• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог Преместете го JavaScript во „Програмирање“

 • Ја почнал/а темата
 • #1

psyman

Gaining Experience
30 март 2018
96
151
Мислам дека е време да прифатиме дека JavaScript не е веќе малиот скриптинг јазик кој беше пред 15тина години. Се повеќе и повеќе работодавци бараат ЈаваСкрипт програмери, јазикот веќе се користи и на backend (nodejs) итн.

Зошто?

 1. Објектно-ориентиран јазик
 2. Динамичен е
 3. Веќе е и компајлиран (Chrome V8 - Wikipedia)
 4. Server-side Јазик (Node.js)
 5. Се прават активно десктоп апликации (Electron | Build cross platform desktop apps with JavaScript, HTML, and CSS.) -- Visual Studio Code, Atom, Slack -- сите се пишувани во JS/Electron
 6. Екстремно користен во Мобилната Индустрија (ВебВју, NativeScript, Ionic, ReactNative)
 7. Touring Complete
 8. Сигурно уште многу работи кои не ми доаѓаат на памет моментално.

Thoughts?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,428
1,184
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
+1
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
950
946
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
+1
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,023
Членови
29,644
Најнов член
vxlkovski
На врв Дно