• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Преносен компјутер со 500-гигабајтен хард диск

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
НАЈНОВО ОД „ХИТАЧИ“
Преносен компјутер со 500-гигабајтен хард диск

Инженерите од компанијата „Хитачи“ развиле хард диск од 500 гигабајти за лаптоп-компјутери. Хард дискот Travelstar 5K500, кој важи за хард драјв со најголем капацитет што досега бил развиен за преносен компјутер, ќе стане достапен за корисниците од февруари.
“Хитачи“ успеала да го зголеми капацитетот на нејзиниот 2,5-инчен драјв додавајќи трета дисковидна плоча и со сместување на многу повеќе податоци на тие плочи. Дополнителната плочи значи дека „Травелстар 5К500“ има малку поголеми димензии од претходните модели, што ќе го отежни неговото сместување во лаптоп-компјутерите. Но од „Хитачи“ се надеваат дека производителите на компјутери ќе направат приспособувања кај своите машини, со оглед на тоа што капацитетот за складирање на податоци моментално е елементот на кој му се посветува најголемо внимание при продажбата компјутерите.
Лери Свизи, директор за маркетинг и стратегија при „Хитачи“ истакнал дека новиот диск драјв првенствено е наменет за употреба кај преносните компјутери со поголем екран и одлични аудио и графички перформанси.

Извор:ВРЕМЕ
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
ja kolku so znam Alien imaat hard disk od 500 od lani :))
od newsletters so mi stigat...mislam deka pred poveke od dva meseci oni nudea opcija pola tera u laptop...i mislam deka barem po ona so se reklamiraa...deka se prvi
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
Alienware колку што паметам правеше десктоп риплејсмент гејминг лаптопи? Тогаш одговорот е едноставен - имале 3.5" HDD.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,716
Членови
29,488
Најнов член
nikojov
На врв Дно