Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем Прекин на интернет конекција на секој 10 минути

JInzoo1

Intern
10 декември 2022
2
0
Веќе 1 недела имам прекин на конекција, предходно беше по еднаш на ден на 5 минути, но денеска на секој 10 минути имам прекини. Има ли некој сличен проблем како мојот или некоја препорака.
 

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
217
151
... Притоа ја поседувам следната опрема

 • Интернет провајдер ми е _________, и имам Кабелски / Оптичики интернет
 • Го имам следниов рутер __________ и следниот модем ___________
 • Проблемот почна од кога .. ________

Биди по дескриптивен, со овој пост се осеќам како коа мојте дома ме прашаат зошто телефонот испушта "чудни" звуци додека го ставаш на полнач.
 

JInzoo1

Intern
10 декември 2022
2
0
... Притоа ја поседувам следната опрема

 • Интернет провајдер ми е _________, и имам Кабелски / Оптичики интернет
 • Го имам следниов рутер __________ и следниот модем ___________
 • Проблемот почна од кога .. ________

Биди по дескриптивен, со овој пост се осеќам како коа мојте дома ме прашаат зошто телефонот испушта "чудни" звуци додека го ставаш на полнач.
Па мислам дека сме на Телеком подфорум нели? :)
Кабелски интернет имам, одеднаш почна проблемот, не бев дома 2 недели кога се вратив почна прекинувањето.
Рутерот е оној speedport plus.
Тоа е се :D
 

CyberMen

Gaining Experience
3 ноември 2012
217
305
Па мислам дека сме на Телеком подфорум нели? :)
Кабелски интернет имам, одеднаш почна проблемот, не бев дома 2 недели кога се вратив почна прекинувањето.
Рутерот е оној speedport plus.
Тоа е се :D
Јави се на 122 и барај им оптика.
 

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
217
151
Па мислам дека сме на Телеком подфорум нели? :)
Кабелски интернет имам, одеднаш почна проблемот, не бев дома 2 недели кога се вратив почна прекинувањето.
Рутерот е оној speedport plus.
Тоа е се :D
Звони им на Телеком, провери ги штипките на лан кабелот дали се ок, некогаш знаат да станат по лабави со тек на време и користење и пробај друг LAN кабел. Провери во task manager дали нешто ти влече интернет повеќе од што треба
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.907
31.012
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Рутерот е
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.792
17.433
Па мислам дека сме на Телеком подфорум нели? :)
Кабелски интернет имам, одеднаш почна проблемот, не бев дома 2 недели кога се вратив почна прекинувањето.
Рутерот е оној speedport plus.
Тоа е се :D
Јави се на 122 и техничарот од таму ќе види во рутерот дали прекините се од надворешната жица (ако си на VDSL) или проблемот е во рутерот или каблите.

Пред да се јавиш рестартирај го рутерот за да не те гњават со „рестартирај го и јави се пак“ (и тоа го гледаат)
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
197
135
Кога ти снемува интернет, која сијаличка или сијалички на рутерот се гаси/ат?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.598
Мислења
945.546
Членови
34.082
Огласи
1.974
Најнов член
classicmetal
На врв Дно