• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Преносен мобилен интернет

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Justice for All

Gaining Experience
10 септември 2010
243
138
Под преносен мобилен интернет мислам на нешто од типот на:
 1. A1 Combo Box
 2. A1 Office Box
 3. Neotel Net 20
Значи интернет за можеби викендичка, или селска куќа, можеби одмор итн... Или можеби интернет за луѓе што поради пандемијата имаат потреба од интернет на минимум две локации... како јас на пример.

Не знам дали има други слични понуди, споделете ако знаете.

Дали некој има искуство со овие? Како одат брзините, стабилноста итн?

1. и 2. нудат можност за поврзување на само две адреси, и се поврзуваат на мобилниот интернет на А1, што значи ако имате мрежа на мобилен би имале мрежа и на комбо боксот.
3. нема ограничување на адреси туку сѐ зависи од тоа дали Неотел има покриеност во тој регион. Е сега тука проблем е што тие самите немаат (или не прикажуваат јавно) мапа на покриеност.

Споделете ако знаете во кој регион има покриеност. Мене лично ме интересира Гостивар, Маврово, Охрид итн...
За Скопје ми потврдија да има покриеност од контакт центар.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,307
2,116
Дали некој има искуство со овие? Како одат брзините, стабилноста итн?
A1 Combo Box - стабилно е, но никогаш не надминува брзина од 20/1. Инаку, го користам во Скопска Црна гора, ако нешто ти значи тоа. Најверојатно и Office Box е истото, само што треба да бидеш правно лице за тој пакет.

Од Неотел, прочитај го ова:

*Брзината на интернет пристапот не е загарантирана и истата може да зависи од повеќе фактори како што се: јачината на сигналот, бројот на корисници кои користат во моментот, брзината на веб страницата на која се пристапува, оптовареноста на интернет мрежата, конфигурацијата на уредот од кој пристапува претплатникот и други фактори. Доколку неможе да се постигне линиската брзина дефинирана со пакетот, НЕОТЕЛ се обврзува да ја испорача највисоката можна брзина, при што минималната брзина на проток на податоци (download/upload) нема да биде помала од просечната во 95% од времето во текот на еден месец, во случај кога не е надминат вклучениот интернет сообраќај. **Минималната брзина е 2 Mbps/2 Mbps и се однесува на брзината по надминување на вклучениот сообраќај. Максимална брзина за пренос на податоци: 50 Mbps download /10 Mbps upload. Просечна брзина за пренос на податоци: 25 Mbps download/5 Mbps upload. Минимална брзина за пренос на податоци: 2 Mbps download /2 Mbps upload. Во пакетите е вклучена 1 линија за фиксна телефонија со 1 говорен канал. Претплатникот може да добие нумерација (број) од серијата на Неотел бесплатно или може да го пренесе својот постоечки број од мрежата на друг оператор, бесплатно. Постапката за пренесување број од мрежата на друг Оператор во мрежата на Неотел е опишана
Што во принцип се оградуваат и може да имаш дупло поспора брзина, а ништо да не можеш да направиш со АЕК. :)
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,452
4,067
A1 Combo Box - стабилно е, но никогаш не надминува брзина од 20/1. Инаку, го користам во Скопска Црна гора, ако нешто ти значи тоа. Најверојатно и Office Box е истото, само што треба да бидеш правно лице за тој пакет.
Во некои села на Скопска Црна Гора има Телеком, а во некои и кабелска ТВ Глобалсат - имаат и фајбер и кабловски нет - кабловскиот 20/7 550 ден, сосе ТВ 850 а само ТВ 450ден, за фајберот не знам како се цените.

И за Винсат сум чул ама не знам како им е покриеноста после Радишани нагоре.

За во Охрид за нет би одел со Телекабел - немаат договор.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,307
2,116
Да ги има кај мене, али малку се непрофесионални. Дојдоа да ми местат интернет, и почнаа да се расправаат со мене зашто немам избушено, нивната работа била само да поврзат модем и ги баталив. Инаку, кај мене во селото има коаксијален интернет од Телеком и А1. Но, нема оптика од Globalsat - ми рекоа дека над 1000 евра би коштало да се спроведе до кај мене во куќа.

Да не имаш чуено дали Globasat нудат стабилен интернет?
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
901
1,239
Ако број 1 и 2 користат уреди со LTE тогаш хипотетички би требало да имаш одлична поврзаност затоа што мрежата и главните антени се долж местата за викендици (од Охрид према Албанија). Е сега, за втората понуда право на аплицирање/користење имаат деловни корисници, ако мојш таа опција да ја активираш тогаш мислам дека е најдобра од сите 3.

Последно мерев брзина од Горно Коњско преку LTE/4G на А1 мрежата беше 198Mbps со 50Mbps и сигналот беше одличен зошто на 100-200 метри е главниот далековод/антена. Има одлична конекција на повеќето викенд локации низ Охрид.

Ако немаш услови за втората, тогаш првата или Телеком. Со нив немам никакво искуство, ама имаат солидна понуда. Има опција да гледаш Max TV содржини преку Android TV Box-от што го нудат.

За Неотел и другите градови не знам.
 

philldm

Intern
29 јануари 2018
46
14
А1/Неотел (најверојатно и Телеком) нудат тест период од 10 дена. Се прават улави, ама ако им спомнеш на телефон или во салон, ќе го вметнат и тоа во договорот. Одиш, тестираш, ако си задоволен, тераш, ако не, го враќаш во тој период и тоа е тоа. Инаку јас сум заглавен со А1 Нет, барам спас, ама нема во вукојебинава каде живеам. Не дај Боже да треба да пратиш меил со 10-15Мб attachment....
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
924
574
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
А1 Combo Box, го користам во Маврово скоро година. Подесено е на LTE (4G). Сум немал никаков проблем до сега со интернетот. Јас фатив понуда со 150гб лимит, и од 12 вечер, до 6 сабајле не троши од лимитот и исто така нема лимит на брзина. Инаку, првите 50гб се со неограничена брзина додека пак останатите 100гб се со 20/1.
Поврзани 4 уреди плус 1 тв за iptv, без проблем тера дури и на 20/1.
Препорака за Combo Box на А1.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Justice for All

Gaining Experience
10 септември 2010
243
138
А1/Неотел (најверојатно и Телеком) нудат тест период од 10 дена. Се прават улави, ама ако им спомнеш на телефон или во салон, ќе го вметнат и тоа во договорот. Одиш, тестираш, ако си задоволен, тераш, ако не, го враќаш во тој период и тоа е тоа. Инаку јас сум заглавен со А1 Нет, барам спас, ама нема во вукојебинава каде живеам. Не дај Боже да треба да пратиш меил со 10-15Мб attachment....
По закон должни се сите оператори да дадат тест период доколку купувачот ја побара таа опција.
Денеска зборев по телефон и таа самата ми кажа дека НЕМА можност за тест период без да ја прашам и испадна не ти гарантираат ништо, може ќе има покриеност, може ќе нема. Е сега не знам, можда стварно ако одам во продажен салон и инсистирам... кој знае.

Поентата ми беше, по дифолт кажуваат дека нема.
А1 Combo Box, го користам во Маврово скоро година. Подесено е на LTE (4G). Сум немал никаков проблем до сега со интернетот. Јас фатив понуда со 150гб лимит, и од 12 вечер, до 6 сабајле не троши од лимитот и исто така нема лимит на брзина. Инаку, првите 50гб се со неограничена брзина додека пак останатите 100гб се со 20/1.
Поврзани 4 уреди плус 1 тв за iptv, без проблем тера дури и на 20/1.
Препорака за Combo Box на А1.
Не може да нема лимит на брзина. Колкави брзини вади во тие први 50гб?
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
924
574
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Денеска зборев по телефон и таа самата ми кажа дека НЕМА можност за тест период без да ја прашам и испадна не ти гарантираат ништо, може ќе има покриеност, може ќе нема. Е сега не знам, можда стварно ако одам во продажен салон и инсистирам... кој знае.

Поентата ми беше, по дифолт кажуваат дека нема.

Не може да нема лимит на брзина. Колкави брзини вади во тие први 50гб?
Сакам да кажам брзината е над 20mbps download и над 1mbps upload.
Најголема брзина што сум добил е 80mbps download. И околу 10mbps download.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,307
2,116
Најголема брзина што сум добил е 80mbps download. И околу 10mbps download.
Никад не сум добил нешто такво, секогаш е 20/1 и не мрда од тоа. Додека во исто време ако правам тест за брзина од мобилен 10x пати е побрзо. :)
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
924
574
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Никад не сум добил нешто такво, секогаш е 20/1 и не мрда од тоа. Додека во исто време ако правам тест за брзина од мобилен 10x пати е побрзо. :)
Тие брзини се зошто во пакетот има додатни 50гб (некој промо период беше), и додека не ги потроши е таа брзина. Исто е и во
часовите кога не троши од лимитот.

IMG_4311.jpg
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Justice for All

Gaining Experience
10 септември 2010
243
138
Тие брзини се зошто во пакетот има додатни 50гб (некој промо период беше), и додека не ги потроши е таа брзина. Исто е и во
часовите кога не троши од лимитот.

Погледнете го атачментот 94109


Ако после една година (претпоставувам тогаш ти завршува договорот) не го сакаш више, јас би го презел договорот.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
924
574
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro


Ако после една година (претпоставувам тогаш ти завршува договорот) не го сакаш више, јас би го презел договорот.
Жал ми е. Ама, не планирам да го прекинам. Навистина сум задоволен и на сите го препорачувам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

Justice for All

Gaining Experience
10 септември 2010
243
138
@Антониј.К Дали си пробал да му ја извадиш сим картичката (претпоставувам има сим внатре) и да ја ставиш во телефон?
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
924
574
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
@Антониј.К Дали си пробал да му ја извадиш сим картичката (претпоставувам има сим внатре) и да ја ставиш во телефон?
Има сим внатре, ама не сум пробал. Ако го одлепиш стикерот од отворот за картичката, гаранцијата престанува да важи.
 
18 септември 2020
9
5
A1 има повеќе покриеност од Неотел за 4Г мрежата, а Неотел нема се уште нема на некои места во држава покриеност. За А1 комбо бокс можам да кажам дека после тие 100GB, имате 50GB со неограничена брзина зависи колку ќе фаќа мрежа, а на некој што има констатна брзина 20/1 значи дека го нема надминато лимитот од 100GB. Во рурална средина максимална брзина има од 62 Мбпс тестирано на Speedtest.net. Ви препорачувам оптика ако имате, наефтино е од телекабел 20/20 за 600 денари или од неотел имате брзина од 50/50 сега за 790 денари промотивно до 15.1.2021
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,721
Мислења
831,329
Членови
28,718
Најнов член
K-909
На врв Дно