1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Пренесување на интернет?

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од AndrejGagale, 29 oктомври 2018.

 1. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,083
  4,481
  4 ноември 2013
  Машко
  Па голема далечина е, за да се постигне добар капацитет на таа далечина потребна е чиста оптичка видливост, попрецизно речено, да ги исполнува сите критериуми на фреснелова зона.
   
 2. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,052
  561
  12 Април 2017
  Машко
  Фреснелова зона, сватив. JK, ќе гуглам малце :D
   
 3. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,083
  4,481
  4 ноември 2013
  Машко
  Fresnel zone - Wikipedia
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 4. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  570
  600
  15 Септември 2012
  Машко
  Стави го мрежниот кабел во водоводџиско црево (PPR или HDPE -исти К.), пружи го меѓу двете локации и вкопај го во земја. Имаш три позитивни страни на ова решение:
  1. евтино е.
  2. доколку се оштети мрежниот кабел од било каква причина, ќе го замениш едноставно кабелот.
  3. ниту еден кабел под земја не настрадал од гром.
  4. нема поевтино.
   
  На yasho, Oktar, bxxxn и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
  Супер, фала ви за препораките. Најевтино е нормално кабел-рутер. Но затоа прашав тука за сугестии и опции кои ги имам.
  Имам уште едно прашање, дали ако поставам едно NanoStationM2 во куќата каде што нема интернет, додека во другата си остане рутер со вифи(2,4GHz како што е сега). Дали може NanoStationM2 уредот да се поврзе на постоечкиот рутер без поставување на уште едно NanoStationM2?
   
 6. krema

  krema
  Professor

  9,805
  9,498
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе треба од време на време да гураш за да тргне интернетот. :)
  Можеш да пробаш на тој начин и ако не иде и ако не си задоволен, тогаш ќе си докупиш уште еден NanoStation.
   
 7. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,252
  6,378
  27 Март 2014
  Не ке имаш проблеми. Не е работата од едната страна некој "силно да викне на цел глас", бидејки потребно е и од другата страна некој да го слушне исто така добро што кажал првиот. Дали се разбираме? потребно е добар предавател и добар приемник за добра врска. Затоа треба пар UBNT од двете страни.
   
  AndrejGagale, Oktar и на bxxxn им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...