1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорачајте бесплатен софтвер за UML диаграми

Дискусија во форумот 'Останати' започната од maximilian, 27 Мај 2011.

 1. maximilian

  maximilian
  Gaining Experience

  1,064
  74
  26 Март 2008
  Здраво дечки, да ве замолам да ми препорачате некој free софтвер за цртање на UML диаграми, многу ќе ви бидам благодарен :bravo:
   
 2. Petkovsky

  Petkovsky
  Intern

  323
  31
  7 Декември 2009
  ArgoUML е онака океј за почеток, иако иритира на моменти пошто нема undo опција.

  Visual Paradigm is the shit, не е бесплатен ама затоа имаш community лиценца со која можеш да направиш по еден дијаграм од секој тип без да добиваш watermarks.

  Така да, правиш пример class diagram, го експортираш како xml или png, го бришеш и правиш нов :)
   
 3. maximilian

  maximilian
  Gaining Experience

  1,064
  74
  26 Март 2008
  За Visual Paradigm знам, но баш заради тоа шо не е бесплатен, и како што кажа, на секое треба да бришам диаграм па да правам нов и сл. заебанции, затоа прашав дали има некој така подобар шо е бесплатен и би ми вршел работа. Ќе го пробам овој ArgoUML, па ќе пишам импресии.

  Јас најдов некоја си UMLet ама не ме бендисува баш многу. Баш затоа и ја отворив темата, ако имате некои фри програми од овој тип користено, а да ви се бендисуваат да постирате. :)

  EDIT: Мора да дадете репутација и на други членови пред да му дадете на Petkovsky. DAMMIT! :))
   
 4. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Visual Paradigm има бесплатна верзија
   
 5. maximilian

  maximilian
  Gaining Experience

  1,064
  74
  26 Март 2008
  ^Знам, но поради горе наведените причине (водени знаци) нема да ми брка работа :)
   
  1 person likes this.

Сподели

Вчитување...