазици)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
A бе јас учам од бугарски книги, кде е многу убаво објасната теоријата и е подкрепена со многу примери, ама зборот ми беше, дали постои литература на МК, онака ме интересираше :)
 

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
Не сакав да отворам нова тема, па затоа ај ќе прашам тука. Постои ли книга за ООП во С++ на македонски јазик? Ја до сега немам сретнато, ако знае некој, нека напише, онака чисто информативно ме интересира
Постои, она од што учевме на ФЕИТ :D
Не би ги објавил тука, затоа што тоа се интерни материјали, за да си немам проблеми. :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Има и од универзитетот “Гоце Делчев“ во Штип. Така да има доста материјал за оваа тема на Македоснки
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
Таа од Штипскиот ја имам разгледано, според мене е за никаде. Нема доволно примери и површно е објаснато.

@loverboy
Ако имаш предвид за тие предавањата од електро шо ги користат и ИНФО, ги имам, во Word документ, заедно и со аудиториските, ако ги споиме прават солидна книга. Но мене ми беше дали постои книга, во смисла, да одам во книжарница и да речам “Книга за ООП во С++, од тој и тој, ја имате ли?“, како што е случајот на пример со книгата на Ѓорѓи Јованчевски “Програмирање во С++“, за вовед во програмирањето, онаа љиљаковата :D
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Постои, она од што учевме на ФЕИТ :D
Не би ги објавил тука, затоа што тоа се интерни материјали, за да си немам проблеми. :)
a би дал ли линк по приватна, почнав јава да учам па мора прво да се навратам на класите и сл во ц++ за да можам да наставам во јава со класите исто така, од нашите толку не сум задоволен
така да нешто аудиториски ако имате од ФЕИТ пратете

како што е случајот на пример со книгата на Ѓорѓи Јованчевски “Програмирање во С++“, за вовед во програмирањето, онаа љиљаковата :D
да она што "ние" студентите ја пишувавме како семинарска
така прави ѓорѓ :) copy/paste смени нешто и објави книга
ист пример е и алгоритни и програми во паскал од него :LOL:
 

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
Постои, она од што учевме на ФЕИТ :D
Не би ги објавил тука, затоа што тоа се интерни материјали, за да си немам проблеми. :)
Извинете ама морам да речам WTF? Државна институција, со наши пари, да ги крие материјалите? Интерни?
 

Darko_B

Intern
7 ноември 2008
2
0
Само за Ц++

абе момци јас сум на Гоце Делчев запишан , одите на yahoo_groups , па пишите ugd_informatika , ке ви излезат нашите групи , зачлените се , најверојатно ке ве прифатат , и имаш достап на многу предавања и вежби што ние сме ги имале , + решени тестови , хаха
_____________________
Ај поздрав од нездрав :p
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Јас сум тотален почетник у програмирање. Знам нешто малце HTML и CSS но тоа нема врска со ООП. Имам ја прочитано книгата на Штипскио факултет за информатика и ќе кажам како шо кажаа у еден предходен пост книгата нема врска толку површно и набрзина спомнати работи:ua: глупости.Искрено доколку е некој како мене без претходно искуство во програмирање а сака да ја науче основата на C++ би ја препорачал книгата од John Smiley-Learn to program with C++.Еве го [ame="http://www.amazon.com/Learn-Program-C-John-Smiley/dp/0072225351/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1226074767&sr=8-1"]линко[/ame] од Амазон од неа.Доколку ја сакате пишете пп.
 

Darko_B

Intern
7 ноември 2008
2
0
То4но дека книгата е катастрофа ама има некој презентации шо содржат занимливи работи ,па и не ве терам да учете од неа, ни јас не сум учел од таа книга:D хехе ај поздрав
 

stevcooo

Intern
9 октомври 2008
12
1
ubo kaza "loverboy " deka na FEIT ima mn dobra kniga za toa...odnosno toa se interni matrijali vo .pdf format ama mn dobro e se objasneto..potocno za OOP vo c++...jas lani ucef od tie skripti i dosta mnogu naucif...pozdraf
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,427
Членови
29,931
Најнов член
Krkam
На врв Дно