• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Прекршочни пријави за два мобилни оператори поради злоупотреба на лични податоци

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
mobilen%20devojka.jpg


Два мобилни оператори денеска добија прекршочни пријави оти на лица со туѓи лични карти им продале пост пејд картички за мобилни телефони. Граѓаните на чие име биле издадени картичките кога ги добиле сметките за потрошени импулси на мобилен кои тие не го купиле реагирале и кај операторите но и кај Дирекцијата за заштита на личните податоци. Таа утврдила дека станува збор за кражба на идентитет, а пропустот е на операторите кои не обрнале доволно внимание на вистинитоста на податоците.

Доколку судот ги прогласи за виновни двата оператори ќе се соочат со парични казни од 200 до 300 илјади денари. Ова се први пријави поднесени од Дирекцијата за заштита на лични податоци. Граѓаните чии лични податоци биле злоупотребени можат со приватна тужба да бараат надомест за нанесената штета.
:ua:

Извор: Канал 5
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Ajdeeeee..... Shto nema denes.:ua::ua:
Me zachudi shto e kaj nas.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.148
Мислења
891.574
Членови
31.491
Огласи
25
Најнов член
Aleksandarst55
На врв Дно