1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Преинсталација на Debian на лаптоп

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од maximilian, 21 oктомври 2012.

 1. maximilian

  maximilian
  Gaining Experience

  1,064
  74
  26 Март 2008
  Здраво, знаете ли каде можам по Скопје да однесам лаптоп и да ми се инсталира Debian Squeeze сосе драјвери и сл. ствари?

  Благодарам однапред на одговорите :)
   
 2. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,277
  553
  3 Април 2008
  На maximilian и SaleSk им се допаѓа ова.
 3. maximilian

  maximilian
  Gaining Experience

  1,064
  74
  26 Март 2008
  A за сервис некаде можно ли е да се добие? Пошто малце итна ми е работата.
   
 4. maximilian

  maximilian
  Gaining Experience

  1,064
  74
  26 Март 2008
  Иначе проблемот ми е следниот: имав Дебиан на лаптопот ама нешто ми се зезна и ми ги снема звуците. Прашував по форуми што се не направив и не успеав да ги средам. Решив да инсталирам наново Дебиан. Арно ама сум инсталирал некоја верзија live (БТЊ, тотален нуб сум за линукс) наместо squeeze и имам само конзола. Направив бутабилно УСБ од ПЦ-то на моите, ама не сака да го бутира, веројатно бидејќи е направено од Windows а не на линукс.

  Идеи за како да го средам проблемов?
   
 5. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,601
  5,167
  20 Април 2007
  Машко
  Похитно од ова утре???
  И тоа за фри оф чарџ?
  Денес тешко некој да ти се нафати на такво нешто, а и да се нафати испод 1200-че немој да рачунаш...Тоа е ако ти одговара...Па сеа ти бирај ;)
   
  На maximilian му/ѝ се допаѓа ова.
 6. maximilian

  maximilian
  Gaining Experience

  1,064
  74
  26 Март 2008
  Проблемот беше што јас не сум од СК и требаше да идам у среда, ама си го испланирав некако времето и ќе дојдам утре. Се надевам дека ќе успеам да го најдам хаклабот.
  Има ли некои ознаки со кои лесно би се снашол?
   
 7. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,277
  553
  3 Април 2008
  Локацијата ја има на google maps
  https://maps.google.com/maps?q=хаклаб скопје

  карши хаклабот има школо за итаљански.
  хаклабот е на (високо) приземје во мало зградиче од 4 спрата.
  Влезот во зградата е одма до 2 гаражи и во влезот свети јако зелено (или црвено) светло :)

  ваљда ова се доволно податоци за да се снајдеш
   
  На maximilian му/ѝ се допаѓа ова.
 8. maximilian

  maximilian
  Gaining Experience

  1,064
  74
  26 Март 2008
  Би требало да се доволно. Се гледаме утре :)
   
 9. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,277
  553
  3 Април 2008
  Проблемот со звукот го решивме со инсталација на нов кернел од debian backports, бидејќи default-ниот од Debian Squeeze е прилично стар (скоро 3 години) и немаше соодветни драјвери за звучната карта.
   

Сподели

Вчитување...