Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Преку 106 дојави за бомби во последните три месеци

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
229
725
www.IT.mk
Веќе трет месец по ред наставата на учениците во Скопје редовно се прекинува со дојави за поставени бомби. Дојавите пристигаат и во другите градови, а освен училишта, бомби започнаа да „се дојавуваат“ и во државни институции, на железничката станица, во трговски центри… Иницијалните дојави на почетокот од оваа сага доаѓаа од ProtonМail. Единствениот приведен за овој случај, всушност беше невин и наскоро беше ослободен. Во периодов се изнаслушавме различни претпоставки за тоа кој ги праќа овие често грозоморни пораки и кој стои зад лажните дојави во десетина средни училишта. Шпекулациите се од хибридна војна, до моќни центри, до средношколци кои не се подготвиле за тримесечјето или им е досадно…

Масло на огнот на случувањата денеска додаде премиерот Димитар Ковачевски кој јавно произнесе теорија дека “речиси апсолутно е невозможно да се детектира од каде доаѓа дојавата“.

  • Дали сметате дека VPN нуди целосна анонимност?
  • Дали сметате дека на интернет постои анонимност?
  • Како би ги откриле сторителите?
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.881
2.102
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Чудно колку малку коментари на тема за која ИТ секторот треба дефинитивно да има свое мислење.
Јас не сум во тој сектор ама ќе кажам :)
Прво, сите сериозни VPN провајдери гарантираат анонимност и приватност пред се со нивната no-logs policy. Со други зборови, никој не ја забележува и чува вашата активност на интернет откако ќе се закачите на некој нивни сервер и смените IP. Единствено може да чуваат логови за кога сте се поврзале и колку траеле сесиите ама и тоа го чуваат за краток период. Под услов да е вистина ова што го ветуваат тогаш многу тешко се влегува во трага.
Второ, со почетокот на специјалната воена интервенција во Украина (добро де војната) прекинаа соработките меѓу Русија и западните земји во речиси секое поле. Тоа остава доста простор за неказнивост во вакви случаи.
Трето, речиси сигурно е дека се работи за некоја група, затоа што сам човек му е потребно многу време да го осмислува ова (или не?).
Четврто, секогаш треба да гледаме на кого му одговара вакво нешто. Според тоа што јас пратев (можеби грешам) на Балканов ова почна во март во Србија непосредно по почетокот на конфликтот во Украина. Имаше неколку лажни дојави за бомби на летови за Москва и Санкт Петербург кои после почнаа да се шират и за други институции пред се школи. После тоа имаше и во Хрватска, Црна Гора, Босна, Македонија...од ова не може баш да се изведе заклучок на кого му одговара ова.
Во секој случај многу ресурси се трошат кои можеби треба да се користат за нешто друго? Да сум јас на позиција после толку долг период на лажни закани би направил проценка дали се реални тие закани, дали постојат такви движења, дали разузнавачите имаат било какви индиции дека нешто би можело да се случи освен овие (навидум) празни закани преку мејл. Би утврдил образец и таквите мејлови би ги игнорирал. Се разбира во исто време би ја зголемил безбедноста на јавните објекти. Се надевам дека тоа го прават во моментов...
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1.205
1.975
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: M.2 Corsair NVMe MP510 240GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
Logitech Optical M100 USB Black
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
LG 24'' Full HD IPS Monitor with FreeSync™ (24MP60G-B)
OS
Windows 11

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.356
1.091
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.295
6.409
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Зошто изгледа како да го пишувале кромањонци или 10 годишни деца? Смешки :ROFLMAO:
 

Aowek

On your way to fame
14 април 2012
1.062
923
Веројатно овој мејл не е поврзан со скопските мејлови. Видоа дека не се "способни ' да откријат ништо сигурно и рандом луѓе ќе праќаат мејлови за свои политички цели.

Скопските дојави се преку протон мејл, секогаш во Subject стои Bomb threat или Bomb. Владата се обидела да соработува со Протон но биле одбиени.
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.881
2.102
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Веројатно овој мејл не е поврзан со скопските мејлови. Видоа дека не се "способни ' да откријат ништо сигурно и рандом луѓе ќе праќаат мејлови за свои политички цели.

Скопските дојави се преку протон мејл, секогаш во Subject стои Bomb threat или Bomb. Владата се обидела да соработува со Протон но биле одбиени.
И првите што ги објавија од протон мејл беа во овој стил напишани. Личи како некој да ги преведувал т.е. неприродно. Од друга страна некогаш и намерно така прават затоа што од стилот на пишување може да се препознае кој би бил. Вака изгледа како компјутерски генерирана порака.
 

coNNectMKD

Practice makes perfect
13 март 2017
953
1.064
Skopje
Веројатно овој мејл не е поврзан со скопските мејлови. Видоа дека не се "способни ' да откријат ништо сигурно и рандом луѓе ќе праќаат мејлови за свои политички цели.

Скопските дојави се преку протон мејл, секогаш во Subject стои Bomb threat или Bomb. Владата се обидела да соработува со Протон но биле одбиени.
Ако постои вистински сомнеж за тероризам, со судски налог сите се должни да ти дадат информација (или не?). Мислам дека и Протон нема да се труди да се објаснува ако почнат судови да се мешаат но поради фактот што се промовираат како таков бизнис ваљда затоа и таков одговор. Но верувам дека постои опција мирно, без јавноста да дознае т.е без коментари дека Протон соработувал со влада/полиција да се испратат документи.

Али да бидеме реални ова не им е приоритет на нашиве пошто веќе колку, 2 месеци? Истото се дешава секој ден и со прст не мрднале. Ова што го викаме држава на се личи освен на тоа. Никакви институции, никакви правила и политики, без компетентна работна сила, крлежи вработени по министерства и државни институции каде 50% не ни знаат за што се вработени. Затоа цела влада се крсти у запад, мислат они ќе им ги решат проблемите.
 

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
215
134
Куманово
Во однос на мејлот од Куманово кој што стои дека е на gmail, зарем држава не може да побара од Google да им ги излиста сите информации?
Ако еве веќе збориме дека Proton тоа му е бизнисот и не го открива испраќачот (во еден стил како Apple што не го отклучува уредот), ама Google не е таков.

Мене повеќе ми личи дека вработените за ова не знаат што да превземат или пак намерно се крие и има многу поголема сцена зад ова.
 

k3b

Gaining Experience
12 декември 2017
349
281
Во однос на мејлот од Куманово кој што стои дека е на gmail, зарем држава не може да побара од Google да им ги излиста сите информации?
Ако еве веќе збориме дека Proton тоа му е бизнисот и не го открива испраќачот (во еден стил како Apple што не го отклучува уредот), ама Google не е таков.

Мене повеќе ми личи дека вработените за ова не знаат што да превземат или пак намерно се крие и има многу поголема сцена зад ова.
Доаѓа со некој offhsore vpn, што да му излиста? Ако мислеше на податоците оставени во меилот не се бар толку неспособни кога ко креирале меилот да остават точни податоци
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
1.015
1.707
Скопје
Дечки, заборавате дека постојат и spoofed имејли т.е From полето не ја ни прикажува вистинската имејл адреса.
Убеден сум дека испраќачот нема имејл на Gmail.


  • 3.1 billion domain spoofing emails are sent per day
  • Email spoofing and phishing have had a worldwide impact costing an estimated $26 billion since 2016.
 

coNNectMKD

Practice makes perfect
13 март 2017
953
1.064
Skopje
Доаѓа со некој offhsore vpn, што да му излиста? Ако мислеше на податоците оставени во меилот не се бар толку неспособни кога ко креирале меилот да остават точни податоци

Добро, и? Ако тоа е изговор со месеци свака част.

Значи според нашиве, со еден мочан ВПН и со Протон, можеш да дигнеш 3та светска војна? Во 21 век, 2022 година, НИШТО не е анонимно. Да сакаат, ќе ги најдат. Ако цела држава со месеци не може да се справи со мочани меилови, налет. Ги мучат и децата и родителите со месеци. Поише се замараа за онаа групана на Телеграм него ли за ова.

Па замисли да праќаат меилови до болници? Секој ден ќе ги вадиме болниве надвор па ако господ даде ќе преживеат? Не може така.
 

k3b

Gaining Experience
12 декември 2017
349
281
Добро, и? Ако тоа е изговор со месеци свака част.

Значи според нашиве, со еден мочан ВПН и со Протон, можеш да дигнеш 3та светска војна? Во 21 век, 2022 година, НИШТО не е анонимно. Да сакаат, ќе ги најдат. Ако цела држава со месеци не може да се справи со мочани меилови, налет. Ги мучат и децата и родителите со месеци. Поише се замараа за онаа групана на Телеграм него ли за ова.

Па замисли да праќаат меилови до болници? Секој ден ќе ги вадиме болниве надвор па ако господ даде ќе преживеат? Не може така.
Другар кој не сака да заврши? Секој нормален би го осудил ова. Пишав и погоре, што ако е ВПН ор Русија? Не само ние туку никој нема да се справи во оваа ситуација.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.356
1.091
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Некаде по фејсбук прочитав дека маил-виве ги праќале групата од грчец или во нивна одбрана...не можам да го најдам статусот ...
 

Aowek

On your way to fame
14 април 2012
1.062
923
Ако постои вистински сомнеж за тероризам, со судски налог сите се должни да ти дадат информација (или не?). Мислам дека и Протон нема да се труди да се објаснува ако почнат судови да се мешаат но поради фактот што се промовираат како таков бизнис ваљда затоа и таков одговор. Но верувам дека постои опција мирно, без јавноста да дознае т.е без коментари дека Протон соработувал со влада/полиција да се испратат документи.

Али да бидеме реални ова не им е приоритет на нашиве пошто веќе колку, 2 месеци? Истото се дешава секој ден и со прст не мрднале. Ова што го викаме држава на се личи освен на тоа. Никакви институции, никакви правила и политики, без компетентна работна сила, крлежи вработени по министерства и државни институции каде 50% не ни знаат за што се вработени. Затоа цела влада се крсти у запад, мислат они ќе им ги решат проблемите.
Судски да, ако се обратот до Швајцарски суд и се добие барање од Швајцарскиот суд до Протон седиштето во Швајцарија така функционира за протон. Ова е од луѓе што работат во Протон кај нас што ги знам.
90% се од Руси праќани мејловите и организации кои се професионалци.

Пример денес има дојава за бомба во Александар Палас каде што треба да дојде премиер и министри да одржи говор. Информацијата излегува вчера за говорот веќе денес има мејл до хотелот.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
561
446

Не се тоа што беа „Протонмејл“ така да ако притиснат дипломатски Македонските власти за давање на информации, ќе добијат што им треба. Инаку пред 2021 сервисот ми беше драг што секоја порака ми беше приватна и за мои очи, од тогаш се префрлив на брзите самоуништувачки е-пошти за веб страни или мрежи или форуми.
 

coNNectMKD

Practice makes perfect
13 март 2017
953
1.064
Skopje
Другар кој не сака да заврши? Секој нормален би го осудил ова. Пишав и погоре, што ако е ВПН ор Русија? Не само ние туку никој нема да се справи во оваа ситуација.

Ние нормалните сакаме да заврши. Ова трае долг период, си играат qрот на дневно ниво. Дигитална војна водат на некој начин.

Да не кревам заговори, али според мене апла политички е и на некој му одговара. Нешто е у игра, ќе видиме што.
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
1.015
1.707
Скопје

Не се тоа што беа „Протонмејл“ така да ако притиснат дипломатски Македонските власти за давање на информации, ќе добијат што им треба. Инаку пред 2021 сервисот ми беше драг што секоја порака ми беше приватна и за мои очи, од тогаш се префрлив на брзите самоуништувачки е-пошти за веб страни или мрежи или форуми.

Имаш VPN закачен на друг VPN, закачен на трет VPN. Протон може е само втор, трет, четврт чекор во целата прича.
Оригиналната IP е од јавно место/кафана/кафуле коа има рутер прикачен на јавна мрежа од X оператор. Тој оператор можеби доделува динамички IP. Јесте дека постои историја каде била доделена таа IP во тој момент, ама сепак не е така едноставно воопшто да се дојде до оригиналната.
Оригиналната IP е добиена од било каков уред (мобилен, таблет, сеедно).

Знаеш кога ќе најдат кој е (ако прави „по пропис“)?
Никогаш. Филмови каде магично се лоцира сторителот (ако не е нуб) се само тоа - филмови.
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.881
2.102
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Во однос на мејлот од Куманово кој што стои дека е на gmail, зарем држава не може да побара од Google да им ги излиста сите информации?
Ако еве веќе збориме дека Proton тоа му е бизнисот и не го открива испраќачот (во еден стил како Apple што не го отклучува уредот), ама Google не е таков.

Мене повеќе ми личи дека вработените за ова не знаат што да превземат или пак намерно се крие и има многу поголема сцена зад ова.
Gmail акаунти се продаваат топтан, којзнае кој и кога ги креирал.
Мислењето е автоматски споено:

Имаш VPN закачен на друг VPN, закачен на трет VPN. Протон може е само втор, трет, четврт чекор во целата прича.
Оригиналната IP е од јавно место/кафана/кафуле коа има рутер прикачен на јавна мрежа од X оператор. Оригиналната IP е добиена од било каков уред (мобилен, таблет, сеедно).

Знаеш кога ќе најдат кој е (ако прави „по пропис“)?
Никогаш. Филмови каде магично се лоцира сторителот (ако не е нуб) се само тоа - филмови.
Се наоѓа ама ако е во иста земја. Ако е во странство, а особено во земји кои не им се соработува многу, во право си - никогаш.
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
1.015
1.707
Скопје
Нема врска која земја е.
Имаш многу варијабли за пресметување, ова може некој да го прави и додека си седи на кафе у Ист Гејт.

Имаш уред.
Имаш оригинална MAC адреса.
Имаш оригинална IP адреса.
Имаш spoofed MAC адреса.
Имаш spoofed IP преку VPN тунели (X на број).
Имаш лажен имејл сервер (хостиран којзнае каде и како).
Имаш лажен испраќач.

Вакви работи се потешки за справување и од DDoS.
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.881
2.102
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Во право си. Особено што мејловите можат да ти бидат спремни за праќање. Значи потребно ти е да си врзан една минута за да завршиш работа. Страшно.
 

coNNectMKD

Practice makes perfect
13 март 2017
953
1.064
Skopje
Тогаш ако е вака, никогаш нема да се справиме и доживотно ќе имаме дојави за бомби. Т.е секој со 200 300 евра у него може да си игра курташак со цела нација.

Ако немаме начини и опции да се справиме со ВПН и лажни дојави, не знам стварно...налет. Не е ова од вчера па да се чудат како првот снег у Јануари.

Пак ќе прашам, што правиме ако им стане интересно да праќаат дојави по болници/старечки домови/пожарни/амбулатни.....? Еве почнаа со аеродром, што не е мала работа. Тогаш директно ќе зависат на човечки животи, додека сега веќе се е од „околу“ па нема тензија.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
46.550
Мислења
964.777
Членови
34.921
Огласи
2.634
Најнов член
Natalija Canevska
На врв Дно