• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Преинсталација на Vista

  • Ја почнал/а темата
  • #1

langelov

Intern
19 мај 2007
13
0
Имам Toshiba Satellite A100-VA5 со преинсталиран Vista Home Premium. Сакам да си го средам компјутерот од ново, односно да ја преинсталирам Вистата. Од долната страна на лаптопот имам лепенка со сериски број на Виста во следниот формат: xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx, а во пропертис на компјутерот, во следниот формат: xxxxx-OEM-xxxxxxx-xxxxx. Барам помош во врска со кој од тие два броја да ја активирам Вистата и дали да ја оставам EISA партицијата од хард дискот. Имам Виста ЦД и 2 рекавери ДВД.
Благодарам.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Сериски број за инсталација е во првиот формат, односно 25-цифрен код поделен на 5 дела од 5 шифри.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Првиот би требало да е серискиот број како што рече Александар, а ако не сака при инсталација, остави го полето празно и инстлирај без сериал. Потоа имаш 30дневен трајл период при кој што можеш да го пронајдеш серискиот број и да го внесеш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,159
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно