• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

preku sto mozam da programiram vo java? CLOSED??

  • Ја почнал/а темата dime
  • Време на почнување
  • Ја почнал/а темата
  • #1

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Zosto e zatvorena ovaa tema (i mnogu drugi temi)?

Jes deka covekot si nasol resenie, no ne znaci deka e najbolje. Sakam da kazam, diskusijata moze prodolzi i da se dobie nesto poproduktivno na kraj.

Cisto moe mislenje - zatvoranjeto temi e mnogu nepotrebno, i bi trebalo da se pravi samo vo slucai koga se desavaat nekoi gluposti kako flame wars i od diskusiite ne izleguva ama bas nisto korisno.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Темата е затворена бидејќи членот што ја отворил, нашол решение за проблемот и самиот побара темата да се затвори.
ADMINISTRATORI I MODERATORI, SLOBODNO MOZETE DA JA ZATVORITE TEMATA BIDEJKI SI ZEDOV JCREATOR!
Cisto moe mislenje - zatvoranjeto temi e mnogu nepotrebno, i bi trebalo da se pravi samo vo slucai koga se desavaat nekoi gluposti kako flame wars i od diskusiite ne izleguva ama bas nisto korisno.
Баш поради тие причини кои самиот ги наведе, а имаше многу такви дискусии, практикуваме ваквите теми да се затвораат кога членот нашол решение за проблемот.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Вака..

Лично сум против затворање теми, меѓутоа, поради фактот дека многумина од Македонија, а со тоа и голем број од членовите на форумов немаат развиено чувство за однесување на форум и со тоа пишуваат во застарени или пренатрупани теми, иако немаат ништо посебно да кажат, приморан сум истите да ги затворам.

Проблемот што произлегува е токму истиот што го имаш спомнато, човек неможе да го најде решението.
Ако некоја сериозна тема доспее да има 50 страни (што е случај со некои форуми во Македонија) и притоа (може а и немора) се влече со месеци и години, дали можеш да замислиш колку ќе му биде тешко на нов посетител или некој што првпат ја отвора темата, да го лоцира евентуалното решение? Ќе листа 50 страници? Едноставно тоа премногу одзема време и дури да ја користи *пребарај* опцијата, тешко дека ќе дојде до она што го бара.

Многу едноставно решение на тоа што го кажуваш погоре е отворање на нова тема која ќе ја има истата тематика. Во истата можеш на почетокот да линкаш до веќе затворената тема и ако сакаш да се надоврзеш на неа.

Ова не е забрането на форумов.

Ова го напоменувам затоа што кај многу Македонски форуми сум забележал дека има правило кое вели дека несмеете да отворите две или повеќе теми со иста содржина. За тоа правило може да се каже дека е грешка во преводот и јас го почитувам во случај кога се работи за постоечка активна и свежа тема, а не тема во која никој ништо не напишал 1 месец и веќе има 7-8 страници со постови кои во голем дел излегуваат надвор од темата.

Мислам дека вака е најдобро за сите. Во никој случај не е само моја одлуката за ова. Доколку некој мисли дека не сум во право, слободно нека излезе со аргументи во темава, ќе може сите заедно да продискутираме во врска со ова и да донесеме решение најдобро за сите.


Дали ти е сега јасна мојата логика?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
U princip sum za - sto poveke mislenja tolku podobro. Ostanuva na tvoite prebaruvacki sposobnosti da se snajdes.
Se sto kaza drzi voda, i potpolno se soglasuvam. Definitivno e bolje resenie, samo sto ne bev zapoznaen i ne mi teknalo da odam po taa logika :) Blagodaram na objasnuvanjeto.
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Предлог

Проблемот што произлегува е токму истиот што го имаш спомнато, човек неможе да го најде решението.
Ако некоја сериозна тема доспее да има 50 страни (што е случај со некои форуми во Македонија) и притоа (може а и немора) се влече со месеци и години, дали можеш да замислиш колку ќе му биде тешко на нов посетител или некој што првпат ја отвора темата, да го лоцира евентуалното решение? Ќе листа 50 страници? Едноставно тоа премногу одзема време и дури да ја користи *пребарај* опцијата, тешко дека ќе дојде до она што го бара.
Политиката на it.com.mk, во врска со затворање на тема ја подржувам, пренатрупување на теми е непотребно, затоа:

Предлог: Дали би можело да се вметни опција гласање (Vote), доколку некое мислење на тема е сосема оффтопик, или "непотребно", членовите да можат да гласаат, за или против, тоа мислење.
Ова не треба да има улога врз постирачот.

Во кратки црти: Ако гласаат на пр. 100 членови против некое мислење, тоа мислење да биде minimized при првото пребарување во темата...со дадена опција ( стрелка или слично ) да се отвори тоа мислење во истата тема.
На овој начин би било полесно достапно решението на проблемот.

( Го имам видено овој начин на работа на повеќе странски форуми )
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
128
Предлог: Дали би можело да се вметни опција гласање (Vote), доколку некое мислење на тема е сосема оффтопик, или "непотребно", членовите да можат да гласаат, за или против, тоа мислење.
Ова не треба да има улога врз постирачот.

Во кратки црти: Ако гласаат на пр. 100 членови против некое мислење, тоа мислење да биде minimized при првото пребарување во темата...со дадена опција ( стрелка или слично ) да се отвори тоа мислење во истата тема.
На овој начин би било полесно достапно решението на проблемот.

( Го имам видено овој начин на работа на повеќе странски форуми )
mkmetal e user moderated исто...
Во ред е идејата, но... познавајки ги членовите на овој форум (не си земајте при срце сите) мислам дека не е баш нај ок решение ова.Си има модератори, супер си ја вршат работата и тоа е тоа. :))
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
858,918
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно