1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Преносен интернет преку usb стик

Дискусија во форумот 'Останато' започната од SimeonS, 3 oктомври 2017.

 1. SimeonS

  SimeonS
  Intern

  33
  15
  4 Февруари 2017
  Машко
  Би сакал да ве прашам кои се можни провајдери кои нудат преносен интернет. Гледав на ВИП имаат три пакети но бараат склучување на договор на 2 години. Па освен ВИП дали и кој нудат ваков интернет (нетот ќе се користи во ск)?
   
  На vladealfagv му/ѝ се допаѓа ова.
 2. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Ќе си купиш 3G/4G модем и сим картичка од провајдер и користи си колку сакаш :)
   
  Tegla, BEST и на SimeonS им се допаѓа ова.
 3. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  310
  280
  10 Јуни 2011
  Машко
  а зашто да не го користи својот телефон (или некој телефон што му е вишок) како модем ?
  Веројатно не сите андроиди имаат таква опција, но мислам дека преку 80% ја имаат опцијата, ако ништо друго кога ке го врзеш со кабел, пошто валјда ретко кој од телефониве (освен скапите) имаат WiFi tethering...
  Значи УСБ тетеринг треба да имаш на скоро секој андроид телефон (веројатно и АЈфон)
   
 4. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,570
  3,999
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Скоро секој ајван и андроид телефон имаат и WiFi thethering.
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 5. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  310
  280
  10 Јуни 2011
  Машко
  добро не сум во тек околу тоа, но неможе да се спореди брзината на сурфање преку WiFi tethering, со USB варијантата, секако доколку телефонот има 4g мрежа...
  за 3g нема што да се објаснуваме :) (иако веројатно и во тој случај се приметувам разлика во брзината)
   
 6. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Ако го користи секојдневно не се исплати за мали пари да го малтретира телефонот. Ќе се загрева, ќе ја троши многу брзо батеријата, па уклучи, па исклучи...
  Huawei 3G модем е околу 30е, а ќе си заврши голема работа.
   
  На Astraion и Oktar им се допаѓа ова.
 7. vladealfagv

  vladealfagv
  Gaining Experience

  104
  92
  31 Јануари 2016
  Машко
  Apple Certified Mac Technician at iSTYLE Macedonia
  Steam:
  vladealfagv
  Јас имам на вип, само што моментално немам некој добар 4G usb stick или пренослив рутер. Па некој ако има некое искуство да сподели или да понуди - нека се јави.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 8. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Не те разбрав што имаш а што немаш, ама сепак еве ти линкови за јуесбе модем :D и рутер.

  1. Anhoch PC Market Online - Tenda Wireless N 3G/4G Router 300Mbps 4G300 w/2600mAh Power Bank
  2. Anhoch PC Market Online - Tenda Wireless N 3G/4G Router 300Mbps 4G630
  3. Anhoch PC Market Online - USB 3G Modem Huawei E3531s-2 w/Micro SD Slot
   
 9. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,335
  639
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Aко ти е за без договор едино да си купиш 3г usb стик и ативираш интерент пакет од Lyka mobile(не сум сигурен дали имаат 4г), мислам дека моментално тие нудат најевтин интернет, од другите оператори треба договор.
   
  На SimeonS му/ѝ се допаѓа ова.
 10. vladealfagv

  vladealfagv
  Gaining Experience

  104
  92
  31 Јануари 2016
  Машко
  Apple Certified Mac Technician at iSTYLE Macedonia
  Steam:
  vladealfagv
  Прав си, користам само интернет од Вип со некое скапано усб стикче и затоа побарав сугестија за тоа со какво да се надградам...


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 11. SimeonS

  SimeonS
  Intern

  33
  15
  4 Февруари 2017
  Машко
  Да, како што гледав Lyka mobile имаат најевтин нет и без потреба од договори
   
  artweb, BEST и на vladealfagv им се допаѓа ова.
 12. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  310
  280
  10 Јуни 2011
  Машко
  Но обиди се да си најдеш USB стикче што поддржува 4g мрежа, мене лично 8гб интернет не би ми биле доволни ни за пола месец ако ги користам на компјутер :)
  Но нема подобра варијанта, освен ВИП роденденската (или како и да ја викаат) што нуди 10гб, ама само на договор

  Испратено од SM-G930F преку IT.mk форум апликација
   
  На SimeonS и vladealfagv им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...